Paso007
16.02.13,22:41
Ahoj.
Mám v pláne podnikať formou s.r.o. na spôsob sociálneho podniku a hlavným princípom môjho podnikania má byť nevytváranie zisku, ale opätovné investovanie so silne sociálnym zameraním, vytváraním pracovných miest a ... prospešné činnosti.
Prosím o doporučenie formy podnikania a hlavne usporiadania vlastníckych vzťahov tak, aby si v prípade rozvodu manželstva alebo mojej smrti nemohol nikto nárokovať na toto podnikanie (firmu) a aby fungovala ďalej bezo zmeny aj po rozvode, prípadne aby za mnou stanovených podmienok fungovala aj po mojej smrti.
Ako to dosiahnuť?
Ak tieto informácie nestačia, rád doplním.
Prosím iba relevantné, najlepšie právne rady.
Vopred ďakujem za pomoc.
P.S.: nerád by som, aby dobrá vec a myšlienka zanikla kvôli právnym ťahaniciam pri rozvode alebo z dôvodu nezáujmu mojich dedičov.
Podstatné asi bude podotknúť, že podnikanie začne už v čase manželstva.
blavaciko
17.02.13,19:03
prosis o doporucenie formy podnikania, ale uz mas v plane sro.
cielom nema byt vytvaranie zisku, ale volas to podnikanie

vytvor neziskovu organizaciu, v pripade, ak by si sa rozhodol pre sro, spolocenska zmluva, resp. zakladatelska listina, moze dedenie obch. podielu vylucit.
Paso007
03.03.13,20:27
je to na dlhe vysvetlovanie.
Ale kazdopadne dakujem, budem na to myslieť pri zakladani asi s.r.o.
ja chcem produkovat zisk, ale pre dalsie dobre veci (na rozvoj firmy), nie pre seba.
rad by som si nechal poradiť ohľadne formy podnikania a s ohľadom na následné možnosti, poplatky, odvody a dane ...
predpokladam zamestnancov od zaciatku.
co by bolo pre konkretny projekt najvýhodnejsie. Mám navstíviť nejakého súkromného danového poradcu? alebo koho?
blavaciko
03.03.13,21:39
neziskova organizacia moze byt "ziskova", teda mat kladny vysledok hospodarenia, ale prostriedky moze pouzit len na vlastny rozvoj... takisto ale moze podnikat ako s.r.o., nadobudat majetok
neziskova organizacia je formou "zdruzenia" tzn. funkcie v nej sa nededia (stanovy ale mozu urcit, ze sa dedit budu)

okrem toho neziskovka stoji 66,- € a nema zakladne imanie, nie som si ale isty ako je to s registraciou na dph

vsetko ma svoje plusy a minusy, neviem co presne planujes robit, takze sa tazko radi...

poradcu? mno byvam v bratislave a prahe :D

ale myslim ze postaci, ak si sam urovnas, co chces robit a forma organizacie ti z toho vyplynie...
na ostatne veci ako dane, mzdy, odvody a pod si tak ci tak budes musiet zaobstarat uctovnika