martinez
16.02.13,23:05
Ahojte, prosim o nazor. Moze valne zhromazdenie sro rozhodnut, ze cely zisk sa vyplati subjektu (firma/neziskovka/osoba), ktory nema podiel na Zakladnom imanii ? Zakon o dani z prijmov v §5,7,i) pojednava o tom, ze podiel zisku je mozne vyplatit zamestnancovi bez ucasti na ZI a ze takyto prijem je pre neho oslobodeny (podlieha vsak odvodu do socialky §138,1). Cize ked 2 zakony pojednavaju o tom, ze podiel na zisku je mozne vyplatit zamestnancovi bez ucasti na ZI, tak potom by bolo na mieste, ze je mozne podiel na zisku vyplatit aj osobe, ktora nema podiel na ZI a zaroven nie je ani zamestnancom....

co myslite ? povoluje to obchodny zakonnik ? v ktorom paragrafe ?
KEJKA
17.02.13,09:11
vyplácať zisk tretej - nezávislej osobe ? na to nenájdeš podklad nikde.
nejde o špekulatívne vyplácanie s cieľom vyhnúť sa odvodom do ZP?
vyplácanie akéjkoľvek čiastky tretej strane by som skôr považovala za dar,
alebo horšie,
je to vyplatenie "za niečo", čo nebolo fakturované a teda účtované do výnosov sro-čky.
martinez
17.02.13,11:12
ano, ale aky je s tym problem ? ak je to dar, tak z pohladu sro to nie je ziadny problem, lebo ani dar a ani vyplatenie dividend nie je z pohladu sro danovy vydavok, takze sro nema problem. A z pohladu obdarovaneho dar nie je predmetom dane, ak nie je vyplateny v suvislosti s vykonom §5 alebo §6.... cize obdarovany neplati z toho ani dan, ani socialku a ani zdravotku...

a nerozumiem poznamke, ze "je to vyplatenie "za niečo", čo nebolo fakturované a teda účtované do výnosov sro-čky"... nemas to nahodou otocene ? vyplatenie je vydavok, cize o akej fakturacii z pohladu sro to hovoris ? jedine by to musel fakturovat obdarovany.... ale a ako moze byt dar fakturovany ? doslo k nejakemu plneniu ? dodaniu sluzby, dodaniu tovaru ? ako moze byt dar predmetom dane ? nemoze ! pokial nie je dar poskytnuty v suvislosti s vykonom nejakej cinnosti, tak o zdanovani a zodvodnovani nemozno ani snivat...

otazka skor smeruje k tomu, ci to obchodny zakonnik umoznuje...
KEJKA
17.02.13,11:58
moja otázka je len z reality - kto komu dá na Slovensku niečo zadarmo?
teda hoci aj ten dar?
Takže zadanie mi navodzuje otázky - kto komu začo prečo?