Italiana
03.03.06,11:49
Veľmi súrne prosím o upresnenie § 5 postupov účtovania, kde sa píše, že opravy NEVÝZNAMNÝCH nákl. a výnosov min. účt. období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov a výnosov. Mňa zaujíma, či sú tie náklady nedaňové a teda ich musím pripočítať k základu dane bež. obdobia, keďže sa týkajú minulého obdobia.

ALEBO to mám chápať tak, že keďže sú to OPRAVY NEVÝZNAMNÝCH nákladov a výnosov min.obd., tak to ide do normálnych daňových nákladov bež. obdobia?????????
To by znamenalo, že ak som v minulom roku zabudla zaúčtovať nejaké nálady (teda vo svoj neprospech, čiže dodatočné DP len môžem a nemusím podávať), tak ich môžem zaúčtovať spolu s nákladmi bež. obd. ?????????????????
Veď prvá veta toho § 5 znie: náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia.

Je mi jasné, že účtovná jednotka sama musí posúdiť, čo sú významné a nevýznamné opravy nákladov min. období, a tiež, že tie významné opravy sa účtujú od 1.1.2005 cez účet 428 alebo 429.
ALE TIE NEVýZNAMNÉ - SÚ TO NEDAŃOVÉ ALEBO DAŃOVé NÁKLADY.??????????????

Prosím odpíšte
Peterka
03.03.06,10:58
Všetky významné aj nevýznamné opravy nákladov, výnosov minulých období nemôžu ovplyvniť základ dane za príslušný rok, t.j. opravy nákladov-zníženie aj zvýšenie sú pripočítateľné položky alebo odpočítateľné položky a opravy výnosov-tiež nevstupujú do základu dane príslušného roku (pripočítateľné alebo odpočítateľné položky).Je potrebné urobiť dodatočné daňové priznanie za prílušný rok, ktorého sa oprava výnosov týka.
janasl
03.03.06,11:07
Ja som toho názoru, že určite treba spraviť dodatočné daňové priznanie, či už ide o významné alebo nevýznamné chyby.
A ak nevýznamné chyby účtuješ na účty nákladov a výnosov, tak sú nedaňové, pretože si ich už v dodatočnom DP vysporiadala.
ESTER
03.03.06,11:58
V prípade nevýznamných chýb sa opravy nákladov a výnosov munulých účtovných období budú účtovať ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných nákladoch a výnosoch z hospodárskej činnosti. Za opravu chýb sa nepovažuje prehodnotenie opodstatnenosti položiek, ktorých výška bola tvorená odhadom.
Italiana
03.03.06,12:38
Ďakujem Vám veľmi pekne.:) :) :)
Čo sa týka toho dodatočného DP - po prečítaní mnohých názorov na porade som bola presvedčená, že:

a)
dodatočné DP musím podávať len ak mi vzniká daňová povinnosť.
V mojom prípade mi však vzniká nárok na vrátenie dane, (lebo som v r. 2004 zaúčtovala o nejakú čiastku nižšie náklady na odpisy - pomýlila som sa vo výpočte odpisov, čiže základ dane bol nesprávne vyšší, aj zaplatená daň bola vyššia.)


b)
Potrebujem zvýšiť oprávky, čiže chcem zaúčtovať MD 428/DAL 082
a ak podám dodatočné DP, tak aj MD 341/DAL 595

c)
V minulosti sa takéto chyby min.období účtovali na mimor. náklady 588 a pripočítavalo sa to k základu dane bežného obdobia. Lenže teraz sa to má robiť cez účet 428 Nerozdelený zisk min.rokov. A to vyzerá tak, že ak zaúčtujem len 428/082
a ak nepodám dodat.DP, tak je to v poriadku: náklady sa premietli do zníženia zisku min.rokov a zároveň sa dorovnali oprávky. A tu už niet čo
pripočítavať k základu dane bež.obdobia a mám opravené minulé obdobie.
Takto som to ja pochopila. Alebo v čom sa mýlim??????????

Teda ak by som to dodatočné nepodala, tak by som len v roku 2005 zaúčtovala to dorovnanie oprávok 428/082 a nenárokovala by som si vrátenie dane. Správne ? Alebo treba naozaj podať dodatočné DP aj keď mi vzniká nárok na vrátenie dane ? (Lebo v tom prípade sa to bude robiť až v r. 2006 a v roku 2005 nič o tom účtovať nebudem.)

Ďakujem za každý názor.
Italiana
03.03.06,12:56
Viete prečo sa snažím nájsť možnosť nepodávať dodat.DP? (Ak by to bolo samozrejme možné)
Lebo neviem ako mám zapracovať do nároku na vrátenie dane tie 2%, ktoré sa odviedli z tej vyššej, nesprávnej dane. A čo urobí daňový úrad, keď ja budem chcieť od neho vrátiť daň a pritom časť z nej je už darovaná kdesi v školstve. To si mám nárokovať o alikvotnú časť z tých 2% menej?

Čiže len preto sa snažím opraviť náklady z min.rokov (konkrétne časť odpisov, ktoré mi chýbajú v roku 2004 v účtovníctve), čo najjednoduchšie.
Ako to najlepšie vyriešiť?
Italiana
03.03.06,15:16
Všetky významné aj nevýznamné opravy nákladov, výnosov minulých období nemôžu ovplyvniť základ dane za príslušný rok, t.j. opravy nákladov-zníženie aj zvýšenie sú pripočítateľné položky alebo odpočítateľné položky a opravy výnosov-tiež nevstupujú do základu dane príslušného roku (pripočítateľné alebo odpočítateľné položky).Je potrebné urobiť dodatočné daňové priznanie za prílušný rok, ktorého sa oprava výnosov týka.

Súhlasím. Ale k tým pripočitateľným položkám:
Podľa mňa to "nevstupovanie do základu dane" vyjadrím účtovne takto:

MD - 428 Nerozdelený zisk min.rokov
DAL - príslušný účet ktorý potrebujem opraviť, napr.doúčtovať oprávky

a už nemusím v bežnom období nič pripočítavať ani odpočítavať od základu dane,(už nemusím tie náklady na odpisy, ktoré mi chýbali v minulom období nikam pripočítať, už sú zahrnuté v zníženom zisku min.rokov na účte 428) Dúfam, že je to správne. Stotožňuje sa niekto so mnou???????????
dada111
03.03.06,15:28
Samoyrejme, že tieto náklady sú nedanove.Je to náklad minulých účtovných období.
Jozef I
03.03.06,15:33
Môj názor je takýto:

Ak sa jedná o významnú položku, máme dve možnosti
1. doúčtovať do minulého obdobia a podať nové(dodatočné) DP. (hlavne v tom prípade, ak sa nám zvýšila daňová povinnosť)
2. alebo zaúčtovať na účet 428 a nepodávať nič lebo sa hosp. výsledok upravil v tomto roku a kedže sa neúčtuje na nákladový ani výnosobý účet tak nemám čo v DP pripočítavať a ani odpočítavť. Samozrjme to treba spomenúť v poznámkach.

Ak sa jedná o nevýznamnú položku a nepotrebujem upravovať môj hosp. výsledok tak sa to zaúčtuje na nákadové a výnosové účty, s tým že sa to týka min. obdobia a preto to budú v DP pripočítateľné a odpočítateľné položky.
Italiana
03.03.06,15:47
Ja som toho názoru, že určite treba spraviť dodatočné daňové priznanie, či už ide o významné alebo nevýznamné chyby.
A ak nevýznamné chyby účtuješ na účty nákladov a výnosov, tak sú ne
daňové, pretože si ich už v dodatočnom DP vysporiadala.

Tejto vete trochu nerozumiem, lebo keď podávam dodatočné DP tak opravujem ním priznanie z predchádzajúceho obdobia, teda napr. dopočítam tam tie chýbajúce náklady, vyjde mi nižší základ dane, nižšia daň. Ale prečo mám ešte aj v bežnom období zaúčtovať nedaňové náklady? Prečo mám ešte v bežnom období pripočítavať k základu dane niečo, z čoho som vlastne omylom navyše minulý rok zaplatila daň ? Ako si to myslela?
Italiana
03.03.06,17:39
Môj názor je takýto:

Ak sa jedná o významnú položku, máme dve možnosti
1. doúčtovať do minulého obdobia a podať nové(dodatočné) DP. (hlavne v tom prípade, ak sa nám zvýšila daňová povinnosť)
2. alebo zaúčtovať na účet 428 a nepodávať nič lebo sa hosp. výsledok upravil v tomto roku a kedže sa neúčtuje na nákladový ani výnosobý účet tak nemám čo v DP pripočítavať a ani odpočítavť. Samozrjme to treba spomenúť v poznámkach.

Ak sa jedná o nevýznamnú položku a nepotrebujem upravovať môj hosp.výsledok tak sa to zaúčtuje na nákadové a výnosové účty, s tým že sa to týka min. obdobia a preto to budú v DP pripočítateľné a odpočítateľné položky.

Naozaj si ma potešil. Veľmi pekne Ti ďakujem. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Takto nejako som to aj ja chápala, len som potrebovala to potvrdiť. A konečne sa mi to vyjasňuje s tými nevýznamnými opravami chýb.Tými slovami "upravovať môj hosp.výsledok" si myslel, hosp.výsledok minulého obdobia ?, lebo tá položka je nevýznamná, a preto ju kľudne môžem pripočítať v tom bežnom období k základu dane bežného obdobia ? ( A teda tiež nepodávam dodatočné DP ?)

Ak som niečo napísala nesprávne, oprav ma prosím Ťa.
Najviac sa mi páči Tvoja možnosť 2.
Ďakujeeeeeem!!!!!!
Jozef I
06.03.06,11:34
Naozaj si ma potešil. Veľmi pekne Ti ďakujem. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Takto nejako som to aj ja chápala, len som potrebovala to potvrdiť. A konečne sa mi to vyjasňuje s tými nevýznamnými opravami chýb.Tými slovami "upravovať môj hosp.výsledok" si myslel, hosp.výsledok minulého obdobia ?, lebo tá položka je nevýznamná, a preto ju kľudne môžem pripočítať v tom bežnom období k základu dane bežného obdobia ? ( A teda tiež nepodávam dodatočné DP ?)

Ak som niečo napísala nesprávne, oprav ma prosím Ťa.
Najviac sa mi páči Tvoja možnosť 2.
Ďakujeeeeeem!!!!!!

Ďakujem aj ja tebe.
Áno myslel som HV min. obdobia. Ak je nevýznamná položka nevýznamná sumou (záleží od veľkosti a obratu fir. u každej to môže byť iná suma) tak sa zaúčtuje do súčasného obdobia, ale s tým, že sa upravuje účet 428, čo je vlastne hosp. výsledok minulých rokov. Zaviedli to podľa mňa presne preto, aby sa pre pár korún nerobili opravné/dodatočné DP (raz neviem ktoré je vlastne ktoré :D ) za minulé roky.
KEJKA
06.03.06,16:36
Ďakujem aj ja tebe.
Áno myslel som HV min. obdobia. Ak je nevýznamná položka nevýznamná sumou (záleží od veľkosti a obratu fir. u každej to môže byť iná suma) tak sa zaúčtuje do súčasného obdobia, ale s tým, že sa upravuje účet 428, čo je vlastne hosp. výsledok minulých rokov. Zaviedli to podľa mňa presne preto, aby sa pre pár korún nerobili opravné/dodatočné DP (raz neviem ktoré je vlastne ktoré :D ) za minulé roky.
zaviedli to preto, aby sa opravami neskresľoval výsledok hospodárenia bežného roka, ak ide o významné sumy. Daňové hľadisko je vedľajšie.
DP sa podáva, ak vychádza daňová povinnosť povinne a to aj vtedy, ak tie opravy zaúčtujeme na 428. A tiež ak sa rozhodneme požiadať o vrátenie časti dane, tak podáme dodatočné DP a aj vtedy môžeme účtovať cez 428. Pri použití 428 a súčasme podaní dodatočného DP účtujeme 341/428 alebo 341/428.
Chcem tým povedať, že podanie či nepodanie dodatočného DP nerozhoduje o tom či účtujeme alebo neúčtujeme cez 428. O tom rozhoduje len významnosť súm.
Samozrejme - súhlasím s dôvodmi pre nepodanie DP - preto som dala aj súhlas na príspevok, nechcem mýliť zadávateľa otázky. Reagujem len na tento /citovaný/ príspevok.
JeannyK
07.03.06,06:14
A ako sa potom postupuje dalej s tým účtom 428 - Tam bude tá čiastka stále figurovať? Už tam ostane, alebo ako ju mám dať preč?
Italiana
07.03.06,22:55
zaviedli to preto, aby sa opravami neskresľoval výsledok hospodárenia bežného roka, ak ide o významné sumy. Daňové hľadisko je vedľajšie.
DP sa podáva, ak vychádza daňová povinnosť povinne a to aj vtedy, ak tie opravy zaúčtujeme na 428. A tiež ak sa rozhodneme požiadať o vrátenie časti dane, tak podáme dodatočné DP a aj vtedy môžeme účtovať cez 428. Pri použití 428 a súčasme podaní dodatočného DP účtujeme 341/428 alebo 341/428.
Chcem tým povedať, že podanie či nepodanie dodatočného DP nerozhoduje o tom či účtujeme alebo neúčtujeme cez 428. O tom rozhoduje len významnosť súm.
Samozrejme - súhlasím s dôvodmi pre nepodanie DP - preto som dala aj súhlas na príspevok, nechcem mýliť zadávateľa otázky. Reagujem len na tento /citovaný/ príspevok.

Ahojte poraďáci,

aký je Váš názor na toto účtovanie opráv chýb min. roku:(ak mám nárok na vrátenie dane a podám dodatočné DP)

1.
MD 428/ DAL napr.082 (napr.keď potrebujem opraviť účet oprávok,lebo mi chýbali náklady na odpisy) Tie náklady už nikde neúčtujem, lebo sa to premietnu do zníženia zisku.

2.
a potom si nárokujem na vrátenie dane MD341/DAL 595


A úplne najviac by ma zaujímalo, či urobím správne, ak sa rozhodnem, že
ak NEPODÁM dodatočné DP(lebo by som nemala daňovú povinnosť, ale len zníženie daňovej povinnosti) A CHCEM SI OPRAVIT LEN CHYBU v účtovníctve, či zaúčtujem len bod.1, t. j. 428/082

Podľa mňa by to malo byť týmto jedným zápisom vyriešené, (čiže žiadne pripočitateľné položky k základu dane bežného roka a žiadne dodotočné DP)


Trošku ma zamotalo účtovanie hore v citáte od Lidy, kde 428 je na strane DAL. Ja predsa potrebujem znížiť ten minuloročný zisk, lebo mi vzniká nižšia daňová povinnosť, čiže účtujem podľa mňa na 428 na MD.

Prosím Vás, skúste reagovať.
Italiana
08.03.06,21:54
Dnes sa mi podarilo dostať sa k riešeniu mojej situácie. Rada sa s tým riešením podelím:

takže dôležité je rozlišovať významné a nevýznamné opravy chýb. Tie nevýznamné naozaj účtujeme na príslušné nákladové alebo výnosové účty. Teda NORMÁLNE ZAÚČTUJEM 551/082 a samozrejme to bude pripočitateľná položka a nemusím alebo môžem podať dodatočné DP. Takže nie cez 428.
maculicka
09.03.06,11:21
A keď som sa sekla v odpisoch o 100.000,- Sk. To je významný náklad?
Zuzka
09.03.06,11:31
Z Tvojho príspevku nie je jasné, či si si uplatnila viac v daň. odpisoch alebo menej. Nedá sa jednoznačne odpovedať na Tvoju otázku. Musíš si to posúdiť sama. Ak si mala napr. v min. roku zisk 1000,- Sk a uplatnila si si v daň. odpisoch 100 000,-, tak asi ide o významnú chybu. Ak si mala zisk napr. 1 000 000,- SK tak je už možné uvažovať o nevýznamnej chybe. Takže asi takto by si mala uvažovať.
maculicka
09.03.06,11:56
Jaj, ja som nerozmýšlala, keď som písala otázku. Ale už som v obraze. Išlo mi o to, že som si uplatnila nižšie daňové náklady ako som mala.
čítam tie príspevky a potom sa tak dopletiem, že neviem ani rozmýšlať.