M0NIKA
03.03.06,11:55
Prosím o radu skúsenejších:
človek od 01-03/2005 pracoval v Nemecku, od 04-12/2005 na Slovensku. Jedná sa o závislé činnosti, teda robím DP "A". Iné príjmy nemá, zato má nárok na odpočet na manželku a dve maličké detičky...

Mám otázky:
1) potvrdenie o mzde a odvedených daniach z Nemecka musí byť úradne preložené, alebo stačí v nemčine?
2) sumy z nemeckého potvrdenia (v EUR) prepočítavam kurzom NBS k 31.12.2005?
3) DP podáva iba na Slovensku, že?
M0NIKA
03.03.06,12:39
Prosím, prosím....
pongo
03.03.06,21:44
Prosím o radu skúsenejších:
človek od 01-03/2005 pracoval v Nemecku, od 04-12/2005 na Slovensku. Jedná sa o závislé činnosti, teda robím DP "A". Iné príjmy nemá, zato má nárok na odpočet na manželku a dve maličké detičky...

Mám otázky:
1) potvrdenie o mzde a odvedených daniach z Nemecka musí byť úradne preložené, alebo stačí v nemčine? nemusí
2) sumy z nemeckého potvrdenia (v EUR) prepočítavam kurzom NBS k 31.12.2005? mesačné kurzy podľa vyplácaných miezd, daň priemerným ročným kurzom
3) DP podáva iba na Slovensku, že? áno

Odpovede sú červené.
alexxandra
04.03.06,09:26
prosim poradit, nejako tomu nerozumiem. Vyplnam DP A, mal prijmy u zamestnavatela v SR aj u zamestnavatela v Norsku. Ma pekne potvrdenie, viem kolko bola dan,vsetko. Len mi to nejde do hlavy,co mam napisat do riadku 61 cize zrazene preddavky na dan, pretoze podla vysvetlivky 11 su to preddavky z potvrdeni slovenskych aj zahranicnych. Ale s Norskom mame metodu vynatia,cize ak spravne rozumiem,ako keby sa na tieto prijmy neprihliadalo. Ak tam uvediem iba slovensky preddavok,tak bude musiet par korun doplatit.Ak tam uvediem slovensky plus norsky preddavok,tak mi vyjde,ze mu vlastne celu norsku dan vratia,lebo prijem je vynaty.Neverim,ze by slovensko vracalo nieco,co raz vyplatilo norsko :-) Podla mna to je nepresne uvedena vysvetlivka a ma tam byt iba prijem z potvrdeni od slovenskeho zamestnavatela a od tych zahranicnych zamestnavatelov,s ktorymi mame metodu zapoctu.Prosim,poradte :-) dakujem
Milan Benka
04.03.06,10:02
"Ale s Norskom mame metodu vynatia,cize ak spravne rozumiem,ako keby sa na tieto prijmy neprihliadalo."
Správne.

"Ak tam uvediem iba slovensky preddavok,tak bude musiet par korun doplatit"
Prejdi ešte raz údaje, ale ak Ti to tak vychádza , tak je to správne. Myslím, že skôr by mu mal vyjsť preplatok, ako nedoplatok.

" Podla mna to je nepresne uvedena vysvetlivka a ma tam byt iba prijem z potvrdeni od slovenskeho zamestnavatela a od tych zahranicnych zamestnavatelov,s ktorymi mame metodu zapoctu.Prosim,poradte :-) dakujem"
Ak používame met. zápočtu dane, tak daň uvedená na zahraničných potvrdeniach sa nepovažuje za preddavok, ale za daň zaplatenú v zahraničí r.49
alexxandra
04.03.06,10:49
Benka,velmi pekne dakujem :-) Zo slovenskych prijmov mu naozaj vychadza nedoplatok,pretoze si nespravne uplatnil danovy bonus,tam nie je problem. Mas pravdu s riadkom 49, ale kedze pouzivame metodu vynatia,tak sa tento riadok vlastne nevyplna a takisto norska dan sa nikde neuvadza.Je to tak spravne? Dakujem.
alexxandra
04.03.06,10:55
pytam sa hlavne preto,pretoze ten pan sa tesi,ako mu vratia cast norskej dane,pretoze tam maju 27% a u nas 19% a ja sa obavam,ze mu skocim do usmevu. Alebo existuje nejaky mechanizmus na vratenie rozdielu? To je podla mna iba pri metode zapoctu. Dakujem.
Milan Benka
04.03.06,11:27
Tu mu nórsku daň nevrátia.
Pri vyňatí použiješ riadky 45-47.
Silkov
04.03.06,17:13
Prosím mám taký problém ako Monika ale neviem či príjem zo závislej činnosti vykonávanej v Nemecku za slovenskú firmu, sa zarata do vyňatých príjmov zo zdrojov v zahraničí DP typu A. 45 - 47 riadok alebo uznanej na zápočet na tuzemskú daňovú povinnosť zo zaplatenej dane v zahraničí DP typu A. 48-52 riadok?

Potvrdenie je v nemeckom jazyku s pečiatkou Sk firmy. Mena "Euro"
enter
05.03.06,08:22
- odkedy je povinnosť podávania DP z príjmu zo závislej činnosti vykonávanej v ČR
- jedná sa o osobu s trvalým bydliskom v SR s povolením k dlhodobému pobytu v ČR, ktorá je tam vydatá a u toho istého zamestnávateľa pracuje od r.1997
- v 2/2006 obdžala od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniuteľných príjmoch teraz prvýkrát, doteraz nepodávala DP v SR.
Johanka
05.03.06,08:47
prosim poradit, nejako tomu nerozumiem. Vyplnam DP A, mal prijmy u zamestnavatela v SR aj u zamestnavatela v Norsku. Ma pekne potvrdenie, viem kolko bola dan,vsetko. Len mi to nejde do hlavy,co mam napisat do riadku 61 cize zrazene preddavky na dan, pretoze podla vysvetlivky 11 su to preddavky z potvrdeni slovenskych aj zahranicnych. Ale s Norskom mame metodu vynatia,cize ak spravne rozumiem,ako keby sa na tieto prijmy neprihliadalo. Ak tam uvediem iba slovensky preddavok,tak bude musiet par korun doplatit.Ak tam uvediem slovensky plus norsky preddavok,tak mi vyjde,ze mu vlastne celu norsku dan vratia,lebo prijem je vynaty.Neverim,ze by slovensko vracalo nieco,co raz vyplatilo norsko :-) Podla mna to je nepresne uvedena vysvetlivka a ma tam byt iba prijem z potvrdeni od slovenskeho zamestnavatela a od tych zahranicnych zamestnavatelov,s ktorymi mame metodu zapoctu.Prosim,poradte :-) dakujem

Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je uverejnený oznam o chybe v DP typ A. Na DÚ dávajú k tlačivám aj oznam, že v DP je chyba v odkaze č.11 - majú tu byť iba preddavky zo SR.