Janinka
17.02.13,15:05
Dobrý deń,

potrebujem súrne poradiť, pri kontrole účtovníctva za rok 2012 som zistila, že okrem januara, apríla a novembra mám zle podané daňové priznania k DPH, v tých ostatných mesiacoch mi v 4och vyšlo, že som si mala uplatniť nižší NO ako som si uplatnila a zvyšok mesiacov som si uplatnila NO zase nižsí ako sa dalo. Keď ale zrátam všetky opravy stále mi to vychádza ako zvýšenie NO.

Tak teraz neviem, mám podať DDP za všetky mesiace? Alebo stačí keď podám DDP len za tie mesiace kde mam zníženie NO. ? Môžem následne požiadať o započítanie, nakoľko ešte máme na DU nevyplatene NO za minulý rok. Neviem ako je to v praxi, ide o malé rozdiely do 500 Eur, bojím sa ale, ze ked podam 8 ddp ci nebude kontrola, preto uvazujem ze podam len tie kde som viac odpocitala.

Za rady vopred ďakujem.
Zita5
17.02.13,15:28
Tak to je nepríjemné , toľko veľa nesprávne vypracovaných daňových priznaní .Rozhodne budete pod hrozbou sankcie najmä u tých DP DPH, kde máte vyšší NO ako je v skutočnosti .

Neviem ako sa takéto niečo môže stať , ja nepustím DP DPH z ruky, pokiaľ neskontrolujem so záznamovou evidenciou DPH doklad po doklade v danom období , za ktoré podávam DP DPH.
Chyba sa stane , ale u Vás sa mi to zdá príliš veľa :)
Paula
17.02.13,15:40
Ak Ti príde kontrola, neznamená to, že sa zamerajú len na tie dodatočné priznania.Rozhodni sa ako chceš, ale strachu (ak ho už máš) sa nezbavíš. Podáš DDP - strach z kontroly. Nepodáš DDP - strach, že raz na to aj tak možno prídu. Lenže v tom prvom prípade budeš mať dobrý pocit, že účty a dane sú upratané.
KEJKA
17.02.13,15:48
poznám firmu, kde sa nazbierajú DDP DPH za celý rok za každý mesiac. Nie je to vina účtovníčky, proste prídu doklady, nájde sa chyba v dodacom liste a následne vo faktúre, doklady robia iní, účtovníčka účtuje. Ona len zistí po čase, že niektoré doklady patria do starého mesiaca a neboli predložené. Aby nepodávala ešte viac, tak si tie chybné prípady zbiera a až je účtovníctvo na konci roka upratané, tak to dodatočné podáva - a kludne aj 11 ks za celý rok.
Toto je nikto nevytýkal, mali aj kontrolu a isto nie kvôli dodatočným.
Zita5
17.02.13,16:09
poznám firmu, kde sa nazbierajú DDP DPH za celý rok za každý mesiac. Nie je to vina účtovníčky, proste prídu doklady, nájde sa chyba v dodacom liste a následne vo faktúre, doklady robia iní, účtovníčka účtuje. Ona len zistí po čase, že niektoré doklady patria do starého mesiaca a neboli predložené. Aby nepodávala ešte viac, tak si tie chybné prípady zbiera a až je účtovníctvo na konci roka upratané, tak to dodatočné podáva - a kludne aj 11 ks za celý rok.
Toto je nikto nevytýkal, mali aj kontrolu a isto nie kvôli dodatočným.

Toto je iný prípad .Zadávateľka však nepíše, že sa jedná o tieto prípady .Inak súhlasím s Tebou,pripúšťam, že sa môže stať, ale neviem prečo ,keď som si prečítala zadanie , tak ma napadlo jediné, že ako boli robené vôbec daňové priznania .
Paula
17.02.13,16:34
Mne sa nezdá byť malým rozdielom - do 500 eur. Veď to je už pekný peniaz :cool:.
Janinka
17.02.13,18:46
ďakujem za odpovede, aj vyhresenie, ale potrebujem vediet, ci je možné nepodať DDP, ak by som ním zvýšila NO. Keďže zákon udáva že v takomto prípade môžem podať teda nemusím. Môžem následne neodpočítanú daň zaúčtovať ako neuznaný náklad? Prosím o konkrétnu odpoveď, že je to nie na chválu som si vedomá aj ja, ale má to svoje dôvody prečo sa to stalo.
Zita5
18.02.13,15:08
ďakujem za odpovede, aj vyhresenie, ale potrebujem vediet, ci je možné nepodať DDP, ak by som ním zvýšila NO. Keďže zákon udáva že v takomto prípade môžem podať teda nemusím. Môžem následne neodpočítanú daň zaúčtovať ako neuznaný náklad? Prosím o konkrétnu odpoveď, že je to nie na chválu som si vedomá aj ja, ale má to svoje dôvody prečo sa to stalo.

Je na Vás či podáte DDP DPH , ktorým by ste si zvýšili NO .

Ak nepodáte , tak neuplatnená DPH bude nedaňovým výdavkom.
Janinka
18.02.13,17:49
za odpoveď veľmi pekne ďakujem
Monika1504
19.02.13,14:25
Zdravím všetkých, mám faktúrku, ktorá sa zatúlala vo firme a teda 4.Q dph je odovzdaný..keďže je to začínajúca firma, v r. 2013 mala v kvartáloch NO,z toho dôvodu je aj na 3.Q kontrola DU..neviem, čo s ňou, či podať dodatočné DPH, čo upozorním sama na seba/bude vyšší NO/, alebo dph z faktúry - pripočitateľnú položku
emma01
20.02.13,06:40
Rozhodla by som sa podľa výšky DPH. DDP v tomto prípade nie si povinná podať, len oprávnená.
Monika1504
20.02.13,19:13
ďakujem viem, len presviedča ma ešte dať fa do nového roka, ma porazí, to už si neviem ani len predstaviť....tak snáď sa mi ich podarí presvedčiť o nepodaní DDP....
ZuzanaP
22.02.13,15:49
v DPH za 12/2012 sme odpočítali časť nadmerného odpočtu za 11/2012. Teraz ale musíme podať dodatočné (majiteľ doniesol vystavenú fa až teraz) a vrátený rozdiel nadmerného odpočtu opraviť o cca 32 eur. Ako si vypočítam sankčný úrok? Preratávala som to podľa daňového poriadku a nevyšlo mi ani 10 eur.
Mila123
22.02.13,15:56
v DPH za 12/2012 sme odpočítali časť nadmerného odpočtu za 11/2012. Teraz ale musíme podať dodatočné (majiteľ doniesol vystavenú fa až teraz) a vrátený rozdiel nadmerného odpočtu opraviť o cca 32 eur. Ako si vypočítam sankčný úrok? Preratávala som to podľa daňového poriadku a nevyšlo mi ani 10 eur.
skúsila si?
http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/ZY5BCoMwFETP4gHkW6nGLrMQBKvV_pSqGwkowdIkKmqrp29ctd DlvDcMAxWUUCm-dIJPnVb8CQVUfu3Ubs7IaZd7oFD-MRN8_OVJpGVrbEkM8mgeJ8CgcI41Ptb-wvAdb1os59CZhgmzLSTJiiRFtqH0XK3sWQ9U0DkVdkAtC64QQ7 a_-c7dx1Y17Qi9vBWvQxBJ0_sAl0Y0ig!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUsvNElVRS82XzBfMlFUNlQ!
ZuzanaP
22.02.13,16:06
Aljok
22.02.13,17:03
v DPH za 12/2012 sme odpočítali časť nadmerného odpočtu za 11/2012. Teraz ale musíme podať dodatočné (majiteľ doniesol vystavenú fa až teraz) a vrátený rozdiel nadmerného odpočtu opraviť o cca 32 eur. Ako si vypočítam sankčný úrok? Preratávala som to podľa daňového poriadku a nevyšlo mi ani 10 eur.

Nebudeš platiť pokutu.

Výpočet pokuty je :

1,5 násobok základnej úrokovej sadzby ECB platnej ku dňu podania DDP DPH z rozdielu medzi sumou uvedenou v DDP DPH a sumou v riadnom DP DPH.

Ak 1,5 násobok zákl. úrokovej sadzby ECB je menej ako 5%, pre výpočet pokuty sa použije 5%.

V Tvojom prípade je to pravdepodobne takto :
32,00 x 5% = 1,60 €
Aljok
22.02.13,17:10
Úrok z omeškania rátaš z rozdielu x ročná úroková sadzba 15% ( ak je 4 - násobok zákl. úrokovej sadzby ECB menej ako 15%). Úrok Ti vyrúbia za počet dní do dňa podania DDP DPH.
azla
23.02.13,16:46
ďakujem viem, len presviedča ma ešte dať fa do nového roka, ma porazí, to už si neviem ani len predstaviť....tak snáď sa mi ich podarí presvedčiť o nepodaní DDP....


Maš 3 možnosti:

1. Fa zaeviduješ a zaučtuješ do 4.Q. 2012 a podaš DDP k 4.Q.2012
(podanie DDP nie je žiadny strašiak, je to riadna legitímna oprava)

2. Fa zaeviduješ podľa dátumu prijatia (daš na ňu prezenčnú pečiatku napr. 20.2.2013 a odpočet uplatniš v I.Q. 2013 podľa §51, odst. 2

Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(náklad z fa zaúčtuješ do nákladov roku 2012)

3. Vzdaš sa práva na odpočítanie a Dph bude nedaňový náklad.
azla
23.02.13,17:16
tam je kalkulačka ešte podľa starého zákona 511

VeĎ to, že je tam stará kalkulačka.:D
Podľa starej by sa neplatil úrok z omeškania do 16,59, že ?

Podľa spravneho poriadku iba, ak je nižší ako 10.- Eur.

Firme prišla pokuta 15,30 , kliknem na drsr .....a vravím si , ako to je , ved to nemá byť, ale hned som si všimla odvolávku na starý zákon a nejako predtým som nepostrehla že už je nižšia hranica na neplatenie.
ZuzanaP
24.02.13,12:47
VeĎ to, že je tam stará kalkulačka.:D
Podľa starej by sa neplatil úrok z omeškania do 16,59, že ?

Podľa spravneho poriadku iba, ak je nižší ako 10.- Eur.

Firme prišla pokuta 15,30 , kliknem na drsr .....a vravím si , ako to je , ved to nemá byť, ale hned som si všimla odvolávku na starý zákon a nejako predtým som nepostrehla že už je nižšia hranica na neplatenie.

a ja som zostala zmätená, lebo som to vôbec nevedela vyrátať, ešte sa mi taký prípad nestal, som zase o niečo múdrejšia :-)
Danielam
29.04.13,14:52
Kontrolujem, účtovníctvo z roku 2009 nerobila som ho ja ale našla som tam chybu v DP DPH za 6,7,8/2009 môžem ešte za toto obdobie podať dodatočné DP DPH teraz v roku 2013?