zahradkarka
17.02.13,16:00
Dobrý deň!
Som rozvedená 18 rokov. S bývalým manželom mám podpísanú nájomnú zmluvu so SBD. Moja babka ešte počas nášho manželstva prepísala byt na mňa. Chcela len na mňa, ale keďže som bola vydatá, v nájomnej zmluve samozrejme figuruje aj , teraz už bývalý manžel. Keďže sme po rozvode nevyriešili BSM, chcela som sa s ním viackrát písomne dohodnúť o vyporiadaní BSM, ale odmieta.V tomto byte nemal ani trvalý pobyt a akékoľvek riešenia okolo bytu musím riešiť s jeho povolením, čo je veľmi ťažké, keď odmieta so mnou akúkoľvek komunikáciu. Je možné zrušiť jeho členstvo v SBD bez jeho súhlasu, alebo ako celú situáciu vyriešiť? Nerada by som to riešila súdnou cestou, nakoľko mi to nedovoľuje moja finančná situácia. Je možná aj dohoda s SBD?Ďakujem za pomoc.
Mária27
17.02.13,19:51
Ak si bola vydatá, manžel sa stal zo zákona spoločným nájomcom bytu. Čiže nájomná zmluva mohla a nemusela byť napísaná na oboch, boli ste spoloční nájomcovia. Otázka je, ako previedla babka na teba byt: Buď zmluvou alebo ohlásením družstvu (§ 230 obchodného zákonníka). Teda čo bolo napísané v zmluve alebo v tom oznámení? Že to prevádza len na teba, alebo že to prevádza na vás oboch? Ak ten dokument nemáš, choď na družstvo, nech ti ho ukážu.
Aj oni si tak overia, kto je členom družstva - či len ty alebo obaja.

Otázka tiež je, či išlo o dar alebo predaj. Ak by ti to darovala, nebudeš ho musieť vyplácať. Ak babka ešte žije, môže ti dosvedčiť, že to darovala len tebe - jej vôľa je rozhodujúca.

1. Ak si dostala členstvo darom len ty, jeho nájom zanikol rozvodom a družstevný byt je len tvoj - bez ďalšieho.
2. Ak ste nadobudli členstvo obaja, musíš požiadať súd o zrušenie spoločného nájmu bytu. Súd vám zruší spoločný nájom a s veľkou pravdepodobnosťou byt (právo nájmu spolu s členstvom) prisúdi tebe (zaslúžila si sa viac o získanie družstevného bytu a teraz v ňom stále bývaš). Potom budeš mať povinnosť vyplatiť manželovi polovicu toho, čo ste za byt dali zo spoločných peňazí - on si to bude musieť do troch rokov nárokovať, inak sa môžeš dovolať premlčania.

Súd by možno prisúdil nájom s členstvom jemu vtedy, keby si nemala peniaze na vyplatenie a on by ich mal (to je teraz najnovší trend).
zahradkarka
18.02.13,09:58
Zdravím!
Pokúsim sa zodpovedať na otázky. Babka, ktorá už nežije, mi darovala byt len ústnou formou, pri ktrorej boli moji rodičia a môj bývalý manžel. Potom je spísaná Dohoda o prevode členských práv medzi prevodcom - babkou a nadobúdateľom - mnou. Podo mnou je kolonka manžel, kde je napísané jeho meno. Ďalej je tu Nájomná zmluva medzi družstvom a mnou a družstvo berie na vedomie, že žijem v manželstve a uzavretím tejto zmluvy vzniká spoločný nájom a spoločné členstvo. Počas manželstva sme do tohto bytu nedali žiadne peniaze, platil sa len nájom. Ďakujem.....
Mária27
18.02.13,12:59
No, máš to komplikované nedokonalosťou občianskeho zákonníka. Aj keď si dostala členský podiel (členské práva a povinnosti spojené s nájmom bytu) v družstve darom, podľa § 703 vám skutočne vzniklo aj spoločné členstvo a nezaniklo podľa 705. To je o nájme.

Iné paragrafy sú o majetku. Členský podiel má majetkovú hodnotu a vyporiadava sa podľa zásad BSM. Podľa § 143 zase sa stáva BSM všetko, čo ste nadobudli spolu počas manželstva, okrem "vecí" získaných darom ... Ty si nedostala darom vec ale práva. Avšak súdy berú aj podiely (v podnikoch a pod.) ako veci ...

Skrátka, treba to s manželom čím skôr vyporiadať. Družstvo si asi nedovolí previesť byt len tebe, lebo jemu nezanikol nájom a členstvo podľa § 705. Musíš to vyriešiť súdom: daj návrh na zrušenie spoločného nájmu družstevného bytu a žiadaj, aby súd rozhodol, že zostávaš jedinou nájomníčkou a členkou družstva ty. Poukáž na to, že si členské práva získala darom od babky len ty, zmluvu o nájme si uzavrela len ty, že manžel sa odsťahoval a má vyriešenú bytovú otázku, nepotrebuje bytovú náhradu.

Na súde nenavrhuj nič o vyporiadaní majetku. Pri zrušení spoločného nájmu družstevného bytu sa bežne nerieši majetok, ale videla som už aj judikát, že keď je to po troch rokoch po rozvode, tak sa má riešiť aj majetková hodnota ... To nechaj na neho - ak sa neozve, musel by žiadať novým súdom; ak sa ozve a súd by začal riešiť majetkové vyrovnanie, budeš dokazovať, že dar bol určený len tebe a spoločné peniaze ste do bytu nevložili.

Bežne sa jedným súdom zruší spoločný nájom, určí ďalší jediný nájomca, ktorému pripadne aj členský podiel. Keďže členský podiel je majetkové právo platí, že ten druhý exmanžel sa musí domáhať vyplatenia svojej čiastky do troch rokov od zrušenia spoločného nájmu (v zmysle § 149 ods. 4 posledná veta), inak sa môžeš dovolať premlčania. Samozrejme aj na takom súde by si ale dokazovala, že nešlo o BSM ale dar výlučne tebe.
zahradkarka
18.02.13,15:55
Keďže ho na súd asi nedostanem a neviem, ani kde sa poriadne nachádza, bude súd riešiť túto vec aj bez neho?
Mária27
18.02.13,17:58
bude mať určeného opatrovníka