Johny.My
17.02.13,16:50
Dobrý večer,
počas práce na PC zamrzol systém tak, že nešla ani myš, po reštarte už sa systém ani nespustil :(
Odvtedy sa opakuje nasledovný scenár:
1. Spustenie PC - systém sa spustí ale pri spustení antivírusu "sekne" že nejde absolutne nič, ani myš
2. Tvrdý reset, počítač sa už nedostane ani po štart Windowsu, zostane zamrznutý
3. Tvrdý restet, počítač sa len zapne, LED kontrolka na disk len párkrát blikne potom zostane stáť, nedostane sa ani po boot, zostane "čierna" obrazovka a nejde ani pohnúť
4. bod 3. sa opakuje aj po ďalších resetoch
5. po asi hodinovej pauze (počítač zostane vypnutý) sa celý scenár opakuje

Je to pevný PC.

Prosím o radu, čo s tým. ďakujem.
Vlado40
17.02.13,16:15
Ak pri štarte stlačíš DEL zapne sa bios ?
Johny.My
17.02.13,16:38
Áno, do Biosu som to dostal ale ďalej klávesnica nereagovala (Num Lock svietil ale nereagoval ani ten, ke som ho chcel vypnúť/zapnúť)
Ponáslednom reštarte a stláčaní DEL to už vôbec nenaštartovalo :(
Vlado40
17.02.13,16:43
Postup je ak máš 2 RAMky tak jednu vyber a skús raz jednu potom druhú samostatne.Ja by som skúsil iný zdroj ,ak máš možnosť.
Johny.My
17.02.13,16:51
Ďakujem. Zdroj iný nemám, ale s RAMkami to vyskúšam, o chvíľu dám feedback.
Johny.My
17.02.13,17:31
Skúsil som to s RAM, jednu som dal preč, chvíľu to vyzeralo, že pôjde, ale zamrzol neskôr, resp. sa scenár zmenil na náhodný.
Napadlo mi, máme tam NOD32 a Spyware Terminátor (ten je vypnutý), máme to tak dlho, nebol problém.
Otázka je: Mohlo by to spôsobovať, že sa tí dvaja bijú medzi sebou aj napriek tomu, že jeden je vypnutý?
Vlado40
17.02.13,17:49
Dostaneš sa s jednou RAM do biosu ?
NOD32 a Spyware Terminátor s tým nemá nič ,ak sa nevieš dostať ani do biosu.Ešte môžeš skúsiť odpojiť HDD či sa dostaneš do biosu.Ak nie ,tak iba skúsiť zdroj.Potom už môže byť chyba v doske.
Johny.My
17.02.13,18:00
Do biosu som sa dostal ale čo tam?

Inak 1 RAM je 2GB tka by to malo stačiť..
Vlado40
17.02.13,18:02
A s tou jednou RAM s ktorou sa dostaneš do biosu nenabehne Windows?
Johny.My
17.02.13,18:05
Zamrzlo, odpojil som HDD aj data kábel aj od zdroja, zatiaľ BIOS ide
Johny.My
17.02.13,18:06
no a zamrzol zas aj tak
Vlado40
17.02.13,18:10
Zamrzol pri načítaní Windows nie pri vstupe do biosu.
Johny.My
17.02.13,18:27
Do BIOSu som sa dostal, zamrzol už v BIOSe
Vlado40
17.02.13,18:37
Tak vvyskúšaj iný zdroj ,alebo svoj na inom PC aby bolo jasné že to nespôsobuje zdroj.Môžeš ešte odpojiť od napájania HDD aj DVD mechaniku a skús potom zas.Keď opäť zamrzne už v biose aj s iba jednou RAM ,tak ten zdroj skús.Neverím že odišli obe RAM-ky,ktoré môžu robiť problém.Ináč čistil si niekedy PC,zdroj od prachu.Je to novšia mašinka alebo má svoje roky?
Johny.My
17.02.13,19:01
Asi mi nič iné nezostáva, aj keď mi je divné, že by také niečo mohol spôsobovať zdroj.
Od prachu som to čistil, koľko sa dalo, ale bojím sa do toho príliš liezť s tým čistením, predsa statická elektrina, tak som sa to snažil len vyfúkať, čo sa dalo.
Mašinka má 4 roky (teraz niekedy mala narodeniny :) ).
Parametre: Intel Core2Duo 2.8GHz, 4GB RAM (2x2GB), integrovaná grafika aj sieťovka, a OS originál Win XP Prof., skladaná zostava...
misoft
18.02.13,16:53
No mám dojem, že to nebude ani zdrojom, ani RAMkami, ani HDD - toto je hneď na začiatku - keďže "zamrzne" už v BIOSe - toto je asi doskou - tá bude mať problémy - IDE radiče, BUS zbernica, procesor - je toho dosť, čo sa mohlo "poondiať" - ale bude to v "základe".
Johny.My
18.02.13,18:24
ďakujem, toto už ďalej nie je v mojej moci, predsa ani nie som na takú diagnostiku vybavený, beriem ho ku kolegovi, ktorý predsa sa lepšie v tom vyzná ako ja a je vybavený, hneď ako budem vedieť, dám feedback :-)
každopádne mi tiež povedal že buď zdroj alebo RAM alebo doska alebo všetko :-/

...no dúfal som, že prídem na to doma, príp. spravím sám...
1a4ter
18.02.13,21:06
Vyzerá to na chybu HDD podľa mňa. Väčšinou sa to prejavuje tak, že počas práce zrazu vyhodí na obrazovke na sekundu modrú obrazovku s pár chybovými hláseniami a potom sa reštartuje. Po zapnutí sa pri pokuse načítania windowsu zase reštartuje a tak stále dookola. Niektoré disky najčastejšie sa mi stalo pri toshibách pracujú trošku inač. Za každú cenu sa snažia načítať aj to čo nedokážu a potom to stojí v jednom bode. Doporučujem spustiť systém cez F8 do núdzového režimu ak vôbec bude schopný naskočiť. Ak nabehne, tak cez štart si spusti príkazový riadok. Napíš tam : cmd . Spustí sa ti malé okno kde môžeš písať ďalšie príkazy, rak napíš chkdsk c: /r a odklepni enterom. Vyhodí ti že zväzok sa práve používa, kontrola nie je možná a či chceš vykonať kontrolu pri novom spustení windowsu, vyber z možností ano/nie. Pokiaľ to bude napísane po slovensky tak napíš A a odklepni enterom. Ak v angličtine tak zadaj Y a odklepni. Reštartuj PC. Pri nabehovaní systému by ti mala začať nabehovať kontrola disku. Nechaj ju celú prejsť. Skladá sa z 5 bodov a trvá to veľmi dlho. Sem-tam sa na to pozri či to náhodou nestojí v nejakom bode. Napr. bude vykonávať kontrolu sektorov v 5 dobe a zostane to stáť na 42%. Ak je disk veľmi poškodený tak tu kontrolu ti ani nedokončí. Ak len málo, tak kontrola prejde ale bude od poškodenia závisieť dĺžka kontroly. Potom by ti mal systém normálne nabehnúť. Ak nie, tak by mohla byť chyba ešte v softvéri. Choď znovu do núdzového režimu. Skús obnoviť systém z predchádzajúceho dátumu - skoršieho ako si začal mať problémy. Rozpamätaj sa aké programy si inštaloval. Zrovna dneska som mal taký notebook na stole. 2 antivírusy, to nebolo všetko. Nejaké kódeky DIVIX tam robili šarapatu na grafických ovládačoch. A tiež som odstránil kopu tollbarov. Vyhodil som každy nepotrebný softvér. Ďalej si pozri- štart- do príkazového riadku zadaj "msconfig" - na záložkách sa preklikni na " položky po štarte" - ťažké na vysvetlovanie. Tak si cez googla pozisťuj ktorá položka čo znamená a každú odškrkni aby sa to nespúšťalo pri štarte. Určite si stiahni malwarebytes z malwarebytes.org. prekontroluj si s tym pc, môžeš mať dočinenia aj s trojanmi. Stalo sa mi to tež dnes, že chlapik mal nainštalovani ESET SMART SECIRITY 6 a aj tak mal v pc 3 trojanov.System začal nabehovať pomaly, ale po minútke sa dalo s pc pracovať normálne. Ak si neporadíš ani tak, tak si daj cez externý adaptér vytiahnuť dáta pokiaľ to HDD zvládne a vymeň disk. Ak to máš v záruke tak pošli po zálohovní na reklamáciu. Dúfam že som ti pomohol.
misoft
18.02.13,21:28
Jemu vyhadzuje chybu už pri nábehu BIOSu - vtedy HDD ešte nepracuje. A ani F8 mu nepomôže, ak BIOS nenabehne.
mecky
18.02.13,22:06
ako tu bolo spominane moze to byt vselico, moj typ je HDD alebo doska
misoft: poskodeny disk dokaze bez problemov odrovnat aj "BIOS"
idealne je poodpajat vsetko nepodtrebne (hdd, DVDmechaniky, usb zariadenia) a skusat postupne pridavat

1a4ter (http://www.porada.sk/member.php?u=166352): vcelku suhlasim, len ja by som odporucil chkdsk prevadzat az po zalohe, ak je disk poskodeny existuje celkom slusna sanca ze si odrovna data
Vlado40
19.02.13,14:02
Malý dodatok.Začiatkom roka som riešil PC ,ktoré blbo nabehovalo.Mal som podozrenie na zdroj,bol v poriadku.Vymenil som grafiku,ktorá po neskoršom zistení bola chybná,ale aj s inou grafikou boli problémy a príčina bola chybná batéria na základnej doske.Tak Johny.My skús vymeniť tú batériu nová nestojí tak veľa .
Johny.My
19.02.13,15:07
Ahojte, takže chalanisko to rozobral, problem tam je, že chladič procesoru má niečo kratšie nohy a tlačí na procesor tak, že prehýba dosku, tak môžu tam byť prerušené spoje, tiež keď som chladič čistil, bol dolu a nebol potom dobre nasadený na jednej strane. Ale to mi je celé divné, keď to dal ten kamoš dokopy, u neho to išlo, a doniesol som domov, začal zamŕzať pri štarte windowsu, vždy presne na tom istom mieste - úvodný obrázok, asi trikrát prejde tá blbosť v tej takej "drážke" (či ako sa tomu nadáva) pod obrázkom a proste odrazu odpojí disk :(
Safe mode vyzerá, že ide a aj BIOS mi ide.

Žeby bolo treba zálohovať data cez Safe mode a preinštalovať systém?
Mohol by to spôsobiť nejaký neidentifikovaný vírus alebo nech žije Microsoft?

1s4ter: mne nevyhadzuje ani na pol sekundy žiadne modré okno ani sa sám nereštartuje, len jednoducho "sekne" a nejde...systém som dal obnoviť, nepomohlo....ten chkdsk skúsim
Johny.My
21.02.13,15:15
Ahojte, tak ako som sľúbil, že dám feedback, nakoniec sa pravdepodobná chyba našla:
1. Pôvodný chladič mal trochu kratšie upínače, pretláčal procesor cez dosku, čo vytváralo "brucho", zrejme aj nedobrý kontakt dosky s procesorom, vymenené za druhý chladič.
2. "Južný mostík" kúri na 85°C aj na dotyk chladiace rebrá sú úplne vrelé, asi to nebude normálne, či je? Predpokladám že tam bude nejaký studený spoj alebo čo.
Takže to vyzerá, že bude treba vymeniť dosku.
mecky
21.02.13,15:29
85 nieje nijaka tragedia, mozes tam na skusku opriet nejaky ventilator a chvilu s tym fungovat ci sa to zlepsi, ale tam chyba pravdepodone nebude

prehnuta doska doska problem moze byt, ved uvidis

windows si preinstaloval?
misoft
21.02.13,15:41
windows si preinstaloval? = zbytočné - jeho PC nevykoná možno ani POST testy a stojí (zamrzne)

misoft: poskodeny disk dokaze bez problemov odrovnat aj "BIOS" - môže, ale to by BIOS musel nabehnúť, vykonať POST testy a začať bootovať z HDD - ale tam sa ani nedostane.
mecky
21.02.13,15:47
= zbytočné - jeho PC nevykoná možno ani POST testy a stojí (zamrzne)
- môže, ale to by BIOS musel nabehnúť, vykonať POST testy a začať bootovať z HDD - ale tam sa ani nedostane.

1.kusok vyssie pise:
Ale to mi je celé divné, keď to dal ten kamoš dokopy, u neho to išlo, a doniesol som domov, začal zamŕzať pri štarte windowsu, vždy presne na tom istom mieste - úvodný obrázok, asi trikrát prejde tá blbosť v tej takej "drážke" (či ako sa tomu nadáva) pod obrázkom a proste odrazu odpojí disk :(
Safe mode vyzerá, že ide a aj BIOS mi ide.
tzn, cez bios uz prejde, a skape na nabiehani windowsu

2. poskodeny hdd dokaze v podstate odrovnat beh biosu, stretol som sa s tym viackrat, vytuhne to niekde pocas POST, pc nereaguje na nic, len tvrdy restart
misoft
21.02.13,15:54
proste odrazu odpojí disk - what is this? Radiče! Odpojí disk, radiče nepracujú = motherborad is failure
mecky
21.02.13,15:58
- what is this? Radiče! Odpojí disk, radiče nepracujú = motherborad is failure
to by som chcel vidiet ako odpoji disk, v tej chvili sa to neda nijako zistit
pise ze safe mode ide...
misoft
21.02.13,16:02
Safe mode vyzerá, že ide a aj BIOS mi ide.
tzn, cez bios uz prejde, a skape na nabiehani windowsu
- v Safe mode mu ani Win nenabehne - t.z. po voľbe na Safe mode - nabootoje BIOS - teda je OK, Windows v Safe mode už nenabehne - HDD or MB failure
mecky
21.02.13,16:08
ja sa riadim tym co pise, kde ty beries tie tvrdenia neviem.
začal zamŕzať pri štarte windowsu, vždy presne na tom istom mieste - úvodný obrázok, asi trikrát prejde tá blbosť v tej takej "drážke" (či ako sa tomu nadáva) pod obrázkom a proste odrazu odpojí disk :(
Safe mode vyzerá, že ide a aj BIOS mi ide.
ked u toho vynechas to ze odpoji disk, co sa zistit neda, a asi znamena len to ze prestane dalej nacitavat.
zostane ti tam, ze skonci pri loadingu windowsu tu http://4.bp.blogspot.com/_liHhcQQA8iA/TD8_tkBo4YI/AAAAAAAAAXc/Pezu4F4zQiw/s1600/windows-logo-loading.gif
a Safe mode ze funguje
Vlado40
21.02.13,16:11
Zbytočne sa tu hádate.Predtým keď mal blbý chladič,tak keď vošiel do Biosu po chvíľke mi to zamrzlo.Zrejme vinou toho chladiča a tým skratom na doske.Po výmene chladiča mu už Bios beží normálne ,mrzne až spustenie Windows.Ja sa tomu ani nečudujem,predtým určite veľakrát resetoval PC kým tam bol starý chladič,tak určite môže byť Windows zblbnutý.Ak Ti núdzový režim beží ,tak skús niektorý bod obnovenia.Otestuj si HDD týmto programom.Stiahni si ISO formát ,napáľ na CD a nabotuj PC z CD.Ak test HDD prebehne bez problémov ,tak je zrejme príčina iba samotný Windows .Berien to úvahy ,že doska je v poriadku.

http://www.seagate.com/support/internal-hard-drives/consumer-electronics/ld25-series/seatools-dos-master/
Johny.My
21.02.13,16:24
No stačilo, že sa prevozom nejako doska pohla a už mohol stratiť kontakty.
Tak teraz už beží chvíľu dlhšie bez problémov, že sa dá na ňom niečo aj robiť, chladič bol menený dnes, asi trikrát väčší ako pôvodný a sedí, neprehýba dosku. Len ten južný mostík že je taký horúci ma znepokojuje...
Vlado40
21.02.13,16:34
Daj tam ventilátor
misoft
21.02.13,21:11
mimotemy

No stačilo, že sa prevozom nejako doska pohla a už mohol stratiť kontakty.
No potom to je čo za "skladanie"? Keď už - tak to robiť poriadne, nie tak fušersky!
Lebo poriadne poskladaný PC by mal pracovať v akejkoľvek polohe - naležato, nastojato, dole hlavou, šikmo.