Lentilka
27.09.04,12:58
Prosím Vás akú evidenciu treba viesť na hmotný majetok, ktorého cena nepresiahne 30,000,-Sk, teda sa neodpisuje? Mám na mysli inventárne karty? či majú byť jednotlivé veci nejak označené? Hlavne celú evidenciu, aby som na niečo nezabudla.
rosemary
27.09.04,11:26
Treba to ošetriť vo vnútropodnikovej smernici, ja vediem majetok do 30 000 v operatívnej evidencii, každému pridelím číslo a na konci roka si vytlačím zostavu k inventarizácii, aby sa dal skontrolovať fyzicky.
Lentilka
28.09.04,11:36
Môžete mi to upresniť bližšie, poprípade aj s kontrétnym príkladom. Som začiatočník, jedná sa o inventár malej súkromnej predajne. Neviem si predstaviť, čo by mala obsahovať vnútropodniková smernica.
rosemary
28.09.04,11:44
Smernica by mala okrem iného obsahovať ako sa účtuje o majetku nad 30 000 a do 30 000 v jednotlivom prípade. Pri nákupe do 30 000 hneď do nákladov, majetku pridelím číslo /Čísla mám rozdelené podľa jednotlivých stredísk/ poradové. Evidenciu vediem v počítači v EXEL , na konci roka si vytlačím zostavy k fyzickej inventúre, lebo každý majetok, ktorý má dobu upotrebenia dlhšiu ako 1 rok by mal byť v nejakej evidencii. Mám z minulosti takú skúsennosť, že keď sa neopatrí číslom a nebudem ho každoročne kontrolovať fyzicky či existuje určite dostane nohy.
Danka Kosibová
29.09.04,06:06
ja si na konci roba vytlacim z excelu tabulku-Zoznam drobného majetku uctovaného priamo do spotreby. Evidujem tam, kedy to bolol napupene, co to bolo a cenu.
Lentilka
29.09.04,18:32
Ďakujem všetkým, som rada že existujete.
stefan
03.01.05,17:19
Smernica by mala okrem iného obsahovať ako sa účtuje o majetku nad 30 000 a do 30 000 v jednotlivom prípade. Pri nákupe do 30 000 hneď do nákladov, majetku pridelím číslo /Čísla mám rozdelené podľa jednotlivých stredísk/ poradové. Evidenciu vediem v počítači v EXEL , na konci roka si vytlačím zostavy k fyzickej inventúre, lebo každý majetok, ktorý má dobu upotrebenia dlhšiu ako 1 rok by mal byť v nejakej evidencii. Mám z minulosti takú skúsennosť, že keď sa neopatrí číslom a nebudem ho každoročne kontrolovať fyzicky či existuje určite dostane nohy.
Môžete prosim zverejniť ako ma táka smernica vyzerať.
Ešte by som sa spýtal učutujem v JU ako mam zaučtovať hmotný majetok do 30000, musím ho evidovať na sklad alebo možem priamo cez knihu zavezkov.

Ja evidujem DIM v knihe ktorá je súčasťou učtovníctva.
dom
03.01.05,17:31
Ja to robím takto: ak je hmotný majetok nakúpený na faktúru, fa zapíšem cez knihu došlých fa - záväzkov. Po úhrade sa mi záväzok vyrovná a úhrada ide ako výdavok do peň. denníka, v priebehu roka nákup hmotného majetku dávam na výdavok neovplyv. základ dane, na konci roka skontrolujem či náhodou jeden druh hmotného majetku neprevyšuje 30 000,- a interným dokladom prevediem na výdavok ovplyv. zakl. dane.
Evidujem potom aj v operatívnej evidencii, pre poriadok.
stefan
03.01.05,17:32
Ja to robím takto: ak je hmotný majetok nakúpený na faktúru, fa zapíšem cez knihu došlých fa - záväzkov. Po úhrade sa mi záväzok vyrovná a úhrada ide ako výdavok do peň. denníka, v priebehu roka nákup hmotného majetku dávam na výdavok neovplyv. základ dane, na konci roka skontrolujem či náhodou jeden druh hmotného majetku neprevyšuje 30 000,- a interným dokladom prevediem na výdavok ovplyv. zakl. dane.
Evidujem potom aj v operatívnej evidencii, pre poriadok.Ak tomu rozumiem správne tak to cez sklad DIM neevidujete.
dom
03.01.05,17:41
Nie, v JÚ DIM neevidujem cez sklad, evidencia cez sklad sa týka účt. v PÚ.
AdaG
09.01.06,16:30
Nesúhlasím s tvrdením, že evidencia cez sklad sa týka PU. Vieš si predstaviť kopu firiem, ktoré fungujú ako FO, vedú JU a majú napríklad predajňu alebo viac prevádzok?!:D Robím v jednej firme JU a tak isto evidujú tovar a materiál v sklade.
Rozdiel je len v účtovaní.
KEJKA
09.01.06,16:53
téma sa týka evidencie drobného hmotného majetku, preto skratka DIM, aj ked nepresná. Nerozoberáme skladové zásoby.
Assea
27.09.06,05:05
Mám otázočku --- je mojou povinnosťou viesť evidenciu "drobného majetku" teda napr. stoličky a pod, ktoré účtujem priamo na 501? Sme malá firma a nemá pre nás zmysel takúto evidenciu viesť, nemáme obavy že by niečo dostalo nohy :) Ďakujem