johnnny1504
17.02.13,18:17
Ahojte.Pri vytycovani novo kupeneho pozemku som zistil,ze na jeho konci ,jedna sa zhruba o 70m2 prechadza lesna cesta po ktorej zvazaju drevo...Katastralna mapa hovori o 836m2...geodet mi urobil ciaru,kade prechadza cesta,takze ked to odcitame vyjde asi 770m2.Ako sa to mohlo stat? urobil chybu pozemkovy fond?alebo roeb alebo kto?ako je mozne,ze v katastralnej mape je presne ohraniceny moj pozemok okolo ktoreho prechadza cesta a po zamerani GPS ta cesta v skutocnosti prechadza cez moj pozemok?Viete mi poradit, ako mam dalej pokracovat,co robit,kam by mali viest moje prve kroky,ci mam vobec sancu uspiet na sude alebo od koho mam trebars vymahat peniaze alebo vas napada nejaky iny postup alebo napad?mam zajst za pravnikom?aka je sanca uspiet v tomto pripade?dakujem za odpovede
vratnik
17.02.13,18:13
Geometrický plán ste si mali dať urobiť pred kúpou a zaplatiť len za m2 uvedené v geometrickom pláne. Ak máte kúpnu zmluvu na parcelu typu E, kde výmera je len orientačná, tak nevidím žiadnu šancu na úspech.
Mária27
17.02.13,18:36
Pravdepodobne si cesta skrátila cestu cez tvoj pozemok ... a niekto, kto mal pozemok zaťažený cestou, už ho má odľahčený.
Mal by si v prvom rade požiadať geodeta, aby vymeral pozemok a cestu tak, ako je na katastrálnej mape. Ako ti to vychádza, keď mapy prekryješ?
Martin1310
17.02.13,20:46
Neviem aký je to terén a aká presne situácia ale nedala by sa tá cesta proste posunúť mimo tvojho pozemku v prípade že pozemok za tvojim pozemkom je už les alebo inak neviužívaný pozemok tak by si mohol skúsiť u tých čo tú cestu využívajú podebatovať o tom či by ju nemohli posunúť.Cesty kade sa zváža drevo z tažby aj tak obyčajne rýchlo vznikájú aj zanikajú.Pri posúvaní miesta ťažby musia aj tak prísť ťažšie mechanizmi na úpravu terenu v mieste ťažby tak by možno nebol problém aj tvoju cestu preraziť inkade.
zuzik20
18.03.13,10:05
Vedel by mi niekto poradiť, na našom pozemku asi pred 30 rokmi zriadili pristupovu cestu k asi 5 domom, avsak nas pozemok zasahuje dokonca do jedneho susedovho dvora, kedže susedia robia problémy a starosta je na ich strane a ulicu nechce odkupiť čo môžem robiť? Chcela by som dať ulicu vymerať presne geodetovi a ponúknuť ju na prenájom obci, ale ak nebude súhlasiť s prenájmom môžem si cestu ohradiť, aj keď susedia sa tým pádom nedostanú ani z dvora? Respektíve môžem potom ponúknuť tým susedom aby si odkúpili časť tejto cesty aby sa vôbec dostali z dvora a vyšli aspoň na poľnú cestu kadiaľ sa dostanú na komunikáciu?
draik
18.03.13,11:01
Ak ide o verejnú komunikáciu, tak ju zablokovať nemôžte, a to ani v prípade, že vlastníte pozemok pod ňou. Susedia nemajú dôvod kupovať pozemok pod verejnou komunikáciou. Ak by aj šlo o súkromnú cestu, tak by si zrejme vymohli právo prechodu/prejazdu resp. by ho už vydržali.