rdm12
17.02.13,21:40
Môže súd prekvalifikovať vyvlastnenie na vydržanie. Po zrušení nezákonného vyvlastnenia sa odporca domáha vydržania.Namal by súd rozhodovať o vydržaní podla dnes platných zákonov ?Teda vyžiadať súhlas pôvodného vlastníka. Podotýkam , že odporca porušil zákon pri vydržaní ďalšej časti parcely a súd mi priznal spolu vlastníctvo. Vyvlastnenie rok 1983, vydržanie rok 2001
Mária27
17.02.13,20:58
Vydržaním vzniká vlastníctvo originálne zo zákona po 10 rokoch oprávnenej držby. Držba bola oprávnená vtedy, ak držiteľ bol v dobrej viere, že má na držbu právny titul.
doktor23
18.02.13,14:06
Ak rozhoduje súd, nepotrebuje súhlas vlastníkov, resp. právnych nástupcov. Tie sú potrebné len v prípade vydržania osvedčeného notárskou zápisnicou.
mattto
19.02.13,10:14
Najskor to bude tak, ze ho vyvlastnili. "Novy" vlastnik bol v dobrej viere, ze je vlastnikom veci a vec mal v drzbe. Teraz sa zistilo, ze vyvlastnenie nie je platne a "novy" majitel sa domaha nadobudnutia vlastnickeho prava titulom vydrzania, kedze vec mal mozno v opravnenej drzbe od 1983.
rdm12
19.02.13,15:59
V roku 1983 podľa vyvlastňovacieho rozhodnutia vyvlastnili môjmu dedkovi, pritom od roku 1981 som bol vlastníkom ja na základe dedičského konania.
V roku ??? delimitáciou nadobudol odporca vlastníctvo
V roku 2001 odporca /obec/ vydržaním nadobudol ďalšiu časť tej istej parcely. Bez môjho vedomia pritom mojich dvoch spoluvlastníkov oslovil. Podľa mojich informácií dobre vedel o mojom spoluvlastníctve, ale všetko zamlčal, aby nemusel riešiť aj časť ktorá bola vyvlastnená.
V roku 2008 som sa dozvedel o vyvlastnení ako aj o vydržaní a keď dohoda nebola možná so starostom , podal som určovaciu žalobu.
Súd mi priznal spoluvlastníctvo v tej časti čo bolo vydržané, teda zrušil vydržanie. Ale v časti čo bolo vyvlastnené mi žalobu zamietol.
Po mojom odvolaní Krajský súd zrušil rozsudok Okresného súdu a vec vrátil na Okresný súd.
časť z rozhodnutia KS- Zo základných zásad občianskeho práva možno potom vyvodiť, že v situácii, keď povinnej osobe /štátu/ neprislúcha žiadny právny titul nadobudnutia vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, ostalo naďalej k nehnuteľnosti zachované vlastnícke právo toho subjektu ktorý boj jej posledným vlastníkom pred dňom zápisu vlastníckeho práva štátu, hoci zápis v evidencii nehnuteľností tomu nezodpovedá.
A teraz na Okresnom súde sa odporca domáha vydržania, ale podľa môjho názoru strata dobrej viery odporcu nastala minimálne v roku 2001 ,keď vydržala ďalšiu časť tej istej parcely a porušila zákon. Ale skutočnosti ešte niekoľko rokov skôr.
Mária27
19.02.13,18:03
Okresný súd bude právnym názorom krajského súdu viazaný, vlastníctvo ti potvrdia, uvidíš. Len si to už daj konečne aj zapísať.
rdm12
19.12.13,11:32
Zmena vyvlastnenia na vydržanie
rdm12
19.12.13,12:04
Súd chvála bohu už vydal rozhodnutie.V ktorom mi priznal spoluvlastnícke právo. Bol to dlhý a ťažký boj veď mi traja právnici vypovedali plnú moc, ale nakoniec som vyhral sám bez právnika. Pri odvolaní na Krajský súd sme s právnikom poukazovali na nález Ústavného súdu II.ÚS 249/2011 a KS rozhodol vec vrátiť na OS . Tu nastali ďalšie problémy, keď odporca sa domáhal vydržania ale ja som poukázal na uznesenie Najvyššieho súdu 5Cdo 107/2008 a to zrejme celej veci pomohlo.Na záver , by som vám poradil nevzdávajte sa a hľadajte pomoc na internete v rôznych článkoch napr. na porade.A ešte jedna otázka vie mi niekto poradiť zhruba akú cenu stanoví súdny znalec v tejto veci,keď pozemky v našej obci predávajú od 30€ do 36 €. Dakujem
Ice dive
19.12.13,12:16
no zisti si cenu za m2 podľa cenovej mapy aká je úradná cena za daný pozemok... nakoľko jedna vec je ponuka realitných kancelárií a druhá vec je úradná cena ktorú určuje znalec... napr. v TT kraji, je cena za m2 pozemku v obci okolo 22 - 24 € a predáva sa za 30 - 33 € ale veľa záleží od ponuky a dopytu ako aj lokality a vybavenosti obce kde sa pozemok nachádza....