cerveny
18.02.13,01:45
Zdravím vás,
chcem sa spýtať či mám nárok na podporu ak by som dal v práci výpoveď k 31.3.
Za posledné 3 roky som pracoval na dobu určitú 14 mesiacov (cca200eur) a 9 mesiacov na dobu neurčitú (cca500eur)
Neviem čo všetko je k vypočítaniu potrebné, preto budem vďačný za všetky rady.

Doplnenie:
Mám nárok na čerpanie dovolenky v tomto roku ak som ju ešte nevyužil? Ak je výpovedná lehota mesiac, mám nárok mesiac čerpať dovolenku?
veronikasad
18.02.13,06:43
Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.
Ak túto podmienku nesplňaš (14+9 mesiacov= prepočítaj si na dni), nevznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ak by išlo len o jeden mesiac, prihlás sa v SP ako dobrovolne poistená osoba (na celý balík poistenia, vrátane PvN) a na UP sa choď zaevidovať až po splnení podmienky 730 dní. Do začiatku evidencie na UP sa musíš zaevidovať v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
Tweety
18.02.13,06:47
Doplnenie:
Mám nárok na čerpanie dovolenky v tomto roku ak som ju ešte nevyužil? Ak je výpovedná lehota mesiac, mám nárok mesiac čerpať dovolenku?
Nepíšeš, či máš ešte dovolenku z minulého roka, ale ak máš, a zamestnáv. ju umožní čerpať, tak si ju môžeš počas VD vyčerpať. Tento rok Ti nárok na D za KR ešte nevznikla. Ak do konca marca odpracuješ bez dní PN, alebo A, nárok vznikne, a to na pomernú časť, teda na 3/12 z ročného nároku.
ivka70
18.02.13,06:48
Cerpanie dovolenky urcuje zamestnavatel.
Narok na dovolenku v roku 2013 ti vznikne (ak nebudes dlhodobo PN), mozes ju cerpat ak ti ju zamestnavatel urci alebo ak sa s nim na cerpani dohodnes aj napr. pocas vypovednej doby.
Pokial ti neumozni vzniknutu dovolenku cerpat, musi ti ju pri ukoncveni PP preplatit.
veronikasad
18.02.13,06:52
Ešte ma napadlo, či náhodou nie je možné získať chýbajúcu dobu poistenia v nezamestnanosti v súbehu so zamestnaním (ako je to pri nemocenskom poistení), že by sa na balík poistenia prihlásil už teraz. Informuj sa v sociálnej poisťovni.
Mila123
18.02.13,06:57
mám to overené cez JM
súbeh poistenia v nezamestnanosti ako v nemocenskom nie je, stále je to iba to jedno....
ale za overenie to stojí.......
cerveny
18.02.13,09:37
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Z predchádzajúceho roka nemám žiadnu dovolenku.
Ešte by som sa chcel spýtať koľko sa platí dobrovoľné poistenie do SP.
A ako si vypočítam výšku podpory.
Katy a R
18.02.13,09:41
Ešte ma napadlo, či náhodou nie je možné získať chýbajúcu dobu poistenia v nezamestnanosti v súbehu so zamestnaním (ako je to pri nemocenskom poistení), že by sa na balík poistenia prihlásil už teraz. Informuj sa v sociálnej poisťovni.
ak bude mať súbeh poistení - môže si takto "polepšiť" s výškou dávky - mal by v súčte vyšší VZ na to obdobie.
Ale doba poistenia veru len jedna!
dávka je 50% z VZ
veronikasad
18.02.13,09:46
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Z predchádzajúceho roka nemám žiadnu dovolenku.
Ešte by som sa chcel spýtať koľko sa platí dobrovoľné poistenie do SP.
A ako si vypočítam výšku podpory.
Celý balík dobrovolného poistenia vrátane poistenia v nezamestnanosti - minimálny vymer.základ 393€ mesačne - mesačná platba 138,13€.
Katy a R
18.02.13,10:34
nemôžeš zrovnávať ! pre NP sú iné podmienky.
jerry23
18.02.13,12:54
pokial osoba bola 3 roky zamestnana a pocas poslednych 2 rokoch bola aj na dlhodobej PNke, ale ako zamestnana...ma narok na podporu?...rata sa tam aj PNka?
Tweety
18.02.13,12:55
pokial osoba bola 3 roky zamestnana a pocas poslednych 2 rokoch bola aj na dlhodobej PNke, ale ako zamestnana...ma narok na podporu?...rata sa tam aj PNka?
Áno, nárok jej vznikne.
Mila123
18.02.13,12:55
pokial osoba bola 3 roky zamestnana a pocas poslednych 2 rokoch bola aj na dlhodobej PNke, ale ako zamestnana...ma narok na podporu?...rata sa tam aj PNka?
ak poistenie , resp. zamestnanie trvalo, má nárok na PvN...
a PN? jej príjem netvorí VZ , teda nepočíta sa......