Erika.1
18.02.13,06:46
Pekny den prajem, mala by som otázku ohladne zastúpenia majitelov bytov voci správcu. Moja otázka by bola, ci za jeden obytny dom, ktory má 3 schodiste, v kazdom schodisti 12 bytov, kolko moze mat doverníkov? Jedneho, alebo moze mat zvlast za kazde jedno schodiste? Ked napr. v jednom schodisti byvaly dovernik má znovu nadpolovicnú vacsinu hlasov, moze ostat doverníkom aj napriek tomu, ze na schodzi sa kazdí z podpísanych nezúcastní a prítomní, nadpolovicna vacsina si zvolí niekoho iného, povedzme jednu osobu?
Za odpoved dakujem, a peky den prajem
ivka70
18.02.13,06:28
Cely bytovy dom ma jedneho dovernika, pricom moze mat kazdy vchod vchodoveho dovernika, ktory komunikuje veci medzi najomnikmi a domovym dovernikom.
Neviem si dost dobre predstavit ako by mali komunikovat 2-3 dovernici so spravcom sucasne veci tykajuce sa spravy celeho bytoveho domu.

A domovy dovernik moze mat vo vchode nadpolovicnu vacsinu, voli sa vsak na schodzi do prvej hodiny nadpolovicnou vacsinou poctu bytov, po uplynuti hodiny nadpolovicnou vacsinou pritomnych.
Ak niekoho chce vchod podporit, musi sa za kazdy byt zucastnit nikto na schodzi a hlasovat v jeho prospech.
alaya1
18.02.13,06:39
Ivka, my mame kazdy vchod 1 dovernika, mame 6 vchodov a tak aj 6 dovernikov. Ti zastupuju vlastnikov.Volime si ich na schodzi vchodov, nadpolovicnou vacsinou zucastnenych na schodzi, nie vlastnikov celkom. Ak ide o styk so spravcom,. tak tam ide o to, ze pri hlasovani musi byt za z tych 6- 4 dovernici. A aj pri podpisovani zmluv podpisuju aspon 4 dovernici zo 6.
ivka70
18.02.13,06:45
Ivka, my mame kazdy vchod 1 dovernika, mame 6 vchodov a tak aj 6 dovernikov. Ti zastupuju vlastnikov.Volime si ich na schodzi vchodov, nadpolovicnou vacsinou zucastnenych na schodzi, nie vlastnikov celkom. Ak ide o styk so spravcom,. tak tam ide o to, ze pri hlasovani musi byt za z tych 6- 4 dovernici. A aj pri podpisovani zmluv podpisuju aspon 4 dovernici zo 6.

Verim tomu, ze sa to da aj takto, kedze tam ide o dohodu, ze podpisuje nadpolovicna vacsina ..... na tom sa ale zasa musia dohodnut, ze to bude tak fungovat, aj pravidla ako a kto a kedy komunikuje.
ale nie sposobom, ako opisuje autorka, ze ostane jeden, ktory asi bol dovernikom predtym a ma podporu jedneho vchodu a druhy, ktory bol zvoleny na schodzi ....
Erika.1
18.02.13,07:13
Verim tomu, ze sa to da aj takto, kedze tam ide o dohodu, ze podpisuje nadpolovicna vacsina ..... na tom sa ale zasa musia dohodnut, ze to bude tak fungovat, aj pravidla ako a kto a kedy komunikuje.
ale nie sposobom, ako opisuje autorka, ze ostane jeden, ktory asi bol dovernikom predtym a ma podporu jedneho vchodu a druhy, ktory bol zvoleny na schodzi ....

Pytala som sa preto, lebo doteraz sme fungovali, ako to písala aj alaya1. Kazdé schodiste mám jedného doverníka, co funguje uz asi 20 rokov. Zial máme v jednom schodisti doverníka, ktory je, aky je :D, a uz dávnejsie chce byt jedinou osobou pre nás vsetkych. Je to osoba, ktorá napr. na prezentacnú listinu podpisuje aj také osoby, ktoré tam ani nie sú, hovorí ostatnym napr., ze ostatní dvaja sa vzdali funkcie, preto chodí ona dávat podpisovat nejake papiere...
Jednym doverníkom som ja, a zvykávala som pri kazdom kroku íst za ostatnymi na podpis, ked treba nieco urobit. Nakolko rozsirila také teraz, ze ona je za vsetkych, opýtala som, a dal som aj podpísat v nasom schodisti "súhlas", aby som doverníkom ostala aj nadalej. Mam nadpolovicnú vacsinu hlasov znova, a preto som sa pytala, lebo budeme mat schodzu tento tyzden...
Za odpovede velmi pekne dakujem :)
buchač
18.02.13,07:28
Pekny den prajem, mala by som otázku ohladne zastúpenia majitelov bytov voci správcu. Moja otázka by bola, ci za jeden obytny dom, ktory má 3 schodiste, v kazdom schodisti 12 bytov, kolko moze mat doverníkov? Jedneho, alebo moze mat zvlast za kazde jedno schodiste? Ked napr. v jednom schodisti byvaly dovernik má znovu nadpolovicnú vacsinu hlasov, moze ostat doverníkom aj napriek tomu, ze na schodzi sa kazdí z podpísanych nezúcastní a prítomní, nadpolovicna vacsina si zvolí niekoho iného, povedzme jednu osobu?
Za odpoved dakujem, a peky den prajem
...chcem sa iba opýtať ...
Keďže dom má 3 schodištia ...
Koľko má ten dom poschodí , respektíve podlaží ...a koľko medziposchodí ??? :rolleyes:

Pytala som sa preto, lebo doteraz sme fungovali, ako to písala aj alaya1. Kazdé schodiste mám jedného doverníka, co funguje uz asi 20 rokov. Zial máme v jednom schodisti doverníka, ktory je, aky je :D, a uz dávnejsie chce byt jedinou osobou pre nás vsetkych. Je to osoba, ktorá napr. na prezentacnú listinu podpisuje aj také osoby, ktoré tam ani nie sú, hovorí ostatnym napr., ze ostatní dvaja sa vzdali funkcie, preto chodí ona dávat podpisovat nejake papiere...
Jednym doverníkom som ja, a zvykávala som pri kazdom kroku íst za ostatnymi na podpis, ked treba nieco urobit. Nakolko rozsirila také teraz, ze ona je za vsetkych, opýtala som, a dal som aj podpísat v nasom schodisti "súhlas", aby som doverníkom ostala aj nadalej. Mam nadpolovicnú vacsinu hlasov znova, a preto som sa pytala, lebo budeme mat schodzu tento tyzden...
Za odpovede velmi pekne dakujem :)
...k tomuto sa radšej nevyjadrujem...radšej nie .....teda aspoň zatiaľ...
alaya1
18.02.13,07:42
Pytala som sa preto, lebo doteraz sme fungovali, ako to písala aj alaya1. Kazdé schodiste mám jedného doverníka, co funguje uz asi 20 rokov. Zial máme v jednom schodisti doverníka, ktory je, aky je :D, a uz dávnejsie chce byt jedinou osobou pre nás vsetkych. Je to osoba, ktorá napr. na prezentacnú listinu podpisuje aj také osoby, ktoré tam ani nie sú, hovorí ostatnym napr., ze ostatní dvaja sa vzdali funkcie, preto chodí ona dávat podpisovat nejake papiere...
Jednym doverníkom som ja, a zvykávala som pri kazdom kroku íst za ostatnymi na podpis, ked treba nieco urobit. Nakolko rozsirila také teraz, ze ona je za vsetkych, opýtala som, a dal som aj podpísat v nasom schodisti "súhlas", aby som doverníkom ostala aj nadalej. Mam nadpolovicnú vacsinu hlasov znova, a preto som sa pytala, lebo budeme mat schodzu tento tyzden...
Za odpovede velmi pekne dakujem :)


Ak budete mat schodzu vsetkych vlastnikov bytov v celom dome, urcite by som na tvojom mieste o tomto probleme hovorila a dala navrh na uznesenie a hlasovat o tom, ci ludia chcu len jedneho dovernika za cely dom, alebo chcu troch za kazdy vchod jedneho.
buchač
18.02.13,08:01
Pekny den prajem, mala by som otázku ohladne zastúpenia majitelov bytov voci správcu. Moja otázka by bola, ci za jeden obytny dom, ktory má 3 schodiste, v kazdom schodisti 12 bytov, kolko moze mat doverníkov? Jedneho, alebo moze mat zvlast za kazde jedno schodiste? Ked napr. v jednom schodisti byvaly dovernik má znovu nadpolovicnú vacsinu hlasov, moze ostat doverníkom aj napriek tomu, ze na schodzi sa kazdí z podpísanych nezúcastní a prítomní, nadpolovicna vacsina si zvolí niekoho iného, povedzme jednu osobu?
Za odpoved dakujem, a peky den prajem


Ak budete mat schodzu vsetkych vlastnikov bytov v celom dome, urcite by som na tvojom mieste o tomto probleme hovorila a dala navrh na uznesenie a hlasovat o tom, ci ludia chcu len jedneho dovernika za cely dom, alebo chcu troch za kazdy vchod jedneho.

http://www.porada.sk/t210232-dovernici.html#post2254135
...doplním ...
To " schodište " je akože vchod ???
To je už ale teda čo za výraz - že schodište ???...

Lebo 3 schodištia v tomto prípade vo mne evokuje len jedno ...
Jeden barák , jeden vchod , tri poschodia , dvanásť bytov ...na každom poschodí jeden dôverník ...
mackoivan
18.02.13,08:02
Pytala som sa preto, lebo doteraz sme fungovali, ako to písala aj alaya1. Kazdé schodiste mám jedného doverníka, co funguje uz asi 20 rokov. Zial máme v jednom schodisti doverníka, ktory je, aky je :D, a uz dávnejsie chce byt jedinou osobou pre nás vsetkych. Je to osoba, ktorá napr. na prezentacnú listinu podpisuje aj také osoby, ktoré tam ani nie sú, hovorí ostatnym napr., ze ostatní dvaja sa vzdali funkcie, preto chodí ona dávat podpisovat nejake papiere...
Jednym doverníkom som ja, a zvykávala som pri kazdom kroku íst za ostatnymi na podpis, ked treba nieco urobit. Nakolko rozsirila také teraz, ze ona je za vsetkych, opýtala som, a dal som aj podpísat v nasom schodisti "súhlas", aby som doverníkom ostala aj nadalej. Mam nadpolovicnú vacsinu hlasov znova, a preto som sa pytala, lebo budeme mat schodzu tento tyzden...
Za odpovede velmi pekne dakujem :)
Erika- písomné hlasovanie má svoj zákonný postup- nemôžeš chodiť pokútne po bytoch a tam si dať niečo podpisovať. Okamžite trvaj na ukončení tejto nezákonnej praxe. A riadne na domovej schôdzi hlasujte, alebo si odhlasujte na niektoré odsúhlasenia písomnú formu, ale drž sa zákona! Musíte mať podareného správcu, keď rešpektuje to vaše hlasovanie po vchodoch a aj jeho spôsob.
buchač
18.02.13,08:05
...tak veru ...
alaya1
18.02.13,10:59
Teda, asi to ma kazdy ine. nakolko my mame za kazdy vchod jedneho dovernika,spolu rokuju so spravcom, ale moja mama, napr. v byvalych druzstevnych bytoch, uz su vsetky vo vlastnictve, maju kazdy vchod jedneho dovernika a oni medzi sebou si zvolili jedneho, ktory je v kontakte so spravcom. Je to vsetko asi len na rozhodnuti vlastnikov, ako si to usporiadaju.
Mackoivan- inak, aj u nas bezne dovernici chodia po bytoch a ak ide napr. o male opravy domu a pod. davaju podpisovat listiny. ved kolko by sa muselo platit za prenajom saly v skole a pod. keby sme za kazdu "blbost" zvolavali schodzu vsetkych vlastnikov, kde je 97 bytov.
buchač
18.02.13,11:12
Nakolko rozsirila také teraz, ze ona je za vsetkych, opýtala som, a dal som aj podpísat v nasom schodisti "súhlas", aby som doverníkom ostala aj nadalej. Mam nadpolovicnú vacsinu hlasov znova, a preto som sa pytala, lebo budeme mat schodzu tento tyzden...
Za odpovede velmi pekne dakujem :)

Erika- písomné hlasovanie má svoj zákonný postup- nemôžeš chodiť pokútne po bytoch a tam si dať niečo podpisovať. Okamžite trvaj na ukončení tejto nezákonnej praxe. A riadne na domovej schôdzi hlasujte, alebo si odhlasujte na niektoré odsúhlasenia písomnú formu, ale drž sa zákona! Musíte mať podareného správcu, keď rešpektuje to vaše hlasovanie po vchodoch a aj jeho spôsob.


Teda, asi to ma kazdy ine. nakolko my mame za kazdy vchod jedneho dovernika,spolu rokuju so spravcom, ale moja mama, napr. v byvalych druzstevnych bytoch, uz su vsetky vo vlastnictve, maju kazdy vchod jedneho dovernika a oni medzi sebou si zvolili jedneho, ktory je v kontakte so spravcom. Je to vsetko asi len na rozhodnuti vlastnikov, ako si to usporiadaju.
Mackoivan- inak, aj u nas bezne dovernici chodia po bytoch a ak ide napr. o male opravy domu a pod. davaju podpisovat listiny. ved kolko by sa muselo platit za prenajom saly v skole a pod. keby sme za kazdu "blbost" zvolavali schodzu vsetkych vlastnikov, kde je 97 bytov.
...na bežné opravy má dôverník určitú výšku limitu ...
To akože aj na nákup žiaroviek by som mal chodiť po bytoch ???
Keby si toto schválili vlastníci ...OKAMŽITE KONČÍM !!!
Toto je už choré ...
alaya1
18.02.13,12:22
...na bežné opravy má dôverník určitú výšku limitu ...
To akože aj na nákup žiaroviek by som mal chodiť po bytoch ???
Keby si toto schválili vlastníci ...OKAMŽITE KONČÍM !!!
Toto je už choré ...


"napr.malé opravy domu"- je vymena ziaroviek? U nas sa takto podpisovali pri dverach rekonstrukcia schodov pri brane, vymena PVC na prizemi a pod.
mackoivan
18.02.13,13:14
Teda, asi to ma kazdy ine. nakolko my mame za kazdy vchod jedneho dovernika,spolu rokuju so spravcom, ale moja mama, napr. v byvalych druzstevnych bytoch, uz su vsetky vo vlastnictve, maju kazdy vchod jedneho dovernika a oni medzi sebou si zvolili jedneho, ktory je v kontakte so spravcom. Je to vsetko asi len na rozhodnuti vlastnikov, ako si to usporiadaju.
Mackoivan- inak, aj u nas bezne dovernici chodia po bytoch a ak ide napr. o male opravy domu a pod. davaju podpisovat listiny. ved kolko by sa muselo platit za prenajom saly v skole a pod. keby sme za kazdu "blbost" zvolavali schodzu vsetkych vlastnikov, kde je 97 bytov.
malé opravy je povinný zabezpečovať správca domu a stačí ak mu to schvália dôverníci, Podľa mňa je potrebné určiť si riadné pravidlá na schôdzi dať to odsúhlasiť- dať dôverníkom určité limitné právomoci. Podpisovanie pri dverách sa dá veľmi ľahko zneužiť- ľahko sa dajú sfalšovať podpisy- preto má písomné hlasovanie určený zákonný postup.
alaya1
18.02.13,13:31
malé opravy je povinný zabezpečovať správca domu


Tak to neviem, ako myslis, nakolko my mame vsetky byty odkupene. Sami sme si z FO rekonstruovali vsetko, aj male opravy, napr. schodov pri brane, vymeny PVC na prizemi, vo vytahu,Ale aj vacsie opravy a upravy. Spravca nam nehradil nic, ani nezabezpecebval, sami sme si nasli vsetky firmy .
mackoivan
18.02.13,13:51
Tak to neviem, ako myslis, nakolko my mame vsetky byty odkupene. Sami sme si z FO rekonstruovali vsetko, aj male opravy, napr. schodov pri brane, vymeny PVC na prizemi, vo vytahu,Ale aj vacsie opravy a upravy. Spravca nam nehradil nic, ani nezabezpecebval, sami sme si nasli vsetky firmy .
Ak by ste mali SVB tak je to v poriadku, máte samosprávu, ak ste pod správou , tak spravuje váš dom správca nie vlastníci bytov. Správca vám nie je povinný nič hradiť len riadne spravovať vaše peniaze, ktoré odvádzate do fondu opráv. Každý správca samozrejme musí, ak nechce byť vymenený rašpektovať vôľu vlastníkov bytov. Ale keď si ho už platíte tak nech sa stará, začo berie peniaze?
alaya1
18.02.13,14:20
Ak by ste mali SVB tak je to v poriadku, máte samosprávu, ak ste pod správou , tak spravuje váš dom správca nie vlastníci bytov. Správca vám nie je povinný nič hradiť len riadne spravovať vaše peniaze, ktoré odvádzate do fondu opráv. Každý správca samozrejme musí, ak nechce byť vymenený rašpektovať vôľu vlastníkov bytov. Ale keď si ho už platíte tak nech sa stará, začo berie peniaze?

nerozumiem, o co ide. Ano my si najdeme firmu, lebo sme sa rozhodli, ze si budeme hladat sami. Spravca ma tiez firmy s ktorymi spolupracuje. Spravca urobi vsetky ukony, ktore je nutne urobit pri zadavani zakaziek,riadi financovanie a pod. u nas je vsetko v poriadku.
sito
18.02.13,14:43
Pekny den prajem, mala by som otázku ohladne zastúpenia majitelov bytov voci správcu. Moja otázka by bola, ci za jeden obytny dom, ktory má 3 schodiste, v kazdom schodisti 12 bytov, kolko moze mat doverníkov? Jedneho, alebo moze mat zvlast za kazde jedno schodiste? Ked napr. v jednom schodisti byvaly dovernik má znovu nadpolovicnú vacsinu hlasov, moze ostat doverníkom aj napriek tomu, ze na schodzi sa kazdí z podpísanych nezúcastní a prítomní, nadpolovicna vacsina si zvolí niekoho iného, povedzme jednu osobu?
Za odpoved dakujem, a peky den prajem

Do roku 2007 nebol v zákone 182/1993 spomenutý zástupca vlastníkov. Zvyčajne so správcom v družstevných domoch komunikoval predseda samosprávy za podmienok dohodnutých v zmluve o výkone správy. Od 1.7.2007 je v zákone uvedený odsek 4. Od roku 1.4.2010 ako odsek 5 bez zmeny textu.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „schôdza vlastníkov“). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.“

Styk nie je rozhodovanie! Túto funkciu si presadili do zákona správcovia bytových domov, hlavne družstevných. Na čo ? Aby im robil poskoka. Doniesť, odniesť, rozdať, atď ... a správcovi stačí absolútne, aj len jeden! Vlastníkom nič nebráni si aj výbor zástupcov vlastníkov založiť, ale musí mať hlavu, teda predsedu výboru zástupcov a dohodnuté podmienky v zmluve o výkone správy.

Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu.

Ak mu ich správca poskytne, musí ak si to vlastníci presadia v zmluve o výkone správy!

Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy.

V súlade so zákonom 182/1993 a zmluvou o výkone správy, ktorá tiež musí byť v súlade s uvedeným zákonom.

Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.“

V súlade s § 14 môžu o všetkom rozhodovať len vlastníci bytov, spoluvlastníci domu. Ale vlastníci môžu na zástupcu vlastníkov, prípadne výbor zástupcov vlastníkov delegovať určité dohodnuté právomoci, aj voči správcovi domu.

Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „schôdza vlastníkov“).

Zástupca vlastníkov si volia vlastníci bytov na schôdzi vlastníkov bytov, nadpolovičnou väčšinou, ak nie je dostatočný počet vlastníkov na schôdzi, tak po hodine trvania schôdze môže nadpolovičná väčšina prítomných vlastníkov bytov.

Vo vašom prípade 19 vlastníkov. Ak je 18 zúčastnených, tak po hodine 10 vlastníkov bytov. Ak menej ako 18, tak vždy väčšina. Samozrejme aj právomoci.

Môže sa aj písomne, ale podľa odseku 6.

(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom "áno" a druhý slovom "nie". Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

Prehlasovaný vlastník môže požiadať súd o zrušenie rozhodnutia vlastníkov o ktorom rozhodli v písomnom hlasovaním. Či mu aj vyhovie?
buchač
18.02.13,15:12
"napr.malé opravy domu"- je vymena ziaroviek? U nas sa takto podpisovali pri dverach rekonstrukcia schodov pri brane, vymena PVC na prizemi a pod.
...a nie je to oprava svojím spôsobom ???
Sú dve možnosti riešenia :
1. Vymením ja ... čo aj robím ...
2. Dám požiadavku správcovi a ten porieši ...
Ibaže ten druhý spôsob je trochu nákladnejší ...

Ja mám v zmluve, že zástupca môže rozhodovať o opravách do 1700 € (69 bytov / za 2 roky priemerná účasť asi okolo 25 28 ks )
Tiež mám nejakú tú cifru , s ktorou nakladám ...

Tak to neviem, ako myslis, nakolko my mame vsetky byty odkupene. Sami sme si z FO rekonstruovali vsetko, aj male opravy, napr. schodov pri brane, vymeny PVC na prizemi, vo vytahu,Ale aj vacsie opravy a upravy. Spravca nam nehradil nic, ani nezabezpecebval, sami sme si nasli vsetky firmy .
Nuž potom vystáva otázka , že načo máte správcu ... len kvôli litere zákona ???
...a samozrejme , že nič neuhradí ...

Lenže vezmi príklad ...
Pri zatepľovaní ste ( ak ste vôbec zateplovali ) čerpali love z fondov ???
Lebo náš barák sme zateplovali a aj fondy sme čerpali - všetko správca vybavil .
Neviem si totiž predstaviť , že by to niekto len tak , od kuchynskej linky ( prirovnanie ) vedel a bol vôbec schopný také niečo zvládnuť a to nespomínam už tie všetky náležitosti , čo sú potrebné pre tie fondy vybaviť ...

nerozumiem, o co ide. Ano my si najdeme firmu, lebo sme sa rozhodli, ze si budeme hladat sami. Spravca ma tiez firmy s ktorymi spolupracuje. Spravca urobi vsetky ukony, ktore je nutne urobit pri zadavani zakaziek,riadi financovanie a pod. u nas je vsetko v poriadku.
Možno v poriadku aj hej , čo sa týka financovania ...
Ale , správca je je od slova spravovať , tak nech sa aj stará ...

Taká otázočky :
Kto konkrétne má tú problematiku so zaobstáravaním tých rôznych vašich dodávateľov ...kto je to " sami " ...???
Ten " sám - sami " to predsa nerobí zadarmo .....či ????
Poznámočka už len potom nasleduje ...klasika - irónia ....že pozdravujem " samého - samých " ...:rolleyes:
bobabobek
18.02.13,15:27
Dovolím si odporovať zástupcu vlastníkov je možné voliť len na schôdzi citujem zákon 182
§ 8a ods. 5 :(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Takže podľa vyloženia zákona nie je možné voliť zástupcu vlastníkov písomným hlasovaním, ale odmenu zástupcovi je možné schváliť aj písomným hlasovaním.
sito
18.02.13,15:57
Príklad: Zástupcu vlastníkov nikto z vlastníkov bytov v dome nechce robiť. Nemusí! Nie je to zákonom určené! Ako správca zabezpečí styk so spoluvlastníkmi domu? Poštou! A náklady dá vlastníkom bytov do ročného vyúčtovania. Keďže sa nejedná o zmluvu o výkone správy, môže, či nemôže správca vyhlásiť písomné hlasovanie o zvolení zástupcu vlastníkov, roznášača mesačných predpisov, ročných vyúčtovaní, prípadne iných písomnosti? A tiež je vecou správcu, akým spôsobom si zabezpečí zber údajov k rozpočítaniu nákladov za služby na konci príslušného roka.

Vlastne, vždy je to vec konkrétneho domu, jeho spoluvlastníkov, vlastníkov bytov, ako sa so správcom dohodne, aj bez zástupcu vlastníkov. Musí byť zo zákona?
sito
18.02.13,16:08
Zvyčajne to robí ten zástupca vlastníkov, tiež! Ale, ak nebude? Tak nejaký zamestnanec správcu príde odpísať vodomery, merače tepla, spísať počet osôb, používanie výťahu, aby mohol správca spraviť ročné vyúčtovanie. Či nie?

§ 8a

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome.

(4) Ak správca nepredloží vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcu sa domu a vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia v lehote podľa odseku 2, nemá až do ich predloženia nárok na platby za správu.
sito
18.02.13,17:03
TRT a tri orechy

Firma ktorá odčítavala za 2011 , odčítala aj za 2012 (a vodu odčíta aj za 2013 :D )

Ja som iba "dočisťoval" = asi po 3 byty (zo 69) aj na UK aj na vodu.

Nejako som neporozumel aké používanie ( to myslíš ako Pepsiške keď chceli dať príplatok, že sa jej pes preváža vo výťahu hu hu hu hu ).
A tiež mi je nejasné, ako by si oddelil spoločnú elektrinu na výťah a na osvetlenie :) - - jedine že by si do senzorov spínania osvetlenia hneď džugol aj kameru a tá by počítala kto koľkokrát podráždil senzor :D / a návštevy by do kamery hlásili, komu pripísať čiarku / aj poštárka : komu v zime (keď nie je dosť svetla) nesie do vlastných rúk, tak mu pricapnúť aj svetlo aj výťah :--- )

Tri výťahy, tri elektromery, osobomesiace v každom vchode, že? Ale len v tých bytov, ktoré ho používajú. Nie v tých, ktoré ho majú uzamknutý, od tretieho nadzemného podlažia, bývalo. Teraz už nie, aj na druhom sa rozhodli už vyvážať. Však naň prispievajú, aby mohol chodiť hore - dole.
Tri vchody, tri elektromery, osobomesiace v každom vchode vo všetkých bytoch, že?

Ale ako vidím, že u vás ste už na inej úrovní, iný level, že?

U nás ešte jednoducho, výťah. Používal, áno - nie. V programe napíšu počet osobomesiacov každému bytu. A k tomu výťah, áno, alebo nie.

No čo z dediny, z dediny.
sito
18.02.13,17:04
dal som aj o čerpaní, aj predbežný plán

a pridal som prehľad pohybov na účte BD (poč. stav, konečný , prírastky podľa druhu, úbytky podľa druhu ) - - sadlo to na cent :D

:eek: Si dobrý!!!
Erika.1
19.02.13,05:38
Ak budete mat schodzu vsetkych vlastnikov bytov v celom dome, urcite by som na tvojom mieste o tomto probleme hovorila a dala navrh na uznesenie a hlasovat o tom, ci ludia chcu len jedneho dovernika za cely dom, alebo chcu troch za kazdy vchod jedneho.
Aj tak bude, preto som nerobila nic s mnou podpísanym papierom... Len som chcela vediet, ci je nieco v zákone písané o tom, ze musí, príp. moze byt len jeden doverník... Ja som o tom v nom necítala...
Dakujem za odpovede :)
Erika.1
19.02.13,05:53
Erika- písomné hlasovanie má svoj zákonný postup- nemôžeš chodiť pokútne po bytoch a tam si dať niečo podpisovať. Okamžite trvaj na ukončení tejto nezákonnej praxe. A riadne na domovej schôdzi hlasujte, alebo si odhlasujte na niektoré odsúhlasenia písomnú formu, ale drž sa zákona! Musíte mať podareného správcu, keď rešpektuje to vaše hlasovanie po vchodoch a aj jeho spôsob.
Z casti uznám Tvoju pravdu... Ale nakolko sa na shodzach, ktoré su v spolocnych priestoroch v pivnici, "objaví" sa len par ludí. Viem, podla zákona nadpolovicna vacsina, príp. 2/3-nová vacsina "rozhoduje", ale to si predstav, ked z 36 bytov sa zucastni napr. max. 15 ludí, a z toho 2-2 z niekolkych bytov... Takto si nechat schválit a uznat "právoplatne" nieco by korektne nebolo a podla mna by to nebolo ani "správne" - napr. tomu, co hovorí zákon... O tom ani nehovorim, ze si ludia zvykli, ze sa opytaju "co bolo na schodzy?"

Je to tak, ako pises alaya1 :D
Erika.1
19.02.13,06:48
Neskoro som zistila, ze uz su tu 3 strany :). Som rada, ze inde je tiez vsetko v poriadku :).
Citala som zakon aj ja, pochopila som tam pisane :).
Ozaj si dobry ttroman :) :). Pojdem k Tebe do "skoly" :).
Dakujem za odpovede, upresnenia, prajem kazdemu prekrasne chvile
sito
19.02.13,19:05
To máš v 1 vchode zvlášť elekzromer na výťah a zvlášť na svetlo ?

Čo nevieš čítať? V troch vchodoch v každom elektromer na svetlo a na výťah, plus v strednom ešte jeden na práčovňu a mangľovňu. Teda v dome SEDEM!


1 BD (69 bytov) spravovať je prkotina :) (to je tam s technickým riešením asi tak, že idem okolo , pozriem (ani sa nezastavím) a poviem, ako to riešiť) - - mal som totiž ako prax údržbu(6 rokov) a energetiku (3 roky) vo firme (strojárskej), kde robilo cez 600 ľudí + PO , BOZP,enviro,VTZ,nájmy

Alebo s tvojou praxou a suverenitou to nedokážeš pochopiť, že aj tak môže byť?



TRT a tri orechy

Firma ktorá odčítavala za 2011 , odčítala aj za 2012 (a vodu odčíta aj za 2013 :D )

Ja som iba "dočisťoval" = asi po 3 byty (zo 69) aj na UK aj na vodu.

Nejako som neporozumel aké používanie ( to myslíš ako Pepsiške keď chceli dať príplatok, že sa jej pes preváža vo výťahu hu hu hu hu ).
A tiež mi je nejasné, ako by si oddelil spoločnú elektrinu na výťah a na osvetlenie :) - - jedine že by si do senzorov spínania osvetlenia hneď džugol aj kameru a tá by počítala kto koľkokrát podráždil senzor :D / a návštevy by do kamery hlásili, komu pripísať čiarku / aj poštárka : komu v zime (keď nie je dosť svetla) nesie do vlastných rúk, tak mu pricapnúť aj svetlo aj výťah :--- )


:eek: Vy to máte úžasné s tými kamerami? Hold, technický pokrok a prax dokážu spojením sa, divy. To sa potom pri ročnom vyúčtovaní každý vlastník, diví! Že? Čo za hlavičku to v dome majú?
sito
19.02.13,20:03
To máš aj 7 ČOM ??? alebo iba podružné

technicky rozumiem, že to tam máte, ale ako ekonóm tomu nerozumiem
(vyberám cca 120 000 záloh /(tento rok ide na FO cca 38 000) / tak sa nebudem zaoberať sprostosťou, či poonditých 1500€ budem rozdeľovať podľa 1,2,3 kritérií )

Keby si nebol suchár zahľadený do zákonom, tak vari pochopíš iróniu :D

PS t
y sa pýtaš ako tá babka učiteľka :
B. :A fond opráv by sa nedal znížiť ?
Veď som ho od júla znížil o 10 % (aj bez schôdze :D ), aj som vám ho znížil v rozpise záloh na 2013.
Pozrela do toho a zas.

B. :No ale o 3 eurá ?

(pritom mala mesačne do FO 30 € - - - ako keby som ja za to mohol, že 10% z 30 je 3 )

:eek: Si úžasný! Všetko sam? Spoluvlastníkom toho domu je v tom dome sveta žiť. Čo tam po nejakom zákone. Hlavne, že sú zdravý a spokojní! :) :D:D:D ;)
sito
19.02.13,20:24
1, za necelé dva roky prišli raz na schôdzu v nadpolovičnej väčšine (žijú hlboko v socializme - - neviem ich presvedčiť, aby si zvolili aj zástupcu, čo rozumie papierom/financiám - - aby ma kontroloval (aj na to som sám :) )

2, píše sa zdraví (1. p. mn. č. m. r. )

Ani ich nepresviedčaj, nech si tak len žijú, ako v socializme. Ak im spomenieš demokraciu, zabiješ ich! Už potom, nebudú. A užívaj si to v zdraví a zdravý, keď už oni nie sú zdraví. Tak? :);)
Zitulda
25.02.13,09:01
Tak potom správcovi má domový dôverník nahlásiť opravy a on zaistí opravu.
Zitulda
25.02.13,09:12
Tak to neviem, ako myslis, nakolko my mame vsetky byty odkupene. Sami sme si z FO rekonstruovali vsetko, aj male opravy, napr. schodov pri brane, vymeny PVC na prizemi, vo vytahu,Ale aj vacsie opravy a upravy. Spravca nam nehradil nic, ani nezabezpecebval, sami sme si nasli vsetky firmy .
To. že ste si sami našli firmy robíme aj my, ale pri väčších sumách hľadáme aj troch, ale z tých troch potom robíme výber no zaistí toho vybratého správca a nie my. A jedno (hrubo a podčiarknuté) nechápem Anka...to kto Vám spravuje financie ?( platí všetky platby ako za úk vodu, poistenie, atď, - nie správca?!
Zitulda
25.02.13,09:29
Náš 90 bytový blok to má presne tak, 1 elmer na výťah, a jeden na osvetlenie spoločných priestorov a nakoľko máme aj mangel, tak aj pre neho máme zvlásť elmer a odčítávajú nám to VSE, pošlú správcovi on zaplatí a rozúčtuje.
Zitulda
25.02.13,09:30
Ak chceme mať výpis spotreby vyžiadame si od správcu na kontrolu.
alaya1
25.02.13,10:30
To. že ste si sami našli firmy robíme aj my, ale pri väčších sumách hľadáme aj troch, ale z tých troch potom robíme výber no zaistí toho vybratého správca a nie my. A jedno (hrubo a podčiarknuté) nechápem Anka...to kto Vám spravuje financie ?( platí všetky platby ako za úk vodu, poistenie, atď, - nie správca?!


Samozrejme, vsetko spravca, moj prispevok je odpovedou na iny prispevok, tu vetu som pisala v zmysle, ze vsetky firmy si vyberame sami, aj material nakupujeme, na tie drobne upravy, opravy, spravca to preplati z nasho FO.Okrem vytahov, revizii, tie zabezpecuje spravca, samozrejme. My mame v nasom vchode velmi akcnu dovernicku, uz zacinam rozmyslat, ze asi ma dovod sa takto angazovat...aj teraz pri zateplovani, obisla spravcu, vsetko riesi s "kolegami" z inych vchodov cez nejaku firmu, co "riadi" rekonstrukcie. Spravca to urobi zadarmo,v ramci spravovania domu, my zaplatime 14000 eur nejakej firme, za vybavovacky.Zial, su tu sami stari ludia, nerozumeju, hlasuju, ako sa vyzaduje.