yonatan
03.03.06,13:52
Ahojte, prosim o pomoc:

Trvaly pobyt mam na jednej adrese (u rodicov), nedavno som si kupil byt na hypoteku. Zalozil som si zivnost a miesto podnikania mam na adrese svojho bytu - budem to mat ako kancelarie. Chcem sa vas spytat, ako si mozem zaratat do danovych vydavkov naklady na byt (teda kancelariu)? Nemam ziadnu najomnu zmluvu, kedze je to moj byt, ale platim tam bezne vydavky - elektriku, vodu, ... (a chcel by som si dat do vydavkou aj sumu, ktoru davam na hypoteku :)

Vdaka za info.
Zita5
03.03.06,13:58
Ahojte, prosim o pomoc:

Trvaly pobyt mam na jednej adrese (u rodicov), nedavno som si kupil byt na hypoteku. Zalozil som si zivnost a miesto podnikania mam na adrese svojho bytu - budem to mat ako kancelarie. Chcem sa vas spytat, ako si mozem zaratat do danovych vydavkov naklady na byt (teda kancelariu)? Nemam ziadnu najomnu zmluvu, kedze je to moj byt, ale platim tam bezne vydavky - elektriku, vodu, ... (a chcel by som si dat do vydavkou aj sumu, ktoru davam na hypoteku :)

Vdaka za info.

Komplikovaný problém .

1/Pokiaľ bude prevedená zmena účelu užívania z bytu na kancelárie a riadne v súlade so živnostenským zákonom a zákonom o DzP , zákonom o dani z nehnuteľnosti , ohlásená prevádzka resp. zmena sídla firmy a priestor sa bude využívať výlučne na podnikateľské priestory , je možné po splnení týchto podmienok účtovať platby spojené s podnikateľskými priestormi do výdavkov ovplyvňujúcich ZD .

2/Kedže je to Tvoj byt , ťažko preukážeš koľko elektriny , plynu, vody a podobne si použil na podnikateľské účely . Ty ako FO a zároveň aj SZČO si nemôžeš prenajímať sám sebe .

3/Bežne to robievajú tak ,ja by som sa na to nespoliehala, že si určia určité percento a uplatňujú vo výdavkoch , avšak je treba argumenty , že koľko v skutočnosti tie prestory sú využívané v súvislosti s podnikaním . Čiže jedným slovom , ak nepresvedčíš kontrolu , môžeš očakávať , že Ti vyhodia uplatnené výdavky a budeš musieť robiť dodanenie .

Prípad naznačuje však , že fakticky máš v pláne uplatniť si náklady spojené s užívaním bytu , avšak rozhodnutie je na Tvojej strane ,to sú tak háklivé veci , že nedovolím si dať odpoveď , že môžeš uplatňovať v celej výške , jedine ak budeš postupovať podľa bodu 1/.

Sumu na hypotéku uplatniť vo výdavkoch nemôžeš ,ani keby si to mal obchodný majetok , výdavky z takéhoto majetku sa môžu uplatniť len vo forme odpisov , podľa zaradenia do užívania a pridelenia majetku k odpisovej skupine .

Určite som Ťa v tomto momente schladila , ale nuž čo :rolleyes: