evagab
18.02.13,11:09
Dobrý deň
prosím Vás, ako správne zaúčtovať kilometrovné? PHM do pokladne a kilometrovné cez ID, alebo spolu cez pokladňu?
Ďakujem.
veronikasad
18.02.13,10:34
Ide o súkromné motorové vozidlo SZČO, používané na podnikanie ?
evagab
18.02.13,15:57
Áno.
veronikasad
18.02.13,19:07
Áno.
samostatný nákup PHM v peňažnom denníku neúčtuješ. Náhrada za používanie súkr.mot.vozidla (musí ísť o mot.vozidlo vlastné alebo v BSM) sa skladá z dvoch častí :
1. sadzba základnej náhrady
2. spotreba PHM.

Môžeš sa rozhodnúť či celú sumu budeš účtovať ako výdaj z pokladne (mesačne) alebo cez interný doklad ako nepeňažnú operáciu. V obidvoch prípadoch je to VOZD v členení (v roku 2012) prevádzková réžia.
evagab
19.02.13,08:55
Ďakujem veľmi pekne, pomohlo.
magdalenaa
19.02.13,13:47
Dobrý deň, potrebujem poradiť, ak živnostník používa súkromné vozidlo na podnikanie, má zaplatenú DzMV, chce si uplatniť náhradu za PHM a náhradu za km, len háčik je v tom, či možem použiť aj pár dokladov za PHM, ktoré sú platené bankomatovou kartou, ale nie z jeho podnikateľského účtu, že vraj z jeho súkromného, alebo účtu manželky.
Ďakujem
veronikasad
19.02.13,15:21
Dobrý deň, potrebujem poradiť, ak živnostník používa súkromné vozidlo na podnikanie, má zaplatenú DzMV, chce si uplatniť náhradu za PHM a náhradu za km, len háčik je v tom, či možem použiť aj pár dokladov za PHM, ktoré sú platené bankomatovou kartou, ale nie z jeho podnikateľského účtu, že vraj z jeho súkromného, alebo účtu manželky.
Ďakujem
Kto je vlastníkom súkromného mot.vozidla ?
PHM-ky nemusia byť platené z podnikatelského účtu (ani by nemali byť), pretože o ich nákupe v peňažnom denníku neúčtuješ.
magdalenaa
19.02.13,15:30
Szčo je vlastníkom, v tom nie je problém a o prípadnom nákupe PHM z jeho účtu by som účtovala ako o VNZD, ale zase v takomto prípade, ak sú doklady uhradzané bankovou kartou neviem, či sú to doklady, ktoré reálne on zaplatil /nemám možnost si to overit/, neviem, či ich možem použiť.
Mila123
19.02.13,15:32
Szčo je vlastníkom, v tom nie je problém a o prípadnom nákupe PHM z jeho účtu by som účtovala ako o VNZD, ale zase v takomto prípade, ak sú doklady uhradzané bankovou kartou neviem, či sú to doklady, ktoré reálne on zaplatil /nemám možnost si to overit/, neviem, či ich možem použiť.
na doklade je číslo bankomatovej karty? aj nám nosia zberači dokladov všelijaké......hlavne nie vlastné.....
Tweety
19.02.13,15:34
Dobrý deň, potrebujem poradiť, ak živnostník používa súkromné vozidlo na podnikanie, má zaplatenú DzMV, chce si uplatniť náhradu za PHM a náhradu za km, len háčik je v tom, či možem použiť aj pár dokladov za PHM, ktoré sú platené bankomatovou kartou, ale nie z jeho podnikateľského účtu, že vraj z jeho súkromného, alebo účtu manželky.
Ďakujem
Kedže je to platené z iného účtu ako podnikateľského, nákup PHM nesúvisí so živnosťou, o nákupe neúčtuješ. Veď mu uplatňuješ náhrady.
veronikasad
19.02.13,15:34
Szčo je vlastníkom, v tom nie je problém a o prípadnom nákupe PHM z jeho účtu by som účtovala ako o VNZD, ale zase v takomto prípade, ak sú doklady uhradzané bankovou kartou neviem, či sú to doklady, ktoré reálne on zaplatil /nemám možnost si to overit/, neviem, či ich možem použiť.
Nerozumiem prvej vete, ak je vlastníkom SZČO, auto by malo byť zaradené v obchodnom majetku, v tom prípade si neuplatňuje náhradu za používanie súkr.mot.vozidla.

Ak ide o súkromné auto, neskúmaš či z akého účtu PHM zaplatil. Ak mu ich niekto "daroval" a budú sa ho na to pýtať kontrolori DU, pôvod bude preukazovať im, nie tebe ako účtovníčke.
magdalenaa
19.02.13,15:46
Zle som sa vyjadrila SZČO používa svoje súkromné vozidlo. Mám len obavu z toho, že tie doklady mu niekto dal. Chcela som vedieť, ako by ste sa k tomu postavili vy ako účtovníčky.
Tweety
19.02.13,15:49
Zle som sa vyjadrila SZČO používa svoje súkromné vozidlo. Mám len obavu z toho, že tie doklady mu niekto dal. Chcela som vedieť, ako by ste sa k tomu postavili vy ako účtovníčky.
V príspevku č. 10. som uviedla, že ich netreba účtovať.
Mila123
19.02.13,15:49
Zle som sa vyjadrila SZČO používa svoje súkromné vozidlo. Mám len obavu z toho, že tie doklady mu niekto dal. Chcela som vedieť, ako by ste sa k tomu postavili vy ako účtovníčky.
minimálne ho na túto skutočnosť upozorni.......
veronikasad
19.02.13,15:49
Zle som sa vyjadrila SZČO používa svoje súkromné vozidlo. Mám len obavu z toho, že tie doklady mu niekto dal. Chcela som vedieť, ako by ste sa k tomu postavili vy ako účtovníčky.
Už som ti odpísala - ako účtovníčka nerieš pôvod, za to je zodpovedný živnostník. Predpokladám, že len účtuješ a nerobíš knihu jázd.
Zita5
19.02.13,16:04
Zle som sa vyjadrila SZČO používa svoje súkromné vozidlo. Mám len obavu z toho, že tie doklady mu niekto dal. Chcela som vedieť, ako by ste sa k tomu postavili vy ako účtovníčky.

Môj názor - neriešte to , živnostník Vám odovzdal doklady , za ktoré nesie zodpovednosť on sám.Keby som to tak mala brať , tak potom by som nič nemohla účtovať , ani napríklad nákup kancelárskych potrieb do spotreby .ALe zasa nechcem byť príliš podozieravá......aj napokon služobnú cestu mohol vymyslieť ......a to nechcem pokračovať ďalej .Ja neviem tiež či v mojom príklade kancelárskych potrieb ich skutočne aj zakúpil a teraz mám preverovať každý blok resp. pôvod bloku ? Vy ho môžete len upozorniť , nič viac ......že sa Vám zdá ...a on Vám potom povie svoje pri všetkej slušnosti :) a napokon, aj tak sa nedozviete pravdu :)Dôkazné bremeno je na živnostníkovi pre daňovou kontrolou s tým si hlavu nelámte .

Ak by to bolo naozaj niečo vážne .....potom máte povinnosť konať ...ale to už je iný zákon ...k tomu sa nebudem vyjadrovať,iste máte znalosť .
Ja viem, že sú niektorí špekulanti, ale zasa nemôžeme každého podozrievať.
Zita5
19.02.13,16:30
Szčo je vlastníkom, v tom nie je problém a o prípadnom nákupe PHM z jeho účtu by som účtovala ako o VNZD, ale zase v takomto prípade, ak sú doklady uhradzané bankovou kartou neviem, či sú to doklady, ktoré reálne on zaplatil /nemám možnost si to overit/, neviem, či ich možem použiť.

Ešte doplním, že v poslednej dobe som často krát počula o preverovaní platobných kariet , teda platieb cez platobné karty a následne aj vyhodenie NO DPH . Týmto chcem však poznamenať , že ako som napísala, dôkazné bremeno je na strane živnostníka ...to znamená, že ak platil jeho bankomatovou kartou , tak je možné toto preukázať výpisom zo svojho osobného účtu .
magdalenaa
19.02.13,16:33
Ďakujem za vaše odpovede, budúci týždeň sa k tomu vyjadrí, lebo je odcestovaný, takže to zatial nebudem riešiť. Záleží mi na tom, aby aj on obstál pri prípadnej kontrole.
Tweety
19.02.13,16:35
Môj názor - neriešte to , živnostník Vám odovzdal doklady , za ktoré nesie zodpovednosť on sám.Keby som to tak mala brať , tak potom by som nič nemohla účtovať , ani napríklad nákup kancelárskych potrieb do spotreby .ALe zasa nechcem byť príliš podozieravá......aj napokon služobnú cestu mohol vymyslieť ......a to nechcem pokračovať ďalej .Ja neviem tiež či v mojom príklade kancelárskych potrieb ich skutočne aj zakúpil a teraz mám preverovať každý blok resp. pôvod bloku ? Vy ho môžete len upozorniť , nič viac ......že sa Vám zdá ...a on Vám potom povie svoje pri všetkej slušnosti :) a napokon, aj tak sa nedozviete pravdu :)Dôkazné bremeno je na živnostníkovi pre daňovou kontrolou s tým si hlavu nelámte .

Ak by to bolo naozaj niečo vážne .....potom máte povinnosť konať ...ale to už je iný zákon ...k tomu sa nebudem vyjadrovať,iste máte znalosť .
Ja viem, že sú niektorí špekulanti, ale zasa nemôžeme každého podozrievať.
Zitka, to by si naúčtovala napr. aj nákup ochrany s tvrdením, že za to si zodpovedá sám živnostník? Veď účtovník je na to, aby mu povedal, že to s podnikaním nijako nesúvisí, či je to jedno?
Zita5
19.02.13,16:44
Zitka, to by si naúčtovala napr. aj nákup ochrany s tvrdením, že za to si zodpovedá sám živnostník? Veď účtovník je na to, aby mu povedal, že to s podnikaním nijako nesúvisí, či je to jedno?

Nie Majka,nepochopila si ma správne ....ja píšem o nákupoch ako sú kancelárske potreby alebo nákupu PHM......snáď teraz tu nebudem rozoberať všetky možné a nemožné nákupy súvisiace s vykonávaním podnikateľskej činnosti .Ja som sa vyjadrila k preverovaniu nákupu PHL a platbu kartou resp. či dal alebo nedal niekto živnostníkovi doklady o zakúpení PHL a zdôraznila som, že on nesie zodpovednosť .
Samozrejme , že mu nezaúčtujem posteľ , pokiaľ ju nepotrebuje k podnikaniu ...to zasa ma nechytaj za slovíčka ?:) alebo ochranu (síce neviem akú myslíš),ale aj na to by som mala odpoveď:)
Tweety
19.02.13,17:11
Nie Majka,nepochopila si ma správne ....ja píšem o nákupoch ako sú kancelárske potreby alebo nákupu PHM......snáď teraz tu nebudem rozoberať všetky možné a nemožné nákupy súvisiace s vykonávaním podnikateľskej činnosti .Ja som sa vyjadrila k preverovaniu nákupu PHL a platbu kartou resp. či dal alebo nedal niekto živnostníkovi doklady o zakúpení PHL a zdôraznila som, že on nesie zodpovednosť .
Samozrejme , že mu nezaúčtujem posteľ , pokiaľ ju nepotrebuje k podnikaniu ...to zasa ma nechytaj za slovíčka ?:) alebo ochranu (síce neviem akú myslíš),ale aj na to by som mala odpoveď:)
Príspevkom som chcela len toľko, že keď dopredu je jasné, že výdavok nebol použitý na podnikanie(veď sa ho mám právo spýtať, či áno alebo nie), tak to jednoducho do účtovníctva nedám. Alebo ak dám( už to bolo zaplatené), bude to VNZD.
Zita5
19.02.13,17:20
Príspevkom som chcela len toľko, že keď dopredu je jasné, že výdavok nebol použitý na podnikanie(veď sa ho mám právo spýtať, či áno alebo nie), tak to jednoducho do účtovníctva nedám. Alebo ak dám( už to bolo zaplatené), bude to VNZD.

Majka pozri , zadávateľka musí mať dôkaz, ak podozrieva podnikateľa, že bloky o nákupe PHM mu niekto dal, alebo že platba za PHL bola platená inou kartou ako kartou podnikateľa. Ak ho má , tak nech mu to napíše písomne , že tieto bloky pochádzajú z nejakej nelegálnej činnosti a ona mu ich odmieta účtovať v súvislosti s použitím súkromného motorového vozidla na pracovnú cestu .
monciqamonciqa
22.02.13,06:59
samostatný nákup PHM v peňažnom denníku neúčtuješ. Náhrada za používanie súkr.mot.vozidla (musí ísť o mot.vozidlo vlastné alebo v BSM) sa skladá z dvoch častí :
1. sadzba základnej náhrady
2. spotreba PHM.

Môžeš sa rozhodnúť či celú sumu budeš účtovať ako výdaj z pokladne (mesačne) alebo cez interný doklad ako nepeňažnú operáciu. V obidvoch prípadoch je to VOZD v členení (v roku 2012) prevádzková réžia.
prosim vas , a ako je to v pripade nakladneho auta (dlhod. majetok) ..mam aj int. smernicu....nákup PHL bude material a cez ID na konci roka zauctujem nadspotrebu ? uctujem v JU.
yelenka
22.02.13,12:42
Dobrý deň...som začiatočník v účtovníctve v praxi :) a práve potrebujem vyriešiť v podstate taký istý problém. Takže to zhrniem: Živnostník používa automobil na súkromné aj podnikateľské účely (platí aj cestnú daň) a do výdavkov teraz chce zahrnúť nákup PHM. K dispozícii mám knihu jázd, do ktorej si písal všetky uskutočnené cesty (aj súkromné, aj firemné), a tiež bločky z nákupu PHM. Akurát že tiež má bločky, ktoré platil nielen z business účtu a v hotovosti, ale aj zo súkromného účtu (je preukázateľné, že to je z jeho účtu). Takže môžem tie bločky kľudne zahrnúť do VOZD? A akým presne spôsobom to v peňažnom denníku účtovať? Poraďte mi prosím :cool: Ďakujem.
wirgi
22.02.13,19:27
auto je zahrnuté v majetku firmy alebo súkromné
yelenka
22.02.13,19:53
auto je sukromne
ewita888
22.02.13,20:09
auto je sukromne
o nákupe phm neúčtuješ..
odpoved máš v príspevku č. 4
wirgi
22.02.13,20:23
pozri aj tu prispevok č. 4 Re- Uctovanie PHM u platcu DPH a kniha jazd (http://www.porada.sk/t209063-uctovanie-phm-u-platcu-dph-a-kniha-jazd.html#post2241130)
yelenka
25.02.13,08:29
a ak to budem uctovat ako vydaj z pokladne mesacne, potom ak mam na vypise z bankoveho uctu uhradu za phm, tak ju mam zauctovat ako vydavok neovplyvnujucii zaklad dane, alebo nerozpisovat to dalej, iba nechat ako vydaj z BU?