ferob
18.02.13,12:11
Od 1.1.2013 sa zvýšila hodinová min. mzda. Zamestnancovi som spravila dodatok k PZ, ktorý odmietol podpísať (požaduje vyššiu mzdu ako je minimálna). Ako by sme mali správne postupovať, keďže zamestnanec pracuje na chránenej dielni a poberáme naňho príspevok na úhradu prevádz. nákladov podľa § 60. Nemáte niekto podobnú skúsenosť z minulosti, ako ste postupovali?
Tweety
18.02.13,11:21
A bráni niečo zamestnáv. zvýšiť mzdu? Hlavne k prihliadnutiu toho, že na neho berie príspevok? Ak sa mení legislatíva v MM, nemusí sa robiť aj dodatok k PZ.
Xanti
18.02.13,11:22
No môj názor nemusí podpísať dodatok, mzda sa mu zvýši automaticky na minimum čo je tento rok.
mondes
18.02.13,11:41
Prosím Vás, aj ja mám dotaz k predošlému. Ak je v prac. zmluve uvedená minim. mzda z r. 2012 t.j. 327,20 Eur, od 1.1.2013 sa automaticky zvyšuje mzda zamestnanca na 337,70 a žiadny dodatok nie je potrebné doplňať. OK?
Nebolo by lepšie v PZ napísať len, že práca sa odmeňuje minimálnou mzdou a nepísať tam žiadne čísla? Ďakujem.
Llívia
18.02.13,11:55
A bráni niečo zamestnáv. zvýšiť mzdu? Hlavne k prihliadnutiu toho, že na neho berie príspevok? Ak sa mení legislatíva v MM, nemusí sa robiť aj dodatok k PZ.


No môj názor nemusí podpísať dodatok, mzda sa mu zvýši automaticky na minimum čo je tento rok.
Keď zamestnanec nepodpíše k prac. zmluve dodatok, v ktorom bude uvedená nová výška minimálnej mzdy, na výplatnej páske by mal mať stále uvedenú mzdu dohodnutú v prac. zmluve a rozdiel medzi mzdou dohodnutou v prac. zmluve a novou výškou minimálnej mzdy by sa po správnosti mal uvádzať ako "doplatok do min. mzdy":

663/2007 Z.z. o minimálnej mzde
§ 3 Doplatok k minimálnej mzde
(1) Ak mzda zamestnanca za vykonanú prácu nedosiahne v kalendárnom mesiaci sumu minimálnej mzdy, aj keď zamestnanec odpracoval plný pracovný čas v mesiaci ustanovený zamestnávateľom, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok, ktorý predstavuje rozdiel medzi sumou minimálnej mzdy ustanovenou na príslušný kalendárny rok a dosiahnutou mzdou.
Llívia
18.02.13,11:58
Prosím Vás, aj ja mám dotaz k predošlému. Ak je v prac. zmluve uvedená minim. mzda z r. 2012 t.j. 327,20 Eur, od 1.1.2013 sa automaticky zvyšuje mzda zamestnanca na 337,70 a žiadny dodatok nie je potrebné doplňať. OK?
Nebolo by lepšie v PZ napísať len, že práca sa odmeňuje minimálnou mzdou a nepísať tam žiadne čísla? Ďakujem.
Môže sa to tak spraviť. Zákonník práce stanovuje, že v prac. zmluve majú byť dohodnuté mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve, ale ako majú byť dohodnuté, už nestanovuje (teda nestanovuje, či to má byť napr. konkrétna čiastka).
Tweety
18.02.13,12:01
Keď zamestnanec nepodpíše k prac. zmluve dodatok, v ktorom bude uvedená nová výška minimálnej mzdy, na výplatnej páske by mal mať stále uvedenú mzdu dohodnutú v prac. zmluve a rozdiel medzi mzdou dohodnutou v prac. zmluve a novou výškou minimálnej mzdy by sa po správnosti mal uvádzať ako "doplatok do min. mzdy":

663/2007 Z.z. o minimálnej mzde
§ 3 Doplatok k minimálnej mzde
(1) Ak mzda zamestnanca za vykonanú prácu nedosiahne v kalendárnom mesiaci sumu minimálnej mzdy, aj keď zamestnanec odpracoval plný pracovný čas v mesiaci ustanovený zamestnávateľom, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok, ktorý predstavuje rozdiel medzi sumou minimálnej mzdy ustanovenou na príslušný kalendárny rok a dosiahnutou mzdou.
Ak mal zamestnanec v PZ uvedené, že jeho mzda je minimálna, tak z dôvodu, že sa MM mení, nie je potrebný žiaden dodatok k PZ.
Llívia
18.02.13,12:04
Ak mal zamestnanec v PZ uvedené, že jeho mzda je minimálna, tak z dôvodu, že sa MM mení, nie je potrebný žiaden dodatok k PZ.
To, čo som písala, platí vtedy, ak bola mzda v prac. zmluve uvedená sumou :)
deane7
18.02.13,12:17
Pán podnikateľ potrebuje nahrabať pre seba, čo ho po nejakom hlúpom zamestnancovi.
Ferdosondo
18.02.13,12:24
Firmy zamestnávajúce pracovníkov za minimálnu mzdu argumentujú, že viac im nemôžu dať, lebo by skrachovali.
Znamená to, že teraz skrachujú?
mondes
18.02.13,14:00
Takže ešte raz. Ak má zamestnanec v PZ uvedenú minim. mzdu vo výške 327,20 Eur, t.j. z r. 2012, tak musí, alebo nemusí robiť dodatok k zmluve od 1.1.2013. Vďaka.
hena22
18.02.13,14:16
V zmysle platných zákonov nemusí. Musí však dostať doplatok do minimálnej mzdy, čo určite robí každý mzdový softvér automaticky.
Neviem ale čo máte v dohode s úradom práce....
Llívia
20.02.13,11:34
Takže ešte raz. Ak má zamestnanec v PZ uvedenú minim. mzdu vo výške 327,20 Eur, t.j. z r. 2012, tak musí, alebo nemusí robiť dodatok k zmluve od 1.1.2013. Vďaka.
Nemusíš robiť dodatok k prac. zmluve. Na výplatnej páske bude mať zamestnanec stále uvedenú "základnú mzdu" 327,20 EUR, a aj keď sa bude zubami-nechtami brániť, dáš mu doplatok do minimánej mzdy platnej pre r. 2013, t. j. do sumy 337,70 EUR :)
Pozor! Treba mu zvýšiť priemernú hodinovú mzdu pre výpočet náhrady mzdy (dovolenka, OČR, ošterenie/vyšetrenie u lekára atď.), aby zodpovedala priemeru vypočítanému z minimálnej mzdy platnej pre r. 2013.