Nšoči
18.02.13,13:55
Po dvoch následných materských (a rodičovských) dovolenkách sa vraciam do práce. Doma som bola od januára 2009 a rodičovský mi končí až v septembri 2013, vraciam sa teda skôr. Zostatková dovolenka mi bola stanovená na 55 dní (nárok na rok mám 5 týždňov). Vzhľadom na to, že do konca tohto roku reálne nebudem môcť túto dovolenku vyčerpať, mala by som do práce nastúpiť k 1. marcu a do 1. mája čerpať dovolenku. Môj pôvodný pracovný úväzok bol 40 hodín, od 1. mája by som mala mať na moju žiadosť skrátený na 35 hodín.

Ako by bolo najoptimálnejšie vyriešiť čerpanie dovolenky? Môžem zamestnávateľovi písomne oznámiť nástup do práce k 1. marcu a podpísať zmenu pracovnej zmluvy s účinnosťou od 1. mája a medzitým čerpať starú dovolenku? V marci a apríli môžem reálne vyčerpať 20+21 dní dovolenky, ostane mi teda 14 dní. Prepočítavajú sa tieto dni potom podľa novej zmluvy? Laicky sa mi núka vzorec 14x8 hodín a vydeliť to novým 7-hodinovým úväzkom. Vyjde mi teda 16 dní, ktoré sa pripočítajú k dovolenke, ktorá mi vznikne za tento rok (25 dní - tento nárok sa mi nebude krátiť ak nastúpium k 1. marcu?)?

Ďakujem za pomoc.
J+K
18.02.13,13:36
Treba pamätať na to, že nárok na dovolenku je stanovený v dňoch. Pri čerpaní sa zohľadňuje aktuálny denný pracovný úväzok, ak teraz je pracovný pomer na plný úväzok , v prípade že sa čerpá deň dovolenky, bude to 7,5 alebo 8 hodín. Ak dôjde k dohode o znížení pracovného úväzku, zostatok dovolenky v dňoch bude nezmenený, od účinnosti takejto zmeny /podpísaním dodatku k pracovnej zmluve/ však bude znamenať 1 deň dovolenky reálne iný časový interval /podľa toho , aký bude dohodnutý denný pracovný úväzok/. Takže je výhodnejšie najskôr vyčerpať starú dovolenku, potom nastúpiť do práce, dohodnúť sa na skrátenom úväzku a nová dovolenka potom už bude v kratších dňoch.
veronikasad
18.02.13,13:40
Nšoči, oznám zamestnávateľovi (mesiac vopred) ukončenie rodičovskej dovolenky a požiadaj o čerpanie dovolenky (v súbehu s poberaním rod.príspevku) dátumovo tak, aby si ku dňu nástupu do práce mala vyčerpanú všetku starú dovolenku.
Nšoči
18.02.13,15:53
Ďakujem za odpovede. Takže ak tomu správne rozumiem je pre mňa najlepšie vyčerpať čo najviac dovolenky pred zmenou úväzku, zostávajúce dni už budú mať hodnotu nového úväzku (7 hodín namiesto 8 hodín) a pripočítajú sa k novovzniknutej dovolenke. Ešte dve podotázky mi napadli:
1. nemôže ma zamestnávateľ počas tohto čerpania dovolenky vyhodiť?
2. ak sa do práce vrátim napríklad k tomu 1.3. bude sa mi tohoročná dovolenka nejako krátiť? Ak si správne pamätám, nemala by sa, lebo dva neodrobené mesiace (január a február) sú menej než 100 dní?
Ďakujem
veronikasad
18.02.13,18:59
Ďakujem za odpovede. Takže ak tomu správne rozumiem je pre mňa najlepšie vyčerpať čo najviac dovolenky pred zmenou úväzku, zostávajúce dni už budú mať hodnotu nového úväzku (7 hodín namiesto 8 hodín) a pripočítajú sa k novovzniknutej dovolenke. Ešte dve podotázky mi napadli:
1. nemôže ma zamestnávateľ počas tohto čerpania dovolenky vyhodiť?
2. ak sa do práce vrátim napríklad k tomu 1.3. bude sa mi tohoročná dovolenka nejako krátiť? Ak si správne pamätám, nemala by sa, lebo dva neodrobené mesiace (január a február) sú menej než 100 dní?
Ďakujem
Počas čerpania dovolenky, aj keď ešte budeš poberať RP, sa už na teba nevzťahuje zákaz výpovede - teda "vyhodiť"´=dať ti výpoveď ti zamestnávatel môže. Ale to môže rovnako urobiť aj od 1.5.2013 ...
Ak nastúpiš do zamestnania od 1.3.2013, dovolenka za rok 2013 sa ti nebude krátiť. Čerpanie dovolenky sa považuje za výkon práce a rodičovská dovolenka v roku 2013 netrvala 100 prac.dní. Preto okrem starej dovolenky by bolo potrebné (so súhlasom zamestnávatela) vyčerpať si aj pomernú časť dovolenky za rok 2013 do zmeny úväzku.