tom32
18.02.13,19:58
Dobry den,
snazil som sa nastudovat vsetko potrebne sam, ale kedze zijem 9 rokov mimo SR a zakony sa tiez prave menili, bude asi najlepsie sa opytat tu a dufam ze mi niekto poradi ;]

Planujem zalozit sro. Z mnohych diskusii som pochopil ze ak som majitel a konatel v jednej osobne, neplatim ziadne odvody, avsak po vyplateni rocnych dividendov odvediem dan 23 percent a nieco aj do ZP? Otazka je, ze podla zakona nemozem platit ZP v dvoch statoch naraz, takze je toto v poriadku? Som zamestnany v UK kde je aj moj danovy domicil a v podstate navstevujem SR uz len velmi sporadicky, neplanujem sa tam vratit, cerpat odtial dochodok, ci vyuzivat lekarsku starostlivost.
Dalej ma zaujima ako najvyhodnejsie pribrat do firmy kamarata, ktory na Slovensku zije a pracuje a teda za neho plati zamestnavatel vsetky odvody. Je najvyhodnejsie pre neho a pre samotnu firmu byt spolocnik/konatel bez naroku na mzdu? Budeme obaja odvadzat dan z dividendov a odvody? Alebo sa to vyplaca jednorazovo bez ohladu na to, kolko ludi si to rozdeli? Je pre samotnu firmu vyhodnejsie mat iba jedneho majitela a konatela v jednej osobe?
tictac7
18.02.13,19:11
Dobry den,
snazil som sa nastudovat vsetko potrebne sam, ale kedze zijem 9 rokov mimo SR a zakony sa tiez prave menili mimotemy...sa menia každú chvíľu ;) , bude asi najlepsie sa opytat tu a dufam ze mi niekto poradi ;]

Planujem zalozit sro. Z mnohych diskusii som pochopil ze ak som majitel a konatel v jednej osobne, neplatim ziadne odvody, avsak po vyplateni rocnych dividendov odvediem dan 23 percent a nieco aj do ZP? Otazka je, ze podla zakona nemozem platit ZP v dvoch statoch naraz, takze je toto v poriadku? Som zamestnany v UK kde je aj moj danovy domicil a v podstate navstevujem SR uz len velmi sporadicky, neplanujem sa tam vratit, cerpat odtial dochodok, ci vyuzivat lekarsku starostlivost.
Dalej ma zaujima ako najvyhodnejsie pribrat do firmy kamarata, ktory na Slovensku zije a pracuje a teda za neho plati zamestnavatel vsetky odvody. Je najvyhodnejsie pre neho a pre samotnu firmu byt spolocnik/konatel bez naroku na mzdu? Budeme obaja odvadzat dan z dividendov a odvody? Alebo sa to vyplaca jednorazovo bez ohladu na to, kolko ludi si to rozdeli? Je pre samotnu firmu vyhodnejsie mat iba jedneho majitela a konatela v jednej osobe?

v skratke:
- z dividend sa dane neplatia (zatiaľ), platí sa len z vyplatených dividen ZP, keďže Ty nie si poistenec na ZP na SK, nebudeš platiť ani to
- priber do firmy kamaráta - ale neviem, čo poznám - už nie sú kamaráti.....
- pre kamaráta je najvýhodnejšie byť zamestnancom firmy (aby mal všetky odvody poplatené - teda keď chce)
- pre firmu je najlepšie, aby bol kamarát konateľom bez odmeny a spoločníkom (zo svojho podielu si sám zaplatí ZP)
- dividendy sa vyplácajú tak, ako sa dohodne valné zhromaždenie (väčšinou je to rovnaký pomer, ako majú spoločníci vo vlastníctve - ale toto nemusí byť podmienkou...)
- keď chceš vedieť o firme všetko, je to malá firmička, ktorú vieš v pohode riadiť aj zo zahraničia, založ si jednoosobovú s.r.o.
tom32
19.02.13,02:53
- priber do firmy kamaráta - ale neviem, čo poznám - už nie sú kamaráti.....

Hej je to tak, taky navod ako prist o dobreho kamarata - zacni s nim podnikat ;]
Cize pre mna bude najlepsie zalozit jednoosobovu sro a ak kamarat bude ochotny zainvestovat polovicu nakladov na zaklade dovery alebo zmluvy medzi nami (o ktorej nemusi nik vediet) ja s nim budem zdielat polovicu ziskov z dividendov raz rocne (ak nejake budu) a toto bude asi najlepsia cesta potom, ze?
Este podotazka, mozem mu dat plnu moc aby v pripade potreby behal po uradoch a tiez si okrem vkladu aj odrobil nieco? Vyplyvaju z plnej moci nejake 'vonkajsie povinnosti' pre neho voci uradom (prehlasenie ze neberie za to ziaden plan, pripadne danove priznanie bez ohladu na prijem a iba z toho dovodu ze ma zastupuje na SK, pripadne nieco ine?).

Samozrejme dakujem za promptnu odpoved (a celkom prijatelnu).
tom32
19.02.13,04:26
Este dodam ze tr. bydlisko mam stale na Slovensku a zo ZP som sa odhlasil 9 rokov dozadu. Pri tvorbe sro mam dat svoju aktualnu adresu, alebo trvaly pobyt?
sroservis
21.02.13,13:21
Pri registrácii sa uvádza sa adresa trvalého pobytu. 23% sa zdaňuje zisk s.r.o. ako právnickej osoby, Váš podiel na zisku už dani nepodlieha.

Pekný deň.