Nandrolon
19.02.13,08:26
Zdravím.

V roku 2006 sme zaradili softvér, ktorý sme každoročne zhodnocovali, takže odpisovanie sa stále tým pádom "predlžuje".
Máme rovnomerný odpis softvéru 4 roky.
V súlade s par. 20 Postupov účtovania chcem v tomto roku k 1.1.2013 predĺžiť dobu odpisovania.

Ak zmením sadzbu k 1.1.2013 u účtovných odpisov softvéru, čo urobiť s daňovými odpismi?

Mám zmeniť sadzbu tiež, tak, aby sa odpisy rovnali ?

Musí sa ešte softvér odpísať do 5-tich rokov od zaradenia ?

Ďakujem za rady.

oprava: je to par. 20 postupov účtovania PÚ
Stefan2005
19.02.13,08:35
Podľa zákona o účtovníctve "Nehmotný majetok, ktorým sú náklady na vývoj, musí účtovná jednotka odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania."
Ostatný nehmotný majetok odpisuje účtovná jednotka počas predpokladanej doby používania zodpovedajúcej spotrebe budúcich ekonomických úžitkov z majetku.
Softvér prestavuje zložku dlhodobého nehmotného majetku a preto odpisy na daňové účely budú vo výške účtovných odpisov - platí to aj v prípade zmeny dĺžky odpisovania.
Nandrolon
19.02.13,08:49
Díky, nebol som si istý, pretože viem že kedysi na školeniach asi pred r. 2005 upozorňovali že aj softvér by sa mal odpísať do 5 rokov.

Takže vlastne zmením účtovnú sadzbu a uvidím či sa mi zmení aj daňová sadzba automaticky, ak nie, tak ju zmením narovnako.

Díky, maj sa.