Jozef
03.03.06,13:44
Zdravim vsetkych,
prosim vas mame obchodnych zastupcov, ktori si mesacne vyuctovavaju sluzobne cesty. Listky za parkovanie maju byt zahrnute v cestaku a uctovane na 512 alebo je mozne zauctovat listok za parkovanie osobitne mimo cestaku a uplatnit si aj DPH?

Vdaka
Milan Benka
03.03.06,12:48
Iba v prípade, že autá na kt. chodia sú firemné a nie ich vlastné.
Aj keď stretol som sa aj s iným názorom. Len musím prelistovať svoje poznámky.
Jozef
03.03.06,12:58
Auta si firemne a zastupcovia su zamestnanci. V tomto pripade ten parkovaci listok nemusi byt sucastou cestaku a mozem si uplatnit s neho DPH?
Milan Benka
03.03.06,13:01
Platiteľ DPH môže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania.
Podľa § 51 odst.1 má právo odpočítať daň ak:
a, má doklad podľa § 71
b, je táto daň uvedená v záznamoch podľa § 70

Z toho mi vyplýva, že aj keď zamestnanec použije súkromné vozidlo, je preukázateľné, že ho použil za účelom podnikania " v mene zamestnávateľa"
a tým pádom by tu malo vzniknúť právo na odpočet dane, napr. z parkovného,ale aj z PHM(zdokladovaných)

Poprosím skúsenejších kolegov o názor na túto úvahu.
Zatiaľ som ju nevyskúšal, nemal som klientov, u ktorých by to tvorilo zaujímavú položku. Možno by stálo za to podať dopyt na DR.
Milan Benka
03.03.06,13:01
Auta si firemne a zastupcovia su zamestnanci. V tomto pripade ten parkovaci listok nemusi byt sucastou cestaku a mozem si uplatnit s neho DPH?

V prípade, že sú autá firemné niet pochýb o nároku na odpočet.
Tweety
03.03.06,13:05
Auta si firemne a zastupcovia su zamestnanci. V tomto pripade ten parkovaci listok nemusi byt sucastou cestaku a mozem si uplatnit s neho DPH?
Prílohou k vyúčtovaniu CP je aj doklad o parkovnom, ktorý sa preplatí spolu s cesťákom zamestnancovi, voči ktorému bola uplatnená dph. Spoločnosť v tom to prípade nemá nárok na jej odpočet.:eek:
Milan Benka
03.03.06,13:10
Prílohou k vyúčtovaniu CP je aj doklad o parkovnom, ktorý sa preplatí spolu s cesťákom zamestnancovi, voči ktorému bola uplatnená dph. Spoločnosť v tom to prípade nemá nárok na jej odpočet.:eek:

Nie je to presvedčivé.
Tweety
03.03.06,13:15
Nie je to presvedčivé.
Veď predsa ani z ostatných vedľajších nákladov k cesťáku si nemôžeme nárokovať odpočet dane. Napr. z ubytovania...
Daň nebola uplatnená voči firme, ale zamestnancovi, a ten nie je platiteľom dph.:cool:
Milan Benka
03.03.06,13:24
Veď predsa ani z ostatných vedľajších nákladov k cesťáku si nemôžeme nárokovať odpočet dane. Napr. z ubytovania...
Daň nebola uplatnená voči forme, ale zamestnancovi, a ten nie je platiteľom dph.:cool:

Ak ubytovanie zamestnacovi zabezpečí firma, má doklady znejúce na jej meno,( napr. hotel vystaví fa. na meno firmy), môže si firma uplatniť odpočet DPH. Formou CN sa vyplatí iba stravné, príp. iné výdavky.

Ak sa jedná o firemné auto, tak ak vzniká nárok na odpočet DPH z PHM, potom prečo nevzniká nárok na odpočet z parkovného?
Milan Benka
03.03.06,13:26
Vždy je problematické pri dokladoch z ERP dokázať, voči komu bola DPH uplatnená.
Tweety
03.03.06,13:30
[QUOTE=benka]Ak ubytovanie zamestnacovi zabezpečí firma, má doklady znejúce na jej meno,( napr. hotel vystaví fa. na meno firmy), môže si firma uplatniť odpočet DPH. Formou CN sa vyplatí iba stravné, príp. iné výdavky.

Tento postup je správny. ;) Ak splňa všetky náležitosti podľa zákona, tak áno. IČ DPH...:cool:
ZEvina
03.03.06,13:42
Naši obchodní zástupcovia majú trvalú zálohu a pridelené služobné motorové vozidlo. Vyúčtovanie PHL robia zvlášť, a ostatné výdaje - parkovné, mytie vozidla, ubytovanie /vystavené na firmu/, robia zlvášť. Všade uplatňujem DPH.
Mala som už niekoľko kontrol na DPH a ešte ani raz mi to odtiaľ nevyhodili. Jediné, čo mi vyhodili bolo, že riaditeľ tankoval PHL cez svoju kartu - vraj sa prerušilo DPH.
Zita5
03.03.06,13:45
Takže pravdu má benka ,bohužiaľ ja som tam niekde dolu , alebo vyššie prehliadla príspevok , že sú zamestnanci a firemné vozidlo .

Takže benka http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif , je to tak . Len ako teraz opravím príspevok .
Zita5
03.03.06,13:48
[quote=Jozef]Auta si firemne a zastupcovia su zamestnanci. V tomto pripade ten parkovaci listok nemusi byt sucastou cestaku a mozem si uplatnit s neho DPH?[/quote



Áno , je to výdavok firmy za použitie firemného vozidla .Čiže nárok na DPH máte , presne ako píše benka , príspevok číslo 5 .
Jozef
03.03.06,14:24
Tak teraz ste ma trosku zmiatli.
Neviem ci si tu DPH mozem uplatnit, alebo nie.

Mam tu cestak a k tomu cestaku mam pripojeny blocek od parkovneho.

Ad1.)
podla mna pokial ten blocek je pripojeny k cestaku, tak by mal byt sucastou cestaku a tym padom DPH nemozem uplatnit

Ad2.)
pokial ten blocek vyjmem z cestaku a vystavim VPD tak narok na odpocet DPH mam

Podla mna te to dost polemicke a zalezi kto ako sa s tym popasuje a dokaze si to obhajit.

Ale pravdu ma asi Tweety, ze parkovanie tvori vedlajsie vydavky pracovnej cesty a tym padom tem DPH nema ziadne miesto a nemozem si ju uplatnit.

Jozef
Zita5
03.03.06,15:58
Tak teraz ste ma trosku zmiatli.
Neviem ci si tu DPH mozem uplatnit, alebo nie.

Mam tu cestak a k tomu cestaku mam pripojeny blocek od parkovneho.

Ad1.)
podla mna pokial ten blocek je pripojeny k cestaku, tak by mal byt sucastou cestaku a tym padom DPH nemozem uplatnit

Ad2.)
pokial ten blocek vyjmem z cestaku a vystavim VPD tak narok na odpocet DPH mam

Podla mna te to dost polemicke a zalezi kto ako sa s tym popasuje a dokaze si to obhajit.

Ale pravdu ma asi Tweety, ze parkovanie tvori vedlajsie vydavky pracovnej cesty a tym padom tem DPH nema ziadne miesto a nemozem si ju uplatnit.

Jozef


Jozef , ale uvažujme tak ,

1/je to firmené auto ...... je
2/blok o parkovaní je od plátcu DPH s rozpísaním všetkých povinných údajov podľa zákona o DPH ............predpokladám , že áno, ak si chcel uplatniť DPH.
3/ je to firemný výdavok/náklad ......... je

Podľa mňa , ak si určíte internou smernicou , ako tieto výdavky či náklady na parkovné budete účtovať , tak dajú sa zúčtovať aj osobitne a uplatniť DPH.
Monka_m
12.05.06,13:09
Jozef , ale uvažujme tak ,

1/je to firmené auto ...... je
2/blok o parkovaní je od plátcu DPH s rozpísaním všetkých povinných údajov podľa zákona o DPH ............predpokladám , že áno, ak si chcel uplatniť DPH.
3/ je to firemný výdavok/náklad ......... je

Podľa mňa , ak si určíte internou smernicou , ako tieto výdavky či náklady na parkovné budete účtovať , tak dajú sa zúčtovať aj osobitne a uplatniť DPH.


Prosím ťa, a keď ho účtuješ oddelene, dávaš to parkovné na 512 -nástku a uplatníš si DPH, alebo na 518 a uplatníš si DPH?

Dik
Paula
12.05.06,13:34
Prosím ťa, a keď ho účtuješ oddelene, dávaš to parkovné na 512 -nástku a uplatníš si DPH, alebo na 518 a uplatníš si DPH?

Dik
518......ide o službu...aj na parkovacích kartách sa tak uvádza
DPH sa uplatní iba v prípade dokladu o parkovaní z ERP, ak spĺňa náležitosti potrebné pre možnosť uplatnenia odpočtu
Kofex
12.05.06,23:02
Je síce pravda, že iba nedávno som sa na stravné, kilometrovné a náklady na benzín pri SC pýtal sám, ale z viacerích odpovedí som to pochopil nasledovne:

A.
Ak sa použije SLUŽOBNÉ auto, tak by to malo byť s DPH jednoduchšie, len si treba veci premyslieť, správne dokladovať a mať samozrejme služby poskytnuté plátcom DPH.
- benzín je najvhodnejšie tankovať na firemnú "benzínovú" kartu, ale ani blok platený v hotovosti by nemal byť problematický ak to nekoliduje so záznamami o spotrebe
- ubytovanie sa môže riešiť objednávkou a úhradou vopred alebo na faktúru (hoci hradenú v hotovosti z vlastného vrecka osoby na SC)
- aj strava sa dá zastrešiť ubytovaním (zväčša skôr zamestnanec nechce platenú stravu, ale radšej stravné)
- parkovné je zas len jednoznačné - parkuje sa predsa služobné vozidlo a blok je anonymný

B.
Ak zamestnanec alebo hoci samotný živnostník použije SÚKROMNÉ auto, tak má vlastne iba nárok na NÁHRADY nákladov na SC, t.j.
- základná náhrada za každý kilometer v sume 6,20 Sk
- náhradu ceny spotrebovaného benzínu
- náhradu nákladov na stravu
- náhradu ostatných výdavkov (ubytovanie, parkovné a pod)
Sú to všetko IBA náhrady výdavkov, ktoré mala osoba na SC a teda prakticky súkromná osoba - neplátca DPH a preto si zamestnávateľ alebo SZČO nemôže nárokovať odpočet DPH.

1.) S "kilometrovným" (6,20 Sk/km) sa vôbec nič nedá robiť. Je to len náhrada výdavkov počítaná na základe stanoveného postupu - teda neexistuje nijaký doklad umožňujúci čo len uvažovať o odpočte DPH.
2.) S blokom za benzín je to tiež jednoznačné - benzín predsa nebol naliaty do služobného vozidla plátcu DPH. Jediné riešenie by bolo ten blok priradiť k inému služobnému vozidlu tak, aby samozrejme sedela evidencia spotreby. Menšie množstvo benzínu sa občasne určite dá takto zašiť.
3.) DPH z parkovného by sa dostalo opäť iba ak by sa prifachčilo inému služobnému autu - samozrejme muselo by v teň deň mať "cestu okolo".
4.) Stravné a ubytovanie sa dá riešiť opäť faktúrou na firmu.

Pozor!!! Všetko, čo som tu napísal naviem doložiť citáciou zákona. Sú to múdrosti (či hlúposti?) pozbierané TU na Porade.sk a z iných zdrojov.
Budem veľmi rád, ak mi niekto fundovaný tieto vedomosti potvrdí alebo opraví.

Mňa osobne najviac nahnevala skutočnosť, že zaplatenie cestnej dane na súkromné vozidlo používané na podnikanie ma oprávňuje IBA na hore uvádzané náhrady. Dúfal som, že budem môcť jazdiť na benzín bez DPH - a vraj to nejde. Je teda jedno, že je to legitímny výdavok podnikateľa plátcu DPH, ale benzín sa vraj pchá do súkromného vozidla.