abcd.kates
19.02.13,10:58
Keď chcem rozdeliť príjem z prenájmu na dve polovice, (manželia majú spoločne na DÚ nahlásený byt, ktorý prenajímajú), tak to urobím hneď na začiatku však? nie až až po odčítaní výdavkov.
2, výdavky rozdelím tiež tým istým dielom, však? a u oboch manželov vyrátam koeficient zníženia príjmov aj výdavkov, je to takto správne ?
Mila123
19.02.13,10:03
1/ áno
2/ koeficient ku čomu? k oslobodeniu podľa § 9 ZDP?, ak áno, o oboch prípadoch by mal byť rovnaký, ak jeden z nich si už neuplatňuje z iného druhu príjmu oslobodenie.....
abcd.kates
19.02.13,10:58
1/ áno
2/ koeficient ku čomu? k oslobodeniu podľa § 9 ZDP?, ak áno, o oboch prípadoch by mal byť rovnaký, ak jeden z nich si už neuplatňuje z iného druhu príjmu oslobodenie.....
myslím tú oslobodenú sumu na príjem z prenájmu 500,- a vyrátam z neho koeficient lebo musím aj výdavky krátiť rovnakým pomerom.
??? tej poslednej vete nerozumiem, akože neuplatňuje z iného druhu príjmu. Jeden z nich má aj príjem zo živnosti, takže tam si tiež dáva odčítat.položku (tách 3644,74)
Mila123
19.02.13,11:02
myslím tú oslobodenú sumu na príjem z prenájmu 500,- a vyrátam z neho koeficient lebo musím aj výdavky krátiť rovnakým pomerom.
??? tej poslednej vete nerozumiem, akože neuplatňuje z iného druhu príjmu. Jeden z nich má aj príjem zo živnosti, takže tam si tiež dáva odčítat.položku (tách 3644,74)
ty fakt poskytuješ účtovnícke služby?????

kuk do ZDP, podľa § 9/1/g je možné 500€ oslobodiť ....

g) podľa § 6 ods. 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135877)a § 8 ods. 1 písm. a), (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135934)ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
abcd.kates
19.02.13,11:08
a môže sa uplatniť nezdaniteľná časť aj na manželku /manžela ak je invalid?
niekde som čítala, že samotný invalid si môže odrátať túto sume sám pre seba - že vtedy sa neráta do príjmu, ale že ak by chcel uplatniť na manžela- invalida tak nevie, lebo tam sa to už zarátava do príjmu (a väčšinou invaldidný dôchodca má invalin nad 300 € ú mes. , čiže mu to už nevýjde), je toto potvrdená pravda ? platí toto? či si môže aj na invalidnú manžela/lku ?
Mila123
19.02.13,11:11
a môže sa uplatniť nezdaniteľná časť aj na manželku /manžela ak je invalid?
niekde som čítala, že samotný invalid si môže odrátať túto sume sám pre seba - že vtedy sa neráta do príjmu, ale že ak by chcel uplatniť na manžela- invalida tak nevie, lebo tam sa to už zarátava do príjmu (a väčšinou invaldidný dôchodca má invalin nad 300 € ú mes. , čiže mu to už nevýjde), je toto potvrdená pravda ? platí toto? či si môže aj na invalidnú manžela/lku ?
kuk na § 11 ZDP
abcd.kates
19.02.13,11:19
ty fakt poskytuješ účtovnícke služby????? prečo hneď treba zabŕdať. Pekne som sa pýtala, aj ja som len človek.

kuk do ZDP, podľa § 9/1/g je možné 500€ oslobodiť ....

g) podľa § 6 ods. 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135877)a § 8 ods. 1 písm. a), (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135934)ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Mila123
19.02.13,11:27
[COLOR=#ff0000]
prepáč, ak to znelo tak......z mojej strany hlúpo.....
ale v statuse to máš tam čierne na bielom napísané.......
Mila123
19.02.13,11:28
prepáč, ak to znelo tak......z mojej strany hlúpo.....
ale v statuse to máš tam čierne na bielom napísané.......
citácia je fakt § 9 ods. 1 pís. g zákona č. 595/2003 ZDP....čo je na tom? nechápem......
abcd.kates
19.02.13,11:36
veď v poriadku, tá citácia zákona:
sa netýka príjmov zo živnosti, len prenájmu, a §8 (z príležitost.poľnohosp príjmov, z prevodu vlastníctva nehnut., z predaja hnut.vecí ..., ja som sa zľakla že myslíš príjmy z § 6 ods, 1, 2.
Mila123
19.02.13,11:40
veď v poriadku, tá citácia zákona:
sa netýka príjmov zo živnosti, len prenájmu, a §8 (z príležitost.poľnohosp príjmov, z prevodu vlastníctva nehnut.,a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí.......pretože predaj hnuteľných vecí je oslobodený v celej výške, okrem vecí, kt. boli OM ..., ja som sa zľakla že myslíš príjmy z § 6 ods, 1, 2.
tvoja otázka sa týkala tých 500 €, či si ich ešte inde neuplatnili.....teda odpovedala som, že sa môže uplatňovať aj pri iných druhoch príjmu.....