and_rey
19.02.13,12:02
Chcem si dobrovolbe sporit v II.pilieri starobneho dochodkoveho poistenia 2%, s mojou spravcovskou spolocnostou som uzatvoril dohodu, dostal tlacivo a... a mal ho zaniest zamestnavatelovi aby zabezpecil odvadzanie do SP.
Moj zamestnavatel (statna. firma - ministerstvo) ale nevie co a ako. Vraj si mam uzavriet zmluvu so SP sam a platit zo svojho uctu. SP nic take neumloznuje a ja sam si neviem predstavit ako si odvazdzam 2% z hrubej mzdy?
Vie mi tu niekto poradit, alebo vie postup ako zamestnavatela "prinutit" toto odvadzat?.
Zaujimave je ze III. pilier vedia. ale zmenit 18% na 20% uz nie :(
Dakujem za kazdu radu.
Mila123
19.02.13,11:10
Chcem si dobrovolbe sporit v II.pilieri starobneho dochodkoveho poistenia 2%, s mojou spravcovskou spolocnostou som uzatvoril dohodu, dostal tlacivo a... a mal ho zaniest zamestnavatelovi aby zabezpecil odvadzanie do SP.
Moj zamestnavatel (statna. firma - ministerstvo) ale nevie co a ako. Vraj si mam uzavriet zmluvu so SP sam a platit zo svojho uctu. SP nic take neumloznuje a ja sam si neviem predstavit ako si odvazdzam 2% z hrubej mzdy?
Vie mi tu niekto poradit, alebo vie postup ako zamestnavatela "prinutit" toto odvadzat?.
Zaujimave je ze III. pilier vedia. ale zmenit 18% na 20% uz nie :(
Dakujem za kazdu radu.
ktoré ministerstvo???? :eek:

podľa ZP (nakukni do Zákonníka práce, na stať o zrážkach)požiadaním zamestnávateľa ti musí zamestnávateľ zrážať a odvádzať Tebou zadané zrážky.....
v priebehu roka 2013 je to zrážky z čistej mzdy, bez nároku na daňový odpočet a k DP, či RZD sa bude napočítavať tvoj daňový základ a 2% ti uplatní zamestnávateľ ako odpočítateľnú položku na daň z príjmu podľa § 11 ZDP......
and_rey
19.02.13,11:21
Zamestnavatela som poziadal - ale, kedze nevedia ako tak sa krutia a fabuluju. Stiahol som im vyhlasku, doniesol zmluvu...

Ale tomuto co pises, nerozumiem...v priebehu roka 2013 je to zrážky z čistej mzdy, bez nároku na daňový odpočet a k DP, či RZD sa bude napočítavať tvoj daňový základ a 2% ti uplatní zamestnávateľ ako odpočítateľnú položku na daň z príjmu podľa § 11 ZDP....
Podla mojich info by to malo byt 2% z hrubej mzdy, a ako odpocitatelna polozka na dan z primu v za rok 2013, ci?
Mila123
19.02.13,11:23
Zamestnavatela som poziadal - ale, kedze nevedia ako tak sa krutia a fabuluju. Stiahol som im vyhlasku, doniesol zmluvu...

Ale tomuto co pises, nerozumiem...v priebehu roka 2013 je to zrážky z čistej mzdy, bez nároku na daňový odpočet a k DP, či RZD sa bude napočítavať tvoj daňový základ a 2% ti uplatní zamestnávateľ ako odpočítateľnú položku na daň z príjmu podľa § 11 ZDP....
Podla mojich info by to malo byt 2% z hrubej mzdy, a ako odpocitatelna polozka na dan z primu v za rok 2013, ci?

áno, máš pravdu, ale táto odpočítateľná položka sa neuplatňuje v roku, ale po ukončení zdaň. obdobia podaním DP -daňového priznania , či RZD- ročným zúčtovaním dane (podobne ako odpočet na manželku), a všetko v súlade so zák. o dani z príjmu 595/2003, § 11
and_rey
19.02.13,11:30
inak zatial som zistil toto:
Zamestnanec, ak požiada zamestnávateľa o to, aby za neho odvádzal dobrovoľný príspevok, zamestnávateľ ho musí odvádzať a musí o tom so zamestnancom spísať dohodu o odvádzani dobrovoľného príspevku. Táto dohoda podľa vyhlášky 16/2013 Z.z., "ktorou sa ustanovujú podrobnosti o písomnej dohode ...." má obsahovať "Údaje nevyhnutné na identifikáciu platby dobrovoľných príspevkov" a súhlas s ich poskytnutím SDS.

V Zákone o sociálnom poisteni ani v Zákone o starobnom dôchodkovom sporení nie je zmienka o tom, že by sumu dobrovoľného príspevku mohol zamestnávateľ zraziť zamestnancovi zo mzdy.
Čiže : Zamestnávateľ má povinnosť odviesť príspevok do 2. piliera, ak ho zamestnanec o to požiada, spiše dohodu o odvádzani, ale ak to chce zraziť zamestnancovi z výplaty, musi s ním spísať dohodu o zrážkach zo mzdy !!!
Mila123
19.02.13,11:35
inak zatial som zistil toto:
Zamestnanec, ak požiada zamestnávateľa o to, aby za neho odvádzal dobrovoľný príspevok, zamestnávateľ ho musí odvádzať a musí o tom so zamestnancom spísať dohodu o odvádzani dobrovoľného príspevku. Táto dohoda podľa vyhlášky 16/2013 Z.z., "ktorou sa ustanovujú podrobnosti o písomnej dohode ...." má obsahovať "Údaje nevyhnutné na identifikáciu platby dobrovoľných príspevkov" a súhlas s ich poskytnutím SDS.

V Zákone o sociálnom poisteni ani v Zákone o starobnom dôchodkovom sporení nie je zmienka o tom, že by sumu dobrovoľného príspevku mohol zamestnávateľ zraziť zamestnancovi zo mzdy.
Čiže : Zamestnávateľ má povinnosť odviesť príspevok do 2. piliera, ak ho zamestnanec o to požiada, spiše dohodu o odvádzani, ale ak to chce zraziť zamestnancovi z výplaty, musi s ním spísať dohodu o zrážkach zo mzdy !!!
áno, na školení to prednášal exminister J. Mihál.....
and_rey
19.02.13,11:37
Takze som zvedavy, cim ma odbiju zajtra :)
Mila123
19.02.13,11:38
Takze som zvedavy, cim ma odbiju zajtra :)
nedaj sa.....to ministerstvo neprezradíš?????
and_rey
19.02.13,11:42
Ministerstvo obrany :rolleyes:
Mila123
19.02.13,11:43
Ministerstvo orany :rolleyes:
teda, odporúčam na zajtra v plnej poľnej zaútočiť na účtareň .......:D
januškaaa
19.02.13,18:30
Ahojte. Mám otázočku...v podstate, čo sa týka dobrovoľných príspevkov v 2.pil. ak je prispievateľ zamestnancom, mi je v podstate jasné/môže dobrovolne sporiť , ale ZD/hrubý príjem- odvody/ si môže znížiť len o 2% zo svojej mzdy.Chcem sa však spýtať, ako je to pri SZČO, ktorí si napr. budú chcieť znížiť ZD presne len o 2% a nič navyše. Pri zamestnancovi je to ľahké, zamestnávateľ mu zrazí 2% z hrubej mzdy, ale ako si ma prepočítať SZČO príspevky?..veď každý mesiac môže vyfakturovať inú sumu. Môže si každý mesiac odvádzať inú sumu?..ja si to predstavujem tak, že napr. FA za mesiac bude 3000e, tak si z toho vypočíta 2%, čo je 60e a to odvedie ako dobrovolný príspevok, či?...a potom v DP2013 si zníži základ dane o 2%?..neviem, ako to presne vypočítať, ak bude napr. podmienkou SZČO, že si chce prispievať presne o čiastku, kt. si potom bude môcť odpísať..nič navyše.Ďakujem krásne..no neviem, či ma niekto pochopil, čo som vlastne chcela zistiť...
Mila123
19.02.13,18:34
Ahojte. Mám otázočku...v podstate, čo sa týka dobrovoľných príspevkov v 2.pil. ak je prispievateľ zamestnancom, mi je v podstate jasné/môže dobrovolne sporiť , ale ZD/hrubý príjem- odvody/ si môže znížiť len o 2% zo svojej mzdy.Chcem sa však spýtať, ako je to pri SZČO, ktorí si napr. budú chcieť znížiť ZD presne len o 2% a nič navyše. Pri zamestnancovi je to ľahké, zamestnávateľ mu zrazí 2% z hrubej mzdy, ale ako si ma prepočítať SZČO príspevky?..veď každý mesiac môže vyfakturovať inú sumu. Môže si každý mesiac odvádzať inú sumu?..ja si to presdstavujem tak, že napr. cena FA bude 3000e, tak si z toho vypočíta 2%, čo je 60e a to odvedie ako dobrovolný príspevok, či?...a potom v DP2013 si zníži základ dane o 2%?..neviem, ako to presne vypočítať, ak bude napr. podmienkou SZČO, že si chce prispievať presne o čiastku, kt. si potom bude môcť odpísať..nič navyše.Ďakujem krásne..no neviem, či ma niekto pochopil, čo som vlastne chcela zistiť...
tie 2% podľa môjho názoru či pre ZC či pre szčo sa dá určiť až pri RZD alebo pri DP......

počas roka ZC nemáš čo oslobodzovať, príspevky sa zrážajú z čistej mzdy.....
januškaaa
19.02.13,18:53
..no veď viem, že o 2% sa bude môcť znížiť ZD v DP...ale ja by som chcela vedieť, ako si SZČO určí popredu výšku mesačného dobrovolného príspevku, z čoho má vychádzať?..vlastne z čoho si ma vypočítať výšku dobr. príspevku, ak ho chce odvádzať každý mesiac?..ale tak, aby ak bude robiť DP, tak aby si mohol znížiť ZD o 2% / to znamená, že to, čo dobrovolne prispel do 2. piliera, aby si o tú čiastku presne aj znížil ZD v DP/..
Mila123
19.02.13,18:55
..no veď viem, že o 2% sa bude môcť znížiť ZD v DP...ale ja by som chcela vedieť, ako si SZČO určí popredu výšku mesačného dobrovolného príspevku, z čoho má vychádzať?..vlastne z čoho si ma vypočítať výšku dobr. príspevku, ak ho chce odvádzať každý mesiac?..ale tak, aby ak bude robiť DP, tak aby si mohol znížiť ZD o 2% / to znamená, že to, čo dobrovolne prispel do 2. piliera, aby si o tú čiastku presne aj znížil ZD v DP/..
ak bude mať stratu, si nemá odpočítavať z čoho.....
Katy a R
19.02.13,18:57
..no veď viem, že o 2% sa bude môcť znížiť ZD v DP...ale ja by som chcela vedieť, ako si SZČO určí popredu výšku mesačného dobrovolného príspevku, z čoho má vychádzať?..vlastne z čoho si ma vypočítať výšku dobr. príspevku, ak ho chce odvádzať každý mesiac?..ale tak, aby ak bude robiť DP, tak aby si mohol znížiť ZD o 2% / to znamená, že to, čo dobrovolne prispel do 2. piliera, aby si o tú čiastku presne aj znížil ZD v DP/..

No - určí si takisto, ako zamestnanec!!
Čo vari zmestnanec má každý mesiac presne rovnaký príjem :confused:- takisto dopredu nevie, koľko zarobí. Ak aj má rovnakú mzdu, ale môže ochorieť, uraziť sa, alebo sa zamestnávateľ výnimočne ťapne po vrecku - a odmeny budú ... .... atď
januškaaa
19.02.13,18:59
..inak dík za odpoveď...takže príspevky 2% sa zrážajú z čistej mzdy?..asi málo čítam..som si myslela , že z hrubej :)..ďakujem za usmernenie..už som z toho mimo..:(
Mila123
19.02.13,19:01
..inak dík za odpoveď...takže príspevky 2% sa zrážajú z čistej mzdy?..asi málo čítam..som si myslela , že z hrubej :)..ďakujem za usmernenie..už som z toho mimo..:(
v priebehu roka , tým, že nie sú od dane oslobodené, tak teda musia sa zrážať iba z čistej mzdy....
a potom sa cez RZD či DP (vypočítajú sa 2% a povolené zákonom maximum) a nejaký ten droš bude vyplatený ako preplatok na dani.......
januškaaa
19.02.13,19:05
No - určí si takisto, ako zamestnanec!!
Čo vari zmestnanec má každý mesiac presne rovnaký príjem :confused:- takisto dopredu nevie, koľko zarobí. Ak aj má rovnakú mzdu, ale môže ochorieť, uraziť sa, alebo sa zamestnávateľ výnimočne ťapne po vrecku - a odmeny budú ... .... atď

:) ahaa..no takže ak bude SZČO napr. za mesiac fakturovať 2000e, tak si odvedie dobrovolne 2% z tejto sumy..a každý mesiac z inej sumy/podľa výšky FA/....ak píšem bludy..sa ospravedlňujem :(
januškaaa
19.02.13,19:08
v priebehu roka , tým, že nie sú od dane oslobodené, tak teda musia sa zrážať iba z čistej mzdy....
a potom sa cez RZD či DP (vypočítajú sa 2% a povolené zákonom maximum) a nejaký ten droš bude vyplatený ako preplatok na dani.......

Ďakujem ti krásne Mila, si mi veľmi pomohla, už mi je to jasné :)
Mila123
19.02.13,19:11
:) ahaa..no takže ak bude SZČO napr. za mesiac fakturovať 2000e, tak si odvedie dobrovolne 2% z tejto sumy..a každý mesiac z inej sumy/podľa výšky FA/....ak píšem bludy..sa ospravedlňujem :(

bludy, sú tvoj výraz....
daňový základ je príjem - výdavky = daňový základ.....
januškaaa
22.02.13,19:16
:) no ahojte..to som zasa ja.Ešte by som chcela vedieť, že či dobrovolný príspevok môže sporiteľ, ak je SZČO, odviesť za rok len raz na konci roka, keď už bude vedieť, aký bude mať základ dane. Mohol by jednorázovo zaplatiť tento príspevok 2% zo zákl. dane, alebo musí to iba mesačne odvádzať? Ako ste písali, tie dobrovolné príspevky sa odvádzajú z čistej mzdy zamestnanca, len nechápem, prečo na zmluve SDS je písané ohľadom dobrovolného príspevku že: Chcem si platiť dobrovoľné príspevky, výška dobrovoľného príspevku__________ eur mesačne__________% mesačne z hrubej mzdy. Prečo je tam potom že z hrubej mzdy?...Ďakujem za odpoveď