Věra Deptová
19.02.13,14:02
Prikladám stanovisko k DzPFO. Môžete sa vyjadriť a prispieť novými pohľadmi na uvedenú oblasť.

Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa novelizovaného znenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP) príjmy vykonávané v zmysle autorského zákona sa členia na tzv. aktívne a pasívne príjmy.
Medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) ZDP (t.j. aktívne príjmy) sa zaraďujú príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva. Ide o príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu na základe uzatvorených zmlúv o vytvorenie diela podľa § 39 a 71 ods. 1 autorského zákona.
Medzi príjmy z § 6 ods. 4 ZDP (t. j. pasívne príjmy) sa zaraďujú príjmy z použitia diela a z použitia umeleckého výkonu vyplácané na základe uzatvorených licenčných zmlúv podľa § 40 a 71 ods. 1 autorského zákona.
V praxi často dochádza k uzatvoreniu zmlúv špecifickým spôsobom, pričom záleží aj od konkrétnej dohody medzi objednávateľom a autorom, preto nie je možné všeobecne stanoviť, ktorá zložka z dohodnutej odmeny by prislúchala k samotnému vytvoreniu diela, čo by bolo možné posudzovať ako príjmy aktívne v zmysle § 6 ods. 2 písm. a) ZDP a ktorá by prislúchala k následnému použitiu diela, t. j k pasívnym príjmom podľa § 6 ods. 4 ZDP.
Z uvedeného dôvodu je dôležité v praxi dôsledné dohodnutie autorských zmlúv a to, aby pri uzatváraní bolo jasné rozdelenie príjmov z autorských práv za vytvorenie diela (zmluva o dielo) a za použitie diela (licenčná zmluva).
Ing. Jana Jekkelová
Odbor podpory a služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Podľa ktorého zákona o DzPFO mám zdaňovať príjem, ktorý je získaný popri hlavnom pracovnom pomere, na základe:
a/ Zmluve o umení / predmetom zmluvy je sprostredkovanie umeleckej činnosti, podujatie gitarou / b/ Zmluve o dielo / predmetom zmluvy je umelecké vystúpenie /.
Na DÚ mi bolo priradené DIČ. Stretol som sa s dvoma názormi. Zdaniť to podľa § 6 ods.2 písm.a
alebo podľa §6 ods.4?
Ďakujeme.
IvoM
19.02.13,14:51
Uznávam že výklad DR spočívajúci v doslovnej citácii paragrafového znenia zákona asi človeka nepoteší, ja si to osobne vysvetľujem tak že §6.4 /aktívny príjem/ je niečo čo som v danom čase vytvoril a na čom so sa aktívne podielal, napríklad hra na gitare za úplatu na nejakom podujatí je aktívny príjem, takisto honorár za napísanie piesne, textu a podobne, pokiaľ by som ale v budúcnosti poberal tantiemy alebo nejakú odplatu za hranie mojich gitarových skladieb napríklad v rádiu alebo za použitie v nejakej reklame ako podmaz to by už bol pasívny príjem podľa §6.4.
Věra Deptová
19.02.13,15:52
Lúskala som autorský zákon a iný sním súv.materiál. No a myslím si, že:
-medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm.a) ZDP (t.j. aktívne príjmy) sa zaraďujú príjmy podľa § 39 a71 ods. 1 autorského zákona = napr. pravidelné hudobné vystúpenia- zmluva o dielo
-medzi príjmy z § 6 ods. 4 ZDP (t. j.pasívne príjmy) sa zaraďujú príjmy § 40 a 71 ods. 1 autorskéhozákona = napr. vytvorenie a predanie diela ako sochy, poskytnutie možnosti využívať mnou vytvorený softvér, právo použiť mnou vytvorenú fotografiu - licenčná zmluva.
salamun
19.02.13,19:19
zdravim
Robim DP znamemu, ktory okrem prijmov zo zamestnania ma aj prijem podla takejto zmluvy o dielo.
V zmluve je uvedena suma 300€, ale zaroven je tam uvedene, ze 2% odvedie kulturnym fondom.
Nie som si isty, ci mu staci DP pre fyz. osoby A, kedze tam tieto prijmy vobec niesu, alebo by mal pouzit B aj ked zivnost na to nema.
Zatial nema ziadne potvrdenie o prijem, iba tu zmluvu. Podla mna by ale mal mat na to od tej organizacie potvrdenie s presnou vyskou realne vyplatenych odmien. Nemylym sa?
Dakujem