oldschool
19.02.13,16:35
V bytovom dome (48 bytov) máme jedného majiteľa bytu, ktorý svojim hlukom otravuje spoluobyvateľov bytového domu. Byt má v osobnom vlastníctve. V byte žije, predpokladám, so svojou priateľkou s ktorou sa veľmi často hlučne hádajú, púšťajú hlasne hudbu a robia nadmerný hluk napr. trieskaním dvier a pod. aj po 22:00 hodine. Dnes to bolo napríklad o 2 hodine rannej, takže obyvatelia bytov nad nimi a pod nimi mali postarané o včasný budíček. Skoro pravidelne je u nich na návšteve Mestská polícia, ktorú na nich volajú obyvatelia bytovky. Existuje nejaký spôsob ako si s takýmto majiteľom bytu pomôcť.
Ďakujem za rady.
sito
19.02.13,19:15
Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

182/1993, § 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
Halli
19.02.13,19:46
Kedysi bláznov umiestňovali do psychiatrických ústavov, dnes stovky bláznov a psychopatov žije v panelákoch a otravuje život slušným vlastníkom a správcom. Nariadenie predaja bytu, dražba je veľakrát posledné zúfalé riešenie a okrem ineho môže sposôbiť aj to, čo pred pár dňami vo Frenštáte..... http://www.aktuality.sk/clanok/223337/cr-vybuch-panelaku-zrejme-sposobil-jeden-z-obcanov/ ...takže vivat našim zákonom a demokracii!!!!
sito
19.02.13,20:12
Zákon takú možnosť pripúšťa, nevyžaduje ju od spoluvlastníkov domu. A každé rozhodnutie má svoj, svojský dopad na vec, alebo akcia vyvoláva reakciu.

Kedysi, a aj dnes. Až má človek s toho des.
Halli
19.02.13,20:28
Zákon takú možnosť pripúšťa, nevyžaduje ju od spoluvlastníkov domu. A každé rozhodnutie má svoj, svojský dopad na vec, alebo akcia vyvoláva reakciu.

Kedysi, a aj dnes. Až má človek s toho des.

akože nevyžaduje?...však je to na rozhodutí vlastníkov...sám si to vyčervenil :.... môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu...
Z toho čo sa tam stalo som namojveru des mala. Riešenie týchto problémv je oveľa zložitejšie a najľahšie sa k tomu vyjadruje tým, čo sa ich to netýka :(...V domoch býva veľa takýchto ľudí, veľa feťákov a len ťažko robiť hrdinu a poriadky, keď títo ľudia nemajú svedomie a namiesto priznania si chýb obrátia svoj hnev proti tým, čo od nich poriadok vyžadujú.
sito
19.02.13,21:11
akože nevyžaduje?...však je to na rozhodutí vlastníkov...sám si to vyčervenil :.... môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu...
Z toho čo sa tam stalo som namojveru des mala. Riešenie týchto problémv je oveľa zložitejšie a najľahšie sa k tomu vyjadruje tým, čo sa ich to netýka :(...V domoch býva veľa takýchto ľudí, veľa feťákov a len ťažko robiť hrdinu a poriadky, keď títo ľudia nemajú svedomie a namiesto priznania si chýb obrátia svoj hnev proti tým, čo od nich poriadok vyžadujú.

Nevidím, teda ani nečítam, tam, že musí spoločenstvo, alebo vlastník bytu ... teda som ani nevyčervenil. Inak správny postreh, ...však je to na rozhodnutí vlastníkov...

Slová môže súd, neznamená, že musí súd ... Keď nie je žalobcu, tam je sudca bez práce, ale to neznamená, že je nezamestnaný. Ak je, tak je to len na sudcovi, na základe čoho a ako rozhodne.
Stanislav 1975
19.02.13,21:22
Vystahovat niekoho nieje také jednoduché, aspoň u nás v Ba nie- trvá to asi 7-12 rokov..., ked sa vždy odvolá, natahuje pojednávania, proste to robí takticky,tak si býva kolko chce...
Halli
19.02.13,21:29
Vystahovat niekoho nieje také jednoduché, aspoň u nás v Ba nie- trvá to asi 7-12 rokov..., ked sa vždy odvolá, natahuje pojednávania, proste to robí takticky,tak si býva kolko chce...
no veď ono tieto praktiky nie su len pri vysťahovaní...naše súdnictvo je choré a choré je myslenie mnohých dementov vo vláde....rozum prestal dávno víťaziť. :cool:
Stanislav 1975
19.02.13,21:33
no veď ono tieto praktiky nie su len pri vysťahovaní...naše súdnictvo je choré a choré je myslenie mnohých dementov vo vláde....rozum prestal dávno víťaziť. :cool:
ja sa vždy bavím na tom ako zrazu ochorel advokát, obžalovaný alebo niekto iný a jednanie je odročené o pol roka a potom to isté a tak dokolečka dokola...
Halli
19.02.13,21:38
..je to zámer a niekto to tu tak chce...a my toStanko nevyriešime...mám ich v.....
buchač
20.02.13,06:52
Riešenie týchto problémv je oveľa zložitejšie ...
...niekedy je až príliš jednoduché .....

A absolútne nemyslím na nejaké riešenie silou ....
Vybabrať ( vydrbať , vysexovať ...) sa dá s každým ...
Stačí len nájsť " správnu cestu "...

Mestskí chlapci sú o ničom na takéto situácie , tí sa vedia akurát realizovať pri výpalnom na šoféroch ...papučky obúvať ...
buchač
20.02.13,08:24
Treba urobiť rozpis na tzv "plávajúcu zvončekovú službu" = ostatní obyvatelia by sa striedali a striedali by sa aj časy, kedy by im ZVONILI :D
povedzme (aby sa aj vyspali) od 04:00 do 24:00
myslím, že nejaký výsledok by sa objavil už po 2-3 dňoch:D
To je len slabý odvar , rozcvička ...

...sú aj iné blbovinky ...
Návody nedávam , ale za čias našeho mládí sme s nejedným vybabrali ...
Terč nášho pôsobenia bol v podstate po nejakom čase schopný na prášky ... :rolleyes:
toranor
20.02.13,08:40
To je len slabý odvar , rozcvička ...

...sú aj iné blbovinky ...
Návody nedávam , ale za čias našeho mládí sme s nejedným vybabrali ...
Terč nášho pôsobenia bol v podstate po nejakom čase schopný na prášky ... :rolleyes:

Nie je problém vybabrať, zdeptať normálneho človeka, keď ale s niekým bývajú spolu v dome debilné tvory, na nich treba buď väčšieho debila alebo naopak inteligenta, ktorý vie občas vypnúť morálku a charakter.
U nás vo vchode bývali asi 3-4 roky tiež podobné tvory, neplatili nájom a energie tak ich vysťahoval exekútor. O
Osobne myslím že hore spomínaných nie šanca legálne vysťahovať, to by tam musel bývať nejaký politik :-)

Likvidace pálení s.r.o.
Halli
20.02.13,12:10
Treba urobiť rozpis na tzv "plávajúcu zvončekovú službu" = ostatní obyvatelia by sa striedali a striedali by sa aj časy, kedy by im ZVONILI :D
povedzme (aby sa aj vyspali) od 04:00 do 24:00
myslím, že nejaký výsledok by sa objavil už po 2-3 dňoch:D

Ale no táák, toto nie je riešenie...takýto človek to nepochopí, ale začne plodiť ďalšie zlo a násilie, bude kumulovať svoj hnev až to vyusti do obrovských problémov v dome. Poznám jedneho takého, keď bol striezvy bol v pohode, no ak mu niekto niečo vyčítal, keď bol pod parou a to bolo často...začal vykopávať v paneláku dvere na výťahu, rozbíjať vchodove dvere...vyhrážať sa susedom, že až na neho znovu zavolajú políciu pozabíja ich....takýto človek je chorý a tak nejaké vyzváňanie zvončekom by ho len rozzurilo.
sito
20.02.13,14:34
http://www.aktuality.sk/clanok/223337/cr-vybuch-panelaku-zrejme-sposobil-jeden-z-obcanov/

Možno si vlastníci dobre rozmyslia, ako sa budú rozhodovať? Nevyhodíme ho, aby nás nevyhodil! A za tri - štyri mesiace, možno? Ani toho nevyhodíme. Koľko ich napokon bude? A kto bude za nich platiť? Je to posledná možnosť, ale je. Vždy je, aj tá posledná.
Halli
20.02.13,15:10
áno je to posledná možnost a niekde to výjde, inde treba opatrne...podľa situácie, netreba ju podceniť.
Halli
20.02.13,15:25
takí ľudia na schodze nechodia...výmena vodomeru je smiešna zaležitosť proti tomu, čo tu riešime
verkaz
20.02.13,15:37
Tak ja mám naopak niektorých Vás dobré skúsenosti s mestskou políciou. Vždy keď sme ich volali, tak prišli a hurhaj stíchol.
S vlastníkmi bytov vo vchode sme sa dohodli, že vždy bude volať niekto iný, aby aj na polícii nemali reči, že to vadí len určitým a stále tým istým. Niekoľkokrát sa volali aj štátni policajti. Potom sme na zhromaždení odsúhlasili, že ešte ich upozorníme na zákonnú možnosť dať cestou súdu odpredať ich byt a ich vysťahovať. Zo začiatku to nemalo účinok ale po čase (asi im niekto naše rozhodnutie potvrdil) sa to trochu stíšilo. Nedá sa povedať, že by to skončilo ale stačí, že im niekto v noci zabúcha alebo zazvoní a stíchnu.
Viem, že keby sme to riešili cestou súdu, tak je to na dlhé lakte a rozhodnutie súdu v nedohľadne, tak ako to píšete v predchádzajúcich príspevkoch.
sito
20.02.13,17:40
Nepostavíš sa mu = bude si myslieť, že s ním súhlasíš :)

By si počúvala akou intenzitou sme sa s jedným rozprávali na schôdzi (nepochopil, že do čerpania FO baba z družstva (vtedy ešte správca) opísala z faktúry iba kúsok "montáž vodomerov" - - a minimálne tam bolo montáž a demontáž vodomerov tu aj tam ), že on nikomu platiť montáž nebude (lebo prvotnú montáž si platili všetci ), A keď som doma prehrabal fa , tak to bola výmena a menili aj jemu :D .

A ako? Všetci? Z vačku, či z FO? A potom? Overovanie. Ako? Tiež?
hubatá
22.02.13,18:52
Škoda že nie je pracovať povinné: o 22.00 hod. by museli ísť drichmať, ak by chceli o 6.00 hod. ráno vstať do práce.

Ale vyčkajte, Fico robí nejaké opatrenia, možno aj im sa niečo ujde a budú musiť čušať v noci, aby mohli ísť ráno odpočinutí do práce .......
misoft
22.02.13,22:17
Škoda že nie je pracovať povinné: o 22.00 hod. by museli ísť drichmať, ak by chceli o 6.00 hod. ráno vstať do práce.

Ale vyčkajte, Fico robí nejaké opatrenia, možno aj im sa niečo ujde a budú musiť čušať v noci, aby mohli ísť ráno odpočinutí do práce .......
Fakt?
Vysvetli to môjmu synátorovi, ktorý o 21:00 pochoduje na nočnú, aby o 07:00 sa doplazil domov.
Zruší nočné smeny novým novelizovaným Zákonníkom práce? Zabudni! Vydá nový "slint", ktorým zapchá huby normálnym čelóvekom, no povoli iným - privilegovaným. Nepoznáš to?
sito
23.02.13,06:57
Tebe špeciál = po lopate.

Kúpu a prvotnú montáž vodomeru si aj v našom BD platil každý = extra platba (či z vačku neviem - možno z peňaženky).


Odvtedy odčítanie a výmena z FO.

Overovanie sa u nás nerobí !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ty trnavské čítanie, z knihy, je novota ...

Ahááá, tak to teda máte!

A si predstav na FO je 17 500 €. Výmena vodomerov v bytoch stojí 1 500 € slúžia všetkým na rozpočítanie, výpočet podielu bytov na spoločných nákladov za vodu. Mesačná tvorba FO je 423 €. Správca napriek tomu, že je dostatok € na FO dal vlastníkom na tie vodomery v byte samostatné faktúry pre každý byt, teda pýtal na viac ďalších 1 500 € od vlastníkov. PREČO? Na základe čoho, akého zákona? Nevieš, keď všetko vieš?
sito
23.02.13,08:09
:D hádam ti to nevadí
( a vieš koľko je tucet :--- )

Je to predsa jednoduché = vlastníci sa nesprávajú ako vlastníci,

preto si správca dovolí správať sa nad svoje právomoci.

Vlani do polroka bola tvorba FO 3500/mesiac
od júla som prevzal správu a tvorbu FO som znížil na 31xx / mesiac (a správu z 579,6 na 414 )
v marci sa FO vynuluje (v 11/2011 bolo IBA z FO hradená výmena všetkých potrubí na ročné splátky / posledná splátka bola okolo 23000 v 11/2012 )

A za 6 nových studených vodomerov som po 22 € vybral na spoločnú dohodu (s tými, čo nemali dovtedy) iba preto, lebo na schôdzi to ofrflali =

rozumieš, že títo vlastníci lepšie rozumejú 132 € ako 23000 € - - a vyše 3/4 roka ich ja nahováram, aby si zvolili aj zástupcu, čo rozumie ekonomike/papierom.

PS1
Správca porozpráva o tech. potrebách , navrhne
vlastníci majú rozhodnúť

(keď som bol u nás kedysi dôverník, dal som el. vrátnika meniť komplet z FO aj so telefonmi v bytoch = roky nie sú žiadne problémy
ale ak sa budeš striktne držať znenia zákona, tak z FO vrátnik a telefon každý, čo si zmyslí = výsledok : technický guláš / nefunguje / opravy
v apríli im dám vymeniť z FO telefony / vrátnik bol vlani na jar )

Práve preto by malo byť jasne definované v zmluve o výkone správy, čo v byte je spoločné. Čo slúži všetkým a pokiaľ. Že?
hubatá
23.02.13,08:13
Neviem prečo motáš do toho tvojho syna, ktorý pracuje v noci a cez deň si potrebuje pospať......
hubatá
23.02.13,08:22
A čo majú neprispôsobiví so zmluvou o výkone správy? Majú ju na háku! Neplatia, bývajú, lebo nie sú postihnuteľní. Z čoho by im tak asi zrážali dlžoby, škody, každý má kopec platobných rozkazov, zaoberajú sa tým súdy, exekútori - výsledok žiadny.

LEBO NEPRACUJÚ!!!!!!

Keby za tie peniaze čo dáva vláda 24 rokov na všelijaké projekty, podpory, sociálne príspevky, úľavy, postavila v každom regióne fabriku a poriadnu farmu, tak nemusíme živiť armádu dokonale vyzbrojených policajtov, prokurátorov, sudcov, sociálnych pracovníkov, basistov......

Za všetky problémy môže vysoká nezamestnanosť: ak by robili, museli by sa prispôsobiť kolektívu, žiť tak ako ostatní. A ak by urobili škodu tak aj tá sa mu dá zrážať z platu v učtárni a krátkou cestou poukázať poškodenému, výživné detskému domovu, nájomné bytovému družstvu......
buchač
23.02.13,08:44
Ty si taká papuľnatá komunistická plánovačka :
naplánuješ
postavíš
vyrobíš

NEPREDÁŠ !

čo potom ????????????????????????????????????????????
Odpoveď je v texte

A ak by urobili škodu tak aj tá sa mu dá zrážať z platu v učtárni a krátkou cestou poukázať poškodenému ..
...čiže hubatej ...;)
sito
23.02.13,15:15
V byte je všetko majiteľovo okrem :
trubiek
- UK aj s ventilmi
-plynu až po spotrebič
- vody aj s vodomermi
- kanalizácia zvislá
- odvetrávačky

prívodného káblu k ističom

spoločnej antény aj so zásuvkami

Čo je na tom ZLOŽITÉ ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ??????????

Pre mňa nič. Len správca má s tým problém a natlačil to do zmluvy o výkone správy. A vlastníci mu to zožrali, od hladu nevideli, nevedeli čo podpisujú!
hubatá
24.02.13,13:05
No vidíš akí šikovní boli tí komouši: predali .........
oldschool
27.02.13,09:38
Uvidíme, ako to bude ďalej pokračovať... MsP voláme na nich pravidelne, raz jeden, raz druhý, teraz chvalabohu je týždeň kľud. ja som im už aj vypol prívod elektriny do bytu, aby sa ukľudnili, pretože slová o rušení nočného kľudu nepomáhajú. Dokonca ma už dvakrát tento "sused" vytopil a to bývam dva byty pod ním. Keď som tam prišiel otvoril mi až po 5 minútovom búchaní, v župane(zrejme sa kúpal ožratý alebo sfetovaný), na chodbe mal vodu, ale vôbec nevnímal čo som mu hovoril a zrejme mu ani nevadilo, že chodí po vode... Dokonca mal tú drzosť, že si nedávno v nedeľu doobeda prišiel vypýtať 3 € na cigarety :eek: Odo mňa čo nefajčím a v bytovke bojujem proti všetkým, ktorí fajčia na chodbách. Že aký paradox...