jozef.agh
19.02.13,20:10
Dobrý deň.
Mal by som taký problém ,že mama mojej priateľky zomrela v roku 1998 pri autonehode.Bolo dedičské konanie a prináleží jej 1/4 rodinného domu.Ale teraz objavila závet ktorý spísala jej mama pred smrťou a tam jej mama odkázala 1/2 domu.Ako má teraz postupovať?Nie je na to nejaká premlčacia doba?prosím poradte mi.

Ďakujem.
misoft
19.02.13,19:14
Obnova dedičského konania - dôvod: objavenie poslednej vôle - no bude problém s tými podielmi, ak sa dedičia už "zariadili".
Mária27
19.02.13,19:27
Ak sa priateľka zúčastnila dedičského konania, nemôže žalobou dodatočne žiadať viac, ako dostala (judikát R 44/1986).
Aj keby sa nebola zúčastnila, bolo by to premlčané, premlčania sa však treba dovolať.

Občiansky zákonník


§ 485(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.
§ 105Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.