Lenka234
19.02.13,20:39
ahojte poradaci, prosim o radu- mam zamestnanca dohodara (DOPC), ktorý ma dohodnutu mesacnu mzdu 135€ (10 h/tyzdenne), ale z dovodu ukoncenia dohody odrobil za mesiac januar len 4 dni.
prosim o radu ako vypocitam mesacnu mzdu, ked mesiac januar ma 22 pracovných dni a 1 sviatok?
Ja som to pocitala -fond prac. casu je 23dni-cize 46hod.
135/46x8hod.= 23,48€ je to spravne alebo sa sviatok nepocita do fondu pracovneho casu?

dakujem za odpoved.
batko
12.04.13,06:26
Ja si myslím, že 135€ bolo počítaných na 40 hod do mesiaca. Teda 135/40 a x počet odrobených hodín.
kn-alka
12.04.13,06:30
Súhlasím, počíta sa: hrubá mzda / počet plánovaných hodín * skutočne odrobené hodiny
maluja
12.04.13,09:42
ja len malú otázočku: ked je dohodár evidovaný na urade práce môže mať aj dohodu o pracovnej činnosti? tiež nesmie mať zárobok pod 140E
veronikasad
12.04.13,09:44
ja len malú otázočku: ked je dohodár evidovaný na urade práce môže mať aj dohodu o pracovnej činnosti? tiež nesmie mať zárobok pod 140E
dohodár evidovaný na UP (do 30.4.2013) nesmie mať hrubý zárobok vyšší ako 143,40€, pričom musí byť dodržaná hodinová minimálna mzda
maluja
12.04.13,09:46
prečo do 30.04.2013?? už niekde vyšlo že dohodári si musia vybrať či dohoda alebo úrad?
maluja
12.04.13,09:47
prečo do 30.04.2013?? už niekde vyšlo že dohodári si musia vybrať či dohoda alebo úrad? ja som si volala na UP a tam mi povedala že ešte im neprišlo žiadne nariadenie že dohodári si musia vybrať medzi dohodou a úradom
veronikasad
12.04.13,09:49
prečo do 30.04.2013?? už niekde vyšlo že dohodári si musia vybrať či dohoda alebo úrad?
Od 1.5.2013 je platná novela Zákona o službách zamestnanosti - mení sa spôsob výpočtu max. výšky príjmu uchádzača o zamestnanie (súbeh evidencie a výkonu práce zostáva)
maluja
12.04.13,09:51
dik, musim sa na to pozrieť, obávam sa že na UP na to "dohodára" neupozornia
veronikasad
12.04.13,09:52
dik, musim sa na to pozrieť, obávam sa že na UP na to "dohodára" neupozornia
podľa novely môže uchádzač o zamestnanie mať hrubý príjem vo výške 75 % platného živ.minima pre dospelú osobu.
avalik
12.04.13,10:02
prečo do 30.04.2013?? už niekde vyšlo že dohodári si musia vybrať či dohoda alebo úrad? ja som si volala na UP a tam mi povedala že ešte im neprišlo žiadne nariadenie že dohodári si musia vybrať medzi dohodou a úradom

prezident uz podpisal novelu zakona, kazdu chvilu vyjde v zbierke zakonov, ucinnost je od 1.5.2013

§ 6
Uchádzač o zamestnanie

(1) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý


nie je zamestnanec, ak v odseku 2 písm. a) nie je ustanovené inak,
nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo nevykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak v odseku 2 nie je ustanovené inak,
neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.


(2) Uchádzač o zamestnanie môže


vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, alebo
poskytovať údaje pre štatistiku rodinných účtov, ktorú vykonáva Štatistický úrad Slovenskej republiky,13b) na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.


(3) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancom.

ref: http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Download.aspx?DocID=382033
zvargov2
26.04.13,09:27
Zamestnanec má uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti od 27.4.2013 do konca roka. Maximálne koľko hodín môže odpracovať v mesiaci apríl, keď v období od 1.5.2013 do 5.5.2013 mu už zamestnávateľ naplánoval prácu v rozsahu 6 hodín?
kn-alka
26.04.13,11:02
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
avalik
26.04.13,11:11
novela je v zbierke pod c. 96/2013