pusinka
03.03.06,16:05
Ahojte,
som tu na porade i v MRP JU Win úplný nováčik - samouk. Prosím o radu v mojom probléme. Skúšala som hľadať i na porade, len som nenašla presnú odpoveď.
Firma mi uhradila sumu xxx ako zálohu (vystavila som zálohovú faktúru) na zákazku. Po realizácii som vystavila faktúru (vyúčtovanie) a určitú časť nevyčerpanej sumy som poukázala firme späť. Absolútne neviem ako to v MRP zaúčtovať, skúšala som podľa jedného príspevku ako vystaviť predfaktúru + faktúru, ale nefunguje to.

Čo tiež urobiť v prípade došlej zálohovej faktúry na základe ktorej sumu uhradím, potom príde faktúra na sumu k úhrade 0,00 - nejde mi táto suma vložiť. Ďakujem za radu.
lenkak
03.03.06,15:23
1. Vystavenie zálohovej faktúry.
2. Ikona Uhradiť - zadať č. 2 - Uhradiť predf. a vystaviť faktúru
3. Dáš sumu na úhradu, dátum, doklad (zaradiť fa aj do p. denníka)
4. Doplníš si údaje do denníka
5. Vyplníš faktúru (aj s typom DPH).
6. Dáš v denníku tú istú operáciu len bude mínusová a budeš už mať jeden riadok spravený.
6. Ak máš rozdielne sumy, tak Ti vznikne hodnota fa + alebo -.

V denníku si nájdeš dva zápisy. Jeden na predfaktúru s hodnotou zál.platvy a v druhom zápise bude fa - zálohová platba.
dadka333
24.05.06,11:23
ahojte, potrebovala by som pomoct, vystavovala som zalohovu fakturu v programe MRP jednoduche uctovnictvo, ktoru mi uz uhradili. teraz by som potrebovala vystavit fakturu s tym ze by tam bolo ze faktura bola uhradena zalohovou platbou a zostava k uhrade 0,-sk. ako to mam spravit?
dakujem
monnica
24.05.06,12:35
ahojte, potrebovala by som pomoct, vystavovala som zalohovu fakturu v programe MRP jednoduche uctovnictvo, ktoru mi uz uhradili. teraz by som potrebovala vystavit fakturu s tym ze by tam bolo ze faktura bola uhradena zalohovou platbou a zostava k uhrade 0,-sk. ako to mam spravit?
dakujem


Ja som to robila tak, že som uhradila predfaktúru a vytvorila faktúru s tým, že som zadala tú sumu mínusom. Faktúra na úhradu vyšla nula, ale zostala mi svietiť červeným ako keby nebola uhradená. Neviem či to je správne. Vie niekto poradiť???:rolleyes:
lenkak
26.05.06,17:49
Urobím takú istú ostrú zo zálohovej a keď dávam uhradiť zálohovú, zostanú obe uhradené. Na ostrú faktúru potom si dopíšem, že bola uhradená a priložím aj predfaktúru.
monnica
16.06.06,06:16
Urobím takú istú ostrú zo zálohovej a keď dávam uhradiť zálohovú, zostanú obe uhradené. Na ostrú faktúru potom si dopíšem, že bola uhradená a priložím aj predfaktúru.

Ahoj, ahoj

Neviem si rady,

Vytvorila som predfaktúru na sumu 180 000,- pracujem v MRP Win
Za tri dni ju zákazník uhradil v hotovosti.
To znamená, že som potrebovala vytvoriť faktúru s úhradou 0,-
Urobila som to tak, že som išla do úhrad, vybrala som si položku
Uhradiť predfaktúru a vytvoriť faktúru.
Predfaktúra ostala uhradená a vytvoril sa aj zápis do peňažného denníka
samozrejme bez DPH pretože v predfaktúre DPH vyčíslené nie je.
Hneď na to ma hodilo do faktúr, priradilo číslo faktúry a proste som vytvorila faktúru takto :
151 260,50 19% 28 739,50 180 000,-
uhradená záloha -180 000 180 000,-

k úhrade 0,-


Dala som to vytlačiť a faktúra takto aj vyzerala. Zákazník odyšiel.

Ale ja mám problém s tým, že tá faktúra už v zozname faktúr mi zostala svietiť na červeno a v kolonke uhradiť je suma -180 000,-

A teraz neviem čo s tým mám to dať znova uhradiť ale to by bol dvojitý
zápis v peňažnom denníku alebo zadať úhradu len do zoznamu úhrad? čo by to urobilo?

A ešte jedna vec ak si dám vypočítať vo výstupoch DPH tak sa mi tam objavuje táto suma v kolonke pre oslobodenie od dane. No mám z toho chaoz Prosím poraďte niekto kto používa MRP Win prosím.:mee:
monnica
16.06.06,06:40
Ahoj, ahoj

Neviem si rady,

Vytvorila som predfaktúru na sumu 180 000,- pracujem v MRP Win
Za tri dni ju zákazník uhradil v hotovosti.
To znamená, že som potrebovala vytvoriť faktúru s úhradou 0,-
Urobila som to tak, že som išla do úhrad, vybrala som si položku
Uhradiť predfaktúru a vytvoriť faktúru.
Predfaktúra ostala uhradená a vytvoril sa aj zápis do peňažného denníka
samozrejme bez DPH pretože v predfaktúre DPH vyčíslené nie je.
Hneď na to ma hodilo do faktúr, priradilo číslo faktúry a proste som vytvorila faktúru takto :
151 260,50 19% 28 739,50 180 000,-
uhradená záloha -180 000 180 000,-

k úhrade 0,-


Dala som to vytlačiť a faktúra takto aj vyzerala. Zákazník odyšiel.

Ale ja mám problém s tým, že tá faktúra už v zozname faktúr mi zostala svietiť na červeno a v kolonke uhradiť je suma -180 000,-

A teraz neviem čo s tým mám to dať znova uhradiť ale to by bol dvojitý
zápis v peňažnom denníku alebo zadať úhradu len do zoznamu úhrad? čo by to urobilo?

A ešte jedna vec ak si dám vypočítať vo výstupoch DPH tak sa mi tam objavuje táto suma v kolonke pre oslobodenie od dane. No mám z toho chaoz Prosím poraďte niekto kto používa MRP Win prosím.:mee:


Nikto mi neporadí?
monnica
16.06.06,10:25
:mee:
Nikto mi neporadí?


naozaj nie?
lenkak
16.06.06,18:27
Toto si ako urobila?
uhradená záloha -180 000 180 000,-
monnica
19.06.06,07:14
Toto si ako urobila?
uhradená záloha -180 000 180 000,-

Nerozumiem??!:confused:
monnica
19.06.06,09:34
Nerozumiem??!:confused:


Potrebujem pomoc s týmto problémom:mee:
lenkak
19.06.06,17:27
Citujem Ťa:
Urobila som to tak, že som išla do úhrad, vybrala som si položku
Uhradiť predfaktúru a vytvoriť faktúru.

Pokiaľ spravíš tento krok, už potom sa nedáva
"uhradená záloha -180 000 180 000,-"
ale nahráš faktúru so sumami, a oni sa Ti obe označia ako uhradené.
A ty si potom vytlačíš fa vo výstupoch:Predloha 08- Faktúra s odpočtom zálohy.
A faktúra sa Ti vytlačí s nulou.
monnica
20.06.06,05:28
Citujem Ťa:
Urobila som to tak, že som išla do úhrad, vybrala som si položku
Uhradiť predfaktúru a vytvoriť faktúru.

Pokiaľ spravíš tento krok, už potom sa nedáva
"uhradená záloha -180 000 180 000,-"
ale nahráš faktúru so sumami, a oni sa Ti obe označia ako uhradené.
A ty si potom vytlačíš fa vo výstupoch:Predloha 08- Faktúra s odpočtom zálohy.
A faktúra sa Ti vytlačí s nulou.


Veľmi pekne Ti ďakujem si super:p
lenkak
20.06.06,17:42
Za málo .
zuzanask
15.01.07,08:13
viete mi povedat ktory uctovni pripad pri uhrade predfaktury a faktury sa uctuje ako nepenazny?
Mam predfakturu 1690 uhrada z uctu
a Fakturu 1000
celkom je to 2690

uhrada predfaktury je nepenazna a ide do VNZD?
a ktora operacia je je uhrada z uctu? ak ju nahodim do tej druhej operacie co sa mi tam nuluje uhrada zalohy tak mi neostane na ucte nic
adinka55
15.01.07,11:25
moj nazor osobne je:

predfaktura, ked ju zaplatis - musi to byt penazna operacia, pretoze ti peniaze odbudnu z uctu resp. z pokladne, dala by som ju neovlyvnujuci zaklad dane, kedze nemam riadny doklad a navyse ak si platca dph tak nevies ani ZD a DPH
napr. kod 39 , suma 1190 Sk

ked pride fa - zauctujem nepenaznou operaciou minusom to neovplyvnujuce zaklad dane t.j. kod 39, sumu 1190 minusom (aby ti to vypadlo), a potom dalsi riadok rozdelenie podla DPH na ZD 1000 Sk, 190 Sk DPH a povedzme zauctujem na kod 25 samozrejme nepenaznou operaciou.
Ak Ti vo fakture vychadza este nieco doplatit - tak to doplatis a to je uz samozrejme penazna operacia.
aamaterka
16.01.07,08:43
ahojte vsetky znalci MRP
pustila som sa asi do velkeho neznameho...zacala som si viest v uctovnictve vo svojej novej firme a hned niekolko problemov. asi to nie je az take lahke.viete mi niekto popisat presny postup zaevidovania predfaktury, faktury. Hlavne postup ze kam mam co zaucovat.....bo ja to robim takto:
Vystavim si predfakturu na sumu 1500.
Potom dam uhradit predFA a vystavit Fa.
Naskoci okno uhrada a dam uhradit 1500 k datumu kedy mi peniaze odisli z uctu. a v denniku dam zapis 39 - naklady NZD a ze to islo z uctu.
potom vystavim fakturu
dalsie okno naskoci uhrada.....tam uz je jeden zapis s minus 1500
nahodim dalsi riadok a tam to zauctujem ze napr. 25 - prevadzkova rezia....kam to patri. a Dam ze je to nepenazne.
No a dalsie okno uhrada ked mi naskoci uz je tam len 0. tak to len potvrdim ale to nezaeviduje nikam.
Aky je spravny postup.... prosim poradte.....lebo pri tomto mojom postupe mi vznika to ze na ucte mam 0.
Ak to viete, tak ocenim Vasu radu
aamaterka
16.01.07,09:14
uz som to pochopila, nasla chybu....hehe
ale na niecom som sa zasekla. Mam prijatu zalohu na poskytnutie sluzby....vystavila som predfakturu a zauctovala prijem penazi od klienta.
Ale klient odstupil a tak ziadal vratenie penazi. Povodna cena predfa bola 1200, tolko prislo aj na ucet, ale po dohode sa vratilo iba 1000.....zauctovala som to ako storno predfaktury a 12OOkorun ktore boli predtym 19 - prijmy NZD som minusom znizila o sumu 1000. Kam zauctovat tych zvysnych 200 ked mi pri storno fakture ich ukazuje minusom
stretli ste sa s nicim takym?
zuzanask
16.01.07,11:52
a ako sa to zauctuje je ked to na prelome rokov...predfaktura v novembri aj uhradena a sluzba dodana v januari a aj doplatena faktura?
zuzanask
30.01.07,14:10
viete mi prosim vas poradit ako mam zauctovat predfakturu? ked mi prisla uhrada za predfakturu v decembri na bezny ucet je to zdanitelny prijem ci nie?
zdanuje sa to az ked je dodana sluzba? teda to dam v roku ako nedanovy prijem? a az v novom roku ked dodam sluzbu bude danovy prijem?
lipe
30.01.07,19:56
odpoveď pre zuzanask
podľa mňa je to zdaniteľ.príjem a dňom prijatia platby vzniká povinnosť
odviesť aj DPH podľa § 19 ods.4
JAJAMM
08.02.07,16:12
zlezaradil mimotemy
Ahojte,
som tu na porade i v MRP JU Win úplný nováčik - samouk. Prosím o radu v mojom probléme. Skúšala som hľadať i na porade, len som nenašla presnú odpoveď.
Firma mi uhradila sumu xxx ako zálohu (vystavila som zálohovú faktúru) na zákazku. Po realizácii som vystavila faktúru (vyúčtovanie) a určitú časť nevyčerpanej sumy som poukázala firme späť. Absolútne neviem ako to v MRP zaúčtovať, skúšala som podľa jedného príspevku ako vystaviť predfaktúru + faktúru, ale nefunguje to.

Čo tiež urobiť v prípade došlej zálohovej faktúry na základe ktorej sumu uhradím, potom príde faktúra na sumu k úhrade 0,00 - nejde mi táto suma vložiť. Ďakujem za radu.
Peter_B
25.10.07,18:02
Takto uctujem prijate zalohove faktury v JU:

1) nahodim predfakturu na celu sumu, neovplyvnujuce DPH a dam uhradit do penazneho dennika ako neovplyvnujuce zaklad dane
2) pride mi faktura, z predfaktury vytvorim fakturu - danovy doklad, kde tu celkovu sumu opravim = rozpisem na zaklad dane a dan, vyberiem typ DPH, tato faktura sa oznaci ako uhradena v sume tej zalohovej faktury (automaticky)
3) v denniku preuctujem nepenaznou operaciou k 31.12. zaklad dane z neovplyvnujucich ZD napr. do rezie.

Takto sa mi dostane DPH do priznania kedy ma a vydavky OZD su tiez spravne. Nepenaznou operaciou k 31.12. preto lebo nepenazne by sa mali robit ku 31.12. .

A este doplnim ze tento system je v MRP Win ktory pouzivam uplne zle vymysleny a mohli to nejako prehladnejsie prepracovat. :confused:
Branjo
28.04.08,05:57
Ahojte Poraďáci,
je mi jasné ako v MRP JU, prepojiť predfaktúru s faktúrou, no neviem ako medzi nich "zakomponovať" faktúru za prijatú platbu, ktorú je potrebné vystaviť v prípade, že doba medzi úhradou a odovzdaním zakázky, diela, presiahne 15 dní.

Zaujímalo by ma ako v takýchto prípadoch postupujete vy?

Dakujem
Branjo
28.04.08,06:00
Ahojte Poraďáci,
je mi jasné ako v MRP JU, prepojiť predfaktúru s faktúrou, no neviem ako medzi nich "zakomponovať" faktúru za prijatú platbu, ktorú je potrebné vystaviť v prípade, že doba medzi úhradou a odovzdaním zakázky, diela, presiahne 15 dní.

Zaujímalo by ma ako v takýchto prípadoch postupujete vy?

Dakujem
danse
05.10.08,07:16
Dobry den,

ja by som sa chcela poradit. Uctujem v MRP jednoduchom uctovnictve a som platca DPH.

Zakaznikovi som vystavila predfakturu na objednany tovar, s tym ze mu tovar bude dodany v priebehu 6 tyzdnov. Predfa uhradil cca. 11.9 ale tovar mu budem posielat az v oktobri. Ako mam to mam zauctovat- platbu predfa? Ako uhradu predfa a potom ako z toho vystavim fakturu tak, aby sa suma neznasobila?( Fakturu este nebudem vystavovat, kym nemam tovar) Mohli by ste mi prosim poradit, ako postupovat?

A este sa chcem opytat:

Nakup kanc. potrieb, PHM a pod. uhradzam casto kartou, ale platba z uctu mi odide az o 3-4 dni. Je spravne, ked to uctujem s datumom odidenej platby a nie s datumom na pokladnicnom blocku?

Dakujem za odpoved

Daniela
danse
15.01.09,07:00
Dobry den,

potrebovala by som poradit. Uctujem v jednoduchom uctovnictve MRP.
V decembri som dostala v roznych dnoch 3 predfaktury od jednej firmy, ktore som aj v rozne dni v decembri 2008 uhradila.

Teraz mi prisla jedna spolocna faktura k tym 3 predfakturam.

Viete mi poradit, ako mam postupovat v uvedenom jednoduchom uctovnictve ?

Pri jednej predfa a fa to robim tak, ze pri uhrade predfa zvolim moznost c.4 -vystavit fa a oznacit predfa ako uhradenu. Ale teraz naozaj neviem, ako mam postupovat.

Dakujem velmi pekne za odpoved a dobru radu.
lenkak
15.01.09,07:31
3 predf = 1fa? Neboli to len dodacie listy, potom sa to dalo riešiť zbernou fa.
Už si predf uhradila, máš ich v denníku?
danse
15.01.09,09:02
Ja len teraz uctujem december, Predfaktury mam nahodene medzi prijatymi predfakturami a teraz mi prisla ostra faktura 1 k vsetkym 3 predfakturam. Este nemam nic zauctovane v denniku.
lenkak
15.01.09,19:23
máš napr. možnosť pokiaľ ešte nemáš nič v denníku, jednoducho si zadáš na tieto predf, že sú uhradené bez zápisu do denníka a nahodíš tú jednu ostrú fa ako novú fa, nie z predf.
Túto fa potom budeš postupne uhrádzať podľa zálohových platieb.
danse
16.01.09,13:54
Dakujem velmi pekne, tak som to tak urobila.
Ake jednoduche:-))) A clovek si tu ide hlavu roztrhnut, ze ako to urobi. Ja mam tendencie robit vsetko co najzlozitejsim sposobom...

Pekny vikend.

Daniela