kristinab
20.02.13,12:59
Chcem sa spytat na nasledujuce veci ohladne danoveho priznania pri prijme zo zahranicia-konkretne praca na lodi celosvetovo (tam nestrhaju ziadnu dan, vsetko sa uplatnuje na Slovensku v priznani):

-na prepocitanie prijmu zo zahranicia mozem pouzit ktorukolvek metodu, aj ked praca bola vykonavana v 05-12/2012 (s mensou prestavkou v novembri), mozem pouzit priemerny rocny kurz za rok 2012? Priemerny rocny kurz libry vychadza 0,800965-na kolko desatinnych miest ho treba zaokruhlit a akym sposobom? Alebo zaokruhlit az vyslednu sumu nim prenasobenu? Ak ano, akym sposobom?

-potvrdenie o prijme moze byt v anglickom jazyku, alebo je nutne ho prekladat, ak ano, treba aj preklad overeny odbornikom?

-na potvrdeni z Anglicka (tam sidli zamestnavatel) je suma za 04/2012-01/2013, kedze pre nich je danovym rokom od aprila do aprila (v tomto pripade 04/2012-04/2013). Bude sa teda taketo potvrdenie povazovat za relevantne, pricom v sume prijmov na potvrdeni odratam prijem za 01/2013 a vo vysvetlivkach vysvetlim, preco a ako bola suma odratana?

-pocas plavby musi byt uzatvorene poistenie na liecebne naklady celosvetovo - mozem toto priratat na riadok 33b ako poistne na zdravotne poistenie (spolu s tym, co bolo zaplatene poistovni tu na slovensku pocas doby pobytu na Slovensku), alebo na riadok 33a?

-prilozene budu kopie potvrdenia od VSZP a kopie potvrdzujuce zaplatenie celosvetoveho poistenia na liecebne naklady-bude to stacit? jedno z tohto celosvetoveho poistenia sa uzatvaralo 29.11.2012, na 6 mesiacov, ale relevantne do riadku 33 bude len rok 2012,takze to pomerne rozdelim, je to tak v poriadku a mam to len vysvetlit do vysvetliviek?

Vopred dakujem velmi pekne za Vase cenne rady a informacie.
kristinab
20.02.13,14:33
Prosim Vas, ak by ste niekto vedeli odpoved aj len na jednu otazku, budem velmi vdacna, uz som pisala aj na Financne riaditelstvo, ale akosi zatial ziadna odpoved, a neviem, ci sa jej dockam :)
ecompka
20.02.13,16:25
No ja teda neviem,ale ak máš potvrdenie zo zahraničia- dáš hrubý príjem do danového prinania ,odpočítaš poistné-sociálne,zdravotné, dostaneš základ dane. A tento potom v danovom priznaní vyjmeš-použiješ metodu vynatia príjmov, ostane dan nula. Pri prijmoch zo zahraničia sa rozhodneš pre metodu vynatia alebo zápočtu, čo je pre teba výhodné. Zvolíš metodu vynatia a máš po starosti. Prakticky je jedno, aký príjem tam napíšeš, aj tak to nakoniec z prijmu vyjmeš.
kristinab
21.02.13,07:16
Ale ja to praveze nechcem vynat, ide o prijmy, z ktorych dan nikde doteraz nebola odvedena, takze ju chcem odviest. takze nechcem pouzit ani metodu vynatia ani zapoctu. preto sa pytam vsetky tie otazky, lebo mi nie je uplne jasne, ci rozmyslam spravne :)