lutik
27.09.04,14:24
Dobrý deň všetkým diskutujúcim,
som tu síce nová, ale už veľmi dlho poradu navštevujem.
Prešla som si asi všetky príspevky týkajúce sa prepráv, no odpoveď na môj "problém" som nenašla, preto prosím poraďte.

Mám objednávku od švajčiarskej firmy/ čo je tretí štát/ na prepravu tovaru zo Slovenska do Talianska. Preprava sa vykoná bez toho, aby kamión išiel do Švajčiarska, čiže pôjde len po území EÚ.
Celkom mi nie je jasné, či vystaviť faktúru s alebo bez DPH.
Preprava je síce oslobodená od DPH pri vývoze, ale ak správne chápem, tak miesto dodania by malo byť územie tretích štátov a mala by byť spojená s vývozom tovaru /a my tovar priamo nevyvážame/.
Vie mi niekto poradiť nejaké riešenie?
Veľmi by mi to pomohlo.
Vopred vďaka.
marianna
27.09.04,13:14
Môj názor je taký, že ide o prepravu medzi čl. štátmi, teda miestom dodania prepravnej služby je miesto, kde sa preprava začína. T.j. Slovensko, takže by si mala faktúrovať s DPH. Keďže objednávateľ je zo švajčiarska, čo nieje čl. štát, tak neplatí výnimka podľa §16 ods. 1, kedy by si fakturovala bez DPH a daňová povinnosť by sa preniesla na odberateľa. Ten má potom nárok na vrátenie dane podľa §56.
lutik
27.09.04,15:18
Vďaka, marianna.
Je to ale dosť komplikované.
Ak by som však týmto spôsobom vyvážala tovar, t.j. objednávateľ Švajčiar a miesto nakládky Slovensko, miesto vykládky Taliansko a preprava by bola uskutočnená priamo s vývozom tohto tovaru, tak vystavím faktúru tiež s DPH?
Má niekto s tým skúsenosť?
rosemary
28.09.04,10:01
Ja nad tým od včera rozmýšľam, lebo ma to zaujalo. Sme dopravná fyrma a mohla by som mať taký istý problem. Keď nad tým uvažujem , že by som bola Švajčar, mala by som povinnosť tovar vyclieť v colnom konaní? Rozmýšľala som nad § 47 ods. 6. § 16 ods. 1 mi na to moc nepasuje, v ňom sa hovorí o objednávateľovi prepravi DPH v inom ČŠ, nie o tretích . Skúste diskutovať aj iní.Možno sa dopátrame správnej odpovede.
lutik
28.09.04,14:55
Bola by som veľmi rada, keby sa na túto tému rozprúdila diskusia, lebo je to celkom zaujímavý prípad.
Talian mi tvrdí, že s inými štátmi EÚ nemá problémy iba s nami.
Takže prosím o skúsenejších o radu.
Vďaaaaaaakkkkkkkkkaaaaaaa.
Luckasari
28.09.04,17:51
lutik, ja by som sa chcela opytat, co to je za tovar, ktory si dala previest ta svajciarska firma (nie druh ma zaujima), ale to je tovar, ktory si kupila od slovenskej firmy, a dala si ho previezt do Talianska, do nejakej svojej pobocky? alebo ako to je presne?
Lucia7
29.09.04,08:05
Ak sa preprava tovaru uskutoční zo Slovenska do Talianska, tzn. miestom začatia prepravných služieb je územie SR a miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi ČŠ je miesto, kde sa preprava tovaru začína a fakturácia má smerovať pre fa. do Švajčiarska (TŠ), tak faktúra bude s 19% daňou.
lutik
29.09.04,08:48
Vďaka Lucia. Tá preprava mi je už jasná. Bude to s daňou.
Ak by si však ten Švajčiar u mňa objednal AJ tovar spolu s prepravou do Talianska na báze dodacej podmienky CPT /k jeho konečnému zákazníkovi, ktorý ma IČ DPH/, tak v tom ešte jasno nemám.
Luckasari, čo Ty na to?
Luckasari
06.10.04,21:55
skúste si ešte pozrieť § 46 ods. 6 - Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, ..., ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením ...

neviem, ja by som stále chcela asi vedieť, čo to vlastne za tovar sa preváža, kým by som sa rozhodla, ako budem fakturovať či s DPH alebo bez DPH

lutik, neskúsiš nám predsa len napísať, ako to je s tým tovarom?
lutik
07.10.04,07:06
Celý prípad ešte nie je doriešený, ale mňa sa už netýka. Objednávka na prepravu sa vystornovala, pretože by musela byť s DPH a to by bolo pre švajčiarsku firmu komplikované.
Ale aj napriek tomu ma to zaujíma ako obchodný prípad - hlavne pre budúcnosť, pretože sa takéto prípady môžu ešte vyskytnúť.
Takže sa pokúsim zistiť ako to vyriešila slovenská firma, kde si švajčiarska firma objednala tovar a tak si to môžme ešte raz celé prejsť, ok?
Zatiaľ prajem krásny deň,


PS: Ide o dosky.
andrea
07.10.04,07:33
K preprave tovaru by som mala aj ja niečo:
Luckasari vie o čo ide lebo som sa jej nato už pýtala.
Mám takýto prípad: Ja ako súkromná osoba vlastním kamion a pre špedičné firmy robim prepravu. Som platiteľ DPH. Dostala som objednávku prepraviť tovar z Nemecka - Hamburg do Košíc. Ten tovar trebalo v Košiciach precliť lebo pochádzal z Číny a Japonska. Ja si len potrebujem overiť, či to je tak správne ako sme s Luckasari uvažovali. Ja vyfakturujem špedičnej firme - regist.pre DPH na Slovensku prepravu tovaru - službu bez DPH. Je to správne?? Tovar ma nezaujima ten ako viem pokračuje do Talianska. Mne sa jedna o prepravu tohto tovaru z Hambudgu do Košíc (ten tovar prišiel loďou do Hamburgu a mi sme ho naložili a viezli do Košic kde sa preclil).
Špedičnej firme ktorá mi túto zákazku dala som fakturovala prepravu bez DPH. Pýtam sa : Je to správne???
Pekný deň.
lutik
07.10.04,08:04
Andrea, podľa ktorého § ste postupovali?
andrea
07.10.04,08:32
§ 48 ods.8 ??????????? Je to zle??????????
Prosím rýchlo radte radcovia moji.............
lutik
07.10.04,12:14
No neviem, vy ste ten tovar predsa neprepravovali z tretích štátov, ale z Nemecka, takže neviem, či je to správne. Vás predsa nemusí zaujímať, odkiaľ ten tovar je.
Alebo ste tovar brali z colného skladu v Hamburgu?
Dúfam, že poradia aj iní, ktorí s tým majú viac skúsenosti.
Luckasari
07.10.04,12:46
andrea písala, že tovar preclený nebol, to znamená, že zatiaľ nepochádza zo žiadnej členskej krajiny, ale z tretej krajiny

§48 ods. 8 hovorí: Oslobodené od dane sú služby vzťahujúce sa na dovážaný tovar, ak hodnota týchto služieb je zahrnutá do základu dane podľa §24.
§24 hovorí o základe dane pri dovoze tovaru, a že do základu dane sa započítavajú aj náklady súvisiace s dovozom (teda aj preprava by mala byť súčasťou JCD)

toto bola teda moja úvaha, prečo by som sa rozhodla fakturovať bez DPH
uvažovala som takto preto, lebo tovar nie je preclený, podľa mňa sa teda jedná o dovoz tovaru, a nie o intrakomunitárne dodanie tovaru
budem veľmi rada, keď sa k tomuto ešte niekto ďalší vyjadrí, aby sme túto moju úvahu potvrdili, alebo vyvrátili a opravili ju
andrea
07.10.04,12:57
Tovar sa preclieval až v Košiciach. Ja som túto cestu fakturovala bez DPH slovenskej špedičnej firme. Prosím vyjadrite sa aj ostatní, či to je správne????????Ďakujem.
andrea
07.10.04,17:45
Prosím Vás nemal nikto podobný prípad? Alebo aspoň poradte alebo sa vyjadrite k môjmu prípadu.
vladan
07.10.04,20:10
adi, skúsim zhrnúť:
- ty si vlastník kamiónu, skutočne poskytneš službu špedičke, ktorá si u teba objednala prepravu z Hamburgu do Košíc
- si slovenský prepravca, máš pridelené IČ DPH
- slovenská špedička, ktorá objednala prepravu je má tiež pridelné IČ DPH
záver:
faktúru pre slovenskú špedičku vystavuješ s DPH

pozn.: bavíte sa tu o tovare, ale ty s tovarom nemáš nič spoločné, ty si poskytovateľ služby, čiže teba sa týkajú § zákona o DPH o SLUŽBÁCH, nie? :-)
Luckasari
07.10.04,20:36
napíšem tu jeden konkrétny príklad, ktorý je uvedený v knihe "Daň z pridanej hodnoty v otázkach a odpovediach" (tí, ktorí odoberajú poradcu, ju možno aj dostali

Uplatnenie dane pri poskytnutí služby v súvislosti s dovozom tovaru:
Sme slovenská spoločnosť - platiteľ DPH a dovážame tovar z tretích krajín. Ako máme fakturovať spracovanie dovozného JCD z tretích krajín, ak je odberateľom tejto služby naša spoločnosť, prípadne firma z krajiny EÚ alebo firma z tretej krajiny?
ODPOVEĎ:
Pri dovoze tovaru sú oslobodené od dane podľa §48 ods. 8 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH služby vzťahujúce sa na dovážaný tovar, ak hodnota týchto služieb je zahrnutá do základu dane podľa §24.
Hodnota služby spracovania dovozného JCD nie je zahrnutá v základe dane dovážaného tovaru (moja poznámka: ale preprava je), preto ide o službu podliehajúcu DPH (moja poznámka: keďže preprava je zahrnutá, podľa môjho názoru ide o službu nepodliehajúcu DPH). Ďalej sa píše k tej colnej službe: Miesto dodania tejto služby sa riadi základným pravidlom v súlade s §15 ods. 1 zákona o DPH, keď miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, z sa služba dodáva, ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ uplatní na predmetnú službu DPH vo výáške 19% bez ohľadu na postavenie odberateľa (tuzemská firma, zahraničná firma).

ešte by som ďalej pokračovala vo svojej úvahe (sama som mala taký prípad)
dovážali sme tovar zo Švajčiarska, tu v KE som ho preclievala, prepravu vykonala špedičná firma, tú prepravu som mala zahrnutú v JCD, takže tam som platila DPH z tejto prepravy, samozrejme, že som si ju aj odpočítala. Volala so do tej firmy, že dúfam, že mi tú prepravu vyfakturujú bez DPH, lebo som predsa to DPH nechcela platiť dvakrát, a oni mi to potvrdili, a aj mi prišla fa bez DPH, a bola to fakturáciu Slováka Slovákovi (obaja platitelia DPH). Bola to totiž služba súvisiaca s dovozom tovaru, takže sme sa riadili §48 ods. 8

samozrejme, že nechcem tvrdiť, že mám pravdu, len som to tu chcela takto podrobne rozpísať

Andrea, ešte možno jedna rada, zavolala by som do tej firmy, ktorej fakturujem (tak ako som ja volala do tej špedičky, keď som čakala od nich tú fa), a možno ihneď povedia výsledok (tak ako mne potvrdili, že mi DPH nevyfakturujú, ešte boli radi, že sme sa zhodli, lebo mi povedali, že v takýchto prípadoch im ľudia volajú, že oni chcú faktúru s DPH, a oni im ju nemôžu vyfakturovať, a že sa s nimi potom len naťahujú)
dúfam, že som nikoho veľmi nedomotala, a že to nejako spolu rozmotáme, ktoré riešenie je to SPRÁVNE http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
andrea
08.10.04,04:25
Všetko sedi ako píšeš Vladan, poskytujem službu. Na CMR ktorú mám je dodavateľ firma XY - Japan a XY - Čina,

odberateľ firma XY - Košice.

Tovar bol naložený v Hamburgu a preclený v Košiciach. Ja som poskytla službu Slovenskej špedičnej firme a fakturovala som bez DPH.

Poviem opačný prípad: tovar išiel zo Slovenska do Švajčiarska. Švajčiarsko nieje krajina EU. Keby ma nemal zaujímať tovar tak službu ktorú som poskytla špedičnej firme zo Slovenska by som mala fakturovať s DPH. Ale správne je túto službu fakturovať bez DPH.
Až poobede sa k tomu dostanem skúsim zavolať špedičnej firme ako mi radi Luckasari a uvidím, určite majú takéto prípady čo mi povedia. Ale aj tak budem rada, keď sa ešte niekto vyjadri..........Prosím........Ďakujem pekne a pekný deň.
vladan
08.10.04,06:15
čítam a čítam, ale aj tak sa mi to vidí, že by si to mala faktúrovať s DPH. Ako píše Luckasari, mala takýto prípad, ale so špedičnou firmou nie priamo s dopravcom. Lucka, nevieš zistiť ako fakturoval dopravca špedičke (či s DPH alebo bez DPH)? Zatiaľ sa neviem z toho vymotať, počkám na telefonát andrei tej špedičke :-) (... ale vnútorný hlas mi hovorí, že fa s DPH...)
Pekný deň
lutik
08.10.04,07:33
Andrea, pozri si prosim par. 18 a povedz nám, čo platí pre Tvoj prípad.
A napíš prosím, kto Vám vystavoval tú CMRku.
rosemary
08.10.04,09:59
Andrejka , ja som mala ten istý prípad. Špedičná fyrma Sk DPH si u nás objednala prepravu tovaru . Na objednávku si napísala, že tovar pochádza z tretích krajín/káva/. Ja som jej najprv vystavila fa z DPH, ktorú mi vrátili s odvolávkou na § 48 ods.8. Podotýkam, že je to pomerne veľká špedička, a pani s ktorou som telefonovala mala v tom pomerne jasno, určite viac ako ja. Takže som jej fa opravila bez DPH. Ale či je to o.k., no to naozaj neviem:
andrea
08.10.04,10:11
Ďakujem všetkým diskutujúcim.

Ta preprava určite robi starosti viacerým a som rada, že si môžme takto vymeniť názory.
Lutik ta CMR bola vystavena v Hamburgu a tovar bol preclený v KE. O chvílu sa ozvem idem volať špedičke.
andrea
08.10.04,11:22
No tak teraz neviem, ale pani ekonómka z firmy pre ktorú sme túto prepravu robili mi povedala, že jej mám faktúru opraviť s DPH.

Rosemery, ja ti neviem, tebe povedala opraviť bez DPH v jednej špedičke a mne v druhej špedičke s DPH a povedala, že dali dotaz na daňové riadit. do Blavy, ale zatiať nedostali nijake stanovisko a preto vyžadujú s DPH.

Prosím všetkých, aby sa k tomu vyjadrili nech máme aspoň trošku jasno ako to vlastne je.
- tovar z Činy naložený v Hamburgu (vystavená CMR) je prepravený do KE na Slovensko kde je aj preclený. Ja ako prepravca fakturujem špedičnej firme, ktorá si u mňa túto prepravu objednala (obidvaja sme SK a platci DPH) túto prepravu - službu fakturujem s DPH alebo bez DPH?????
Ďakujem a vysvetlenie a prajem pekný víkend.
rosemary
08.10.04,11:34
Keď na to pôjdeme logicky, nás ako dopravcov, ktorý poskytuje službu by nemal pôvod tovaru zaujímať. Objednávateľ služby je Sk DPH, dopravca je Sk DPH, takže jednoznačne s DPH, ale čo ten § 48 ods.8? Objednávateľ služby nám na objednávku pôvod tovaru uviedol, a pani zo špedičky bola ku mne veľmi príjemná, vraj či neviem čítať.Naozaj neviem, či je to dobre. V dobrej viere som to opravila, lebo si myslím, že keď sa so mnou niekto bude dohadovať má v tom jasno. No a ja sa priznám , že som darebnica a jasno v tom stále nemám
andrea
08.10.04,11:43
Rosemery, darebnica určite nie si , ale maš v tom tak akurát miš-maš ako väčšina z nás. Teraz by len trebalo zistiť čo je pravdou či to s DPH alebo to bez DPH. Prosím aj ostatných nech sa do toho zapoja a povedia svoj názor.

Viac hláv - väčši zmätok......
rosemary
08.10.04,12:08
Andrejka, budem sa snažiť zistiť, ako je to správne, potom dám samozrejme vedieť, keby si zistila ty, určite budeme viacerí radi.
andrea
08.10.04,12:11
Pokusim sa ešte u nás na DÚ o ich vyjadrenie sa k tomúto prípadu, ale pani ekonómka zo špedičnej firmy povedala, že chce FA s DPH tak jej opravim. A čo mi povedia na DÚ dam vedieť.
vladan
08.10.04,12:30
- tovar z Činy naložený v Hamburgu (vystavená CMR) je prepravený do KE na Slovensko kde je aj preclený. Ja ako prepravca fakturujem špedičnej firme, ktorá si u mňa túto prepravu objednala (obidvaja sme SK a platci DPH) túto prepravu - službu fakturujem s DPH alebo bez DPH????
Andrea, ešte sa pokúsim trošku analyzovať...
- tovar prišiel z Číny do Nemecka - pre Nemecko je to dovoz z tretieho štátu - v Nemecku by mal byť preclený, však? Alebo Nemecko je iba krajina prekládky tovaru? - ale aj tak, by mal byť preclený na nemeckej colnici
- z Nemecka ide tovar na Slovensko - to ho v Nemecku niekto kúpil a následne ho predáva na Slovensko?
- prepravu na trase Nemecko - Slovensko vykonáva slovák s IČ DPH, na základe objednávky od slováka s IČ DPH
- prepravu Nemecko - Slovensko by som faktúrovala s DPH, pretože objednávka bola zadaná so slovenských IČ DPH

- následne ak čítam ten § 48 ods. 6, tak vidím oslobodenie prepravnej služby iba pre špedičku - vysvetlím:

1. Ja ako MARIŠA (mám pridelené IČ DPH) si objednám tovar z Nemecka, resp. Číny na Slovensko (ak je z Nemecka je to dodanie z iného členského štátu oslobodené od DPH, ak je to z Číny, tak je to dovoz tiež oslobodený od DPH)
2. k tomuto tovaru si objedná MARIŠA od slovenskej špedičky (pridelené IČ DPH) prepravu tohto tovaru z Nemecka (Číny) na Slovensko - preprava oslobodená od DPH podľa § 48 ods. 6
3. DOPRAVCA nemá s MARIŠOU nič spoločné (veď ani ju nepozná :-), DOPRAVCA má objednávku od slovenskej špedičky (s IČ DPH) a vykonáva prepravu z Nemecka na Slovensko
4. preto DOPRAVCA faktúruje službu špedičke S DPH

puffff, toľko moje vysvetlenie... fakt som sa snažila o dôkladnú analýzu, dúfam, že sa nemýlim :-)
pekný víkend
andrea
08.10.04,13:24
Vladan - Nemecko je iba prekladka tohto tovaru. Tam sa nezaclieval, zaclieval sa až na Slovensku. (z lode sa nakladal na kamion a viezol na Slovensko).
lutik
08.10.04,16:45
Milá Andrea, pozrela som sa na celú problematiku z inej stránky, možno som vedľa, ale .......

Moja otázka: nakladali ste ten tovar v colnom sklade?

Ak áno, tak podľa mňa je to ako keby ste nakladali priamo v treťom štáte a išlo by o dovoz a týmpádom by bola služba/aj prepravná / oslobodená od dane podľa par.48, ods.8.
Myslím si, že treba vychádzať z toho, či sa jedná o dovoz alebo nie.
A dovozom tovaru je vstup tovaru z územia tretích štátov na územie ES.
Par. 18 hovorí -
1. Miestom dovozu tovaru je členský štát, na území ktorého sa tovar nachádza v čase, keď vstupuje na územie Európskych spoločenstiev s výnimkou podľa odseku 2.
2. Ak má dovážaný tovar pri jeho vstupe na územie ES postavenie dočasne uskladneného tovaru, alebo ak je umiestnený do slobodného colného pásma alebo do slobodného colného skladu alebo ak je prepustený do colného režimu uskladňovanie v colnom sklade..........................je miestom dovozu členský štát, v ktorom sa skončia tieto colné opatrenia.

Keďže ste tovar vyclievali až na Slovensku / a dúfam, že ste ho nakladali v colnom sklade/, vychádza mi z toho, že šlo skutočne o dovoz a preprava by mala byť oslobodená od DPH.
Nebrala by som tu do úvahy, že ju objednala slovenská firma.

Dúfam, že som tým nikoho nezamotala a ozvú sa ešte ďalší skúsenejší, aby mi moje úvahy vyvrátili, či potvrdili.
Pa.
lutik
20.10.04,06:57
Andrea , ako ste to nakoniec vyriešili?
andrea
22.10.04,09:22
FA som opravila s DPH. Konzultovala som to na DU aj s ekon.príslušnej firmy.
lutik
22.10.04,09:25
A neprezradíš nám aj dôvod, prečo s DPH?

Aké bolo vyjadrenie DÚ?
andrea
22.10.04,09:31
Keďže sa jedna o slov.firmu ktorej poskytujem ja službu tak s DPH vraj ma nema vôbec zaujímať čo veziem (ha ha môžem aj emigrantov........) ale nie vážne. Na DU si myslia že s DPH, ale dohodla som sa s ekon.príslušnej firmy, ona napísala na DR do Blavy a ich vyjadrenie mi potom postúpi. Takže FA je s DPH.
vcielkaZuzka
25.10.04,06:37
Dobrý deň všetkých. Prosím Vás o radu v tomto probléme: Sme slovenská firma s IČ DPH SK a urobili sme prepravu pre českú firmu s IČ DPH CZ z Plzne do Bratislavy. Mám to fakturovať bez dane, a keď áno tak do ktorej kolonky tlačiva DPH to mám uviesť?
Pre Vás to nieje asi veľký problém, ale pre mňa áno. Ďakujem
Luckasari
25.10.04,16:48
faktúra bez DPH a do daňového priznania sa táto suma neuvádza
vcielkaZuzka
26.10.04,06:04
Ďakujem, myslela som si to ale nebola som si istá. Predstavte si, že som sa pýtala na to na daňovom úrade a tam ani na oddelení kontroly to nevedeli. To je čo?
Monika Gáborová
06.03.07,21:17
prosím o vyriešenie problému ceský prepravca fakturuje prepravu spolu s dplnkovými službami slovenskému odberateľovi, na fa rozpísané:
prepravné....
clo....
iné,....
ako je to s DPH u nás, keď na čekej faktúre je napísané preprava tovaru oslobodená oo DPH dakujem
Monika Kováčová
06.03.07,21:27
Aký paragraf je tam na faktúre?
Macka
03.04.07,07:18
prajem dobrý deň všetkým poraďákom,
poprosím o radu.Naša firma /platca DPH/ si objednala u slovenského prepravcu /platca DPH/ dovoz tovaru z krajiny EU.Táto služba nám bola fakturovaná bez dane s odvolaním sa na par. 47.Preštudovala som si ho ale podľa mna sa týka len oslobodenia pri vývoze tovaru a služieb.Ako to malo byť správne?Podľa mna mala byť FA vystavená s daňou.Poradíte? Ďakujem.