daniela28
20.02.13,20:08
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom postupu v oblasti daňového priznania za rok 2012. Môj prípad je takýto:
som zamestnaná, v roku 2012 som odpracovala mesiace január-august, v septembri som nastúpila na materskú dovolenku. Manžel v mesiaci január bol živnostník, február-marec
bol evidovaný na UPSVaR, apríl-december zamestnaný. Ako by som mala postupovať, manželovi vyplniť daňové priznanie ?(aké doklady doložiť) a ja?z práce mi poslali \"potvrdenie o príjmoch\" za mesiace 1-8. Nemal by mi zamestnávateľ urobiť zúčtovanie dane? Alebo mám o to požiadať?
Vopred ďakujem za odpoveď.
mondes
20.02.13,19:22
Čo sa teba týka, do 15.2.203 so mala požiadať svojho zamestnávateľa o RZD. Ale zrejme, ak ti poslali potvrdenie, tak musíš podať DP typ A sama. Materská sa do tvojho príjmu nezapočítava. A čo sa týka manžela, tiež mal požiadať zamestnávateľa RZD. Ak nepožiadal, tak si musí urobiť DP typ B. A k tomu potrebuje potvrdenie o príjme zo závislej činnosti, potvrdenie z úradu práce a ak mal zo živnosti príjem, tak vystavenú faktúru. A ak mal vysoké príjmy, môže si uplatniť na teba rozdiel NčZD, t.j. 3644,74 - tvoj celoročný príjem, t.j. príjem zo zamestnania + výška materskej.
Anik
20.02.13,19:24
daniela mala si možnosť požiadať zamestnávateľa, aby ti urobil RZ ak si mala vyšší príjem možno ti výjde a nejaký preplatok dane, možno zam. prémia

Manžel by si mal podať DP typ B
Anik
20.02.13,19:32
Čo sa teba týka, do 15.2.203 so mala požiadať svojho zamestnávateľa o RZD. Ale zrejme, ak ti poslali potvrdenie, tak musíš podať DP typ A sama. Materská sa do tvojho príjmu nezapočítava. A čo sa týka manžela, tiež mal požiadať zamestnávateľa RZD. - nesúhlasím s tebou

Ak nepožiadal, tak si musí urobiť DP typ B. A k tomu potrebuje potvrdenie o príjme zo závislej činnosti, potvrdenie z úradu práce načo?

a ak mal zo živnosti príjem, tak vystavenú faktúru.
- tam snáď musí urobiť účto, evidencia, alebo paušál

A ak mal vysoké príjmy, môže si uplatniť na teba rozdiel NčZD, t.j. 3644,74 - tvoj celoročný príjem, t.j. príjem zo zamestnania + výška materskej.
v texte
mondes
20.02.13,19:44
1. áno, máš pravdu, keďže bol živnostníkom, DP podáva sám
2. a načo potvrdenie z ÚP? Veď musí mať zdokladovaný celý rok v prípade kontroly, či?
ewita888
20.02.13,19:50
1. áno, máš pravdu, keďže bol živnostníkom, DP podáva sám
2. a načo potvrdenie z ÚP? Veď musí mať zdokladovaný celý rok v prípade kontroly, či?
jediné, čo musí, je priznať všetky zdanitelné príjmy.. časovo určite nič nemusí dokladovať
daniela28
26.02.13,19:35
Ďakujem za pomoc, dosť mi to pomohlo. Ešte by som mala nejakú otázku.
1) Vyplnila som si DP typ A len mi je niečo nejasné v oddiely VI- VÝPOCET DANE: Zníženie ZD na daňovníka je 3644,74? lebo v potvrdení od zamestnávateľa mám uvedené citujem "nezdaniteľná čast na daňovníka uplatnená.....kal.mesiace 1-12...........2467,66 a Nominálna nezdaniteľná časť na daňovníka....................3644,74. Tak neviem čo uviesť do r.37. Ja som odpracovala mesiace 1-9(10.9.2012 nástup na MD)
2) DP som vyplnila po r.64, vyšiel mi preplatok 20,46 (je to výška daňového bonusu, ktorý som v marci nemala vo výplatnej páske vo výške 20,51 a 0,05 vznikol rozdiel medzi daňou podla paragrafu a daňou zrazenou. Ďalej by som mala vyplniť už len XI oddiel?

Vopred ďakujem za pomoc.
mondes
26.02.13,19:41
Ďakujem za pomoc, dosť mi to pomohlo. Ešte by som mala nejakú otázku.
1) Vyplnila som si DP typ A len mi je niečo nejasné v oddiely VI- VÝPOCET DANE: Zníženie ZD na daňovníka je 3644,74? lebo v potvrdení od zamestnávateľa mám uvedené citujem "nezdaniteľná čast na daňovníka uplatnená.....kal.mesiace 1-12...........2467,66 a Nominálna nezdaniteľná časť na daňovníka....................3644,74. Tak neviem čo uviesť do r.37. Ja som odpracovala mesiace 1-9(10.9.2012 nástup na MD)
2) DP som vyplnila po r.64, vyšiel mi preplatok 20,46 (je to výška daňového bonusu, ktorý som v marci nemala vo výplatnej páske vo výške 20,51 a 0,05 vznikol rozdiel medzi daňou podla paragrafu a daňou zrazenou. Ďalej by som mala vyplniť už len XI oddiel?

Vopred ďakujem za pomoc.
Tam si uvedieš celú NČZD, t.j. 3644,74 Eur.
daniela28
26.02.13,20:22
Ok, ďakujem, ale z čoho je vypočítaná suma 2467,66? Je to alikvotná časť za odpracované mesiace. (to len aby som bola v obraze :)
Katy a R
26.02.13,20:26
daň si žiadnu nemala ?
veronikasad
26.02.13,21:05
Ok, ďakujem, ale z čoho je vypočítaná suma 2467,66? Je to alikvotná časť za odpracované mesiace. (to len aby som bola v obraze :)
Bola si v niektorých mesiacoch celý mesiac na PN-ke ? Teraz pozerám že máš nástup na MD. Počas MD, keď si nemala zdanitelný príjem, ti zamestnávatel nespracovával mzdu a teda ani neuplatnil NČZD.