JDM
03.03.06,19:33
ak zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na DDP vo výške 3% z hrubej mzdy, je to pre zamestnanca príjem, ktorý sa pripočítava k sume, z ktorej sa odvádza daň zo mzdy?
... a je tento príspevok od zamestnávateľa v sume, ktorá sa pripočítava k úhrnu do hrubej mzdy, ktorá sa píše do evidenčné listu dôch. zabezpečenie? Na soc.poisťovni mi povedali, že to treba prirátať, no mne sa to nezdá....


ďakujem Vám
Lanaj
03.03.06,18:45
ak zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na DDP vo výške 3% z hrubej mzdy, je to pre zamestnanca príjem, ktorý sa pripočítava k sume, z ktorej sa odvádza daň zo mzdy?


ÁNO.




... a je tento príspevok od zamestnávateľa v sume, ktorá sa pripočítava k úhrnu do hrubej mzdy, ktorá sa píše do evidenčné listu dôch. zabezpečenie? Na soc.poisťovni mi povedali, že to treba prirátať, no mne sa to nezdá....


NIE. Príspevok sa nezahŕňa do VZ.
stonozka
03.03.06,19:28
Príspevok DDP zamestnávateľ nejde do odvodov do SP, ale do VZ pre zdravotné poistenie a pripočítava sa do dani. :) :o
JDM
03.03.06,19:30
odkedy prosím Ťa ide 3%-ný príspevok zamestnávateľa na DDP do základu pre zdravotné poistenie?
---žeby mi niečo ušlo?----
Zita4
03.03.06,19:38
odkedy prosím Ťa ide 3%-ný príspevok zamestnávateľa na DDP do základu pre zdravotné poistenie?
---žeby mi niečo ušlo?----
Od septembra 2005.
JDM
13.03.06,18:02
a ešte jedno na margo doplnkové poistenia:

ak robím ročné zúčtovanie predd. na daň, musí byť max. výška príspevku na DDP zamestnanca 10% z vymer. základu, alebo je to jedno?
almerka
13.03.06,18:11
a ešte jedno na margo doplnkové poistenia:

ak robím ročné zúčtovanie predd. na daň, musí byť max. výška príspevku na DDP zamestnanca 10% z vymer. základu, alebo je to jedno?


do ročného zúčtovania zamestnancov sa berie do úvahy v úhrne max. 12 000,-sk. Ak si mal toto na mysli.
JDM
13.03.06,18:14
myslela som napr. že VZ má 150000, strhnuté príspevky zo mzdy za zamestnanca boli 8000,--, či tieto dve čísla majú byť max. napr. 10% z VZ, alebo ako je v zmluve, teda max.7% z VZ.
neviem, či som sa sprívne vyjadrila, ale díky
JDM
13.03.06,18:19
takže podľa zákona by to malo byť, že akýkoľvek príspevok na DDP+iné životné poistenie, max. však odpočet 12000,--
dúfam že sa nemýlim
almerka
13.03.06,18:22
myslela som napr. že VZ má 150000, strhnuté príspevky zo mzdy za zamestnanca boli 8000,--, či tieto dve čísla majú byť max. napr. 10% z VZ, alebo ako je v zmluve, teda max.7% z VZ.
neviem, či som sa sprívne vyjadrila, ale díky

teraz fakt neviem, či ťa správne chápem, ale zrážky zo mzdy by si mu mala robiť podľa zmľuvy.
JDM
13.03.06,18:48
zrážky zo mzdy mali byť 7%, ale v jednom mesiaci prevýšili sumu o 300,-- Sk, na mesačnom výkaze do poisťovne sa to uviedlo, oni platbu identifikovali, ale neviem, či ten rozdiel bude DÚ akceptovať v DP "A", uviedla som tam sumu celkovú, teda skutočne zrazenú.
..vďaka...
LudmilaM
26.05.06,06:57
zdravim, neviem najst v zakone paragraf kt hovori o zdanovani prispevku zamestnavatela na ddp - pomozete ? dakujem
Chobot
26.05.06,07:01
zdravim, neviem najst v zakone paragraf kt hovori o zdanovani prispevku zamestnavatela na ddp - pomozete ? dakujem

To ani nenájdeš, pretože príspevky zamestnávateľa na DDP nie sú oslobodené od dane, vstupujú do zdaniteľného základu zamestnanca - tvoria jeho príjem.

Sú to príjmy podľa § 5 ods. 2:




"(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len „zamestnanec“) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len „zamestnávateľ“) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy."
Zita4
26.05.06,07:03
zdravim, neviem najst v zakone paragraf kt hovori o zdanovani prispevku zamestnavatela na ddp - pomozete ? dakujem
Zákon o dani z príjmov. Protiotázka: Našla si tam, že by boli oslobodené od dane? ;)
LudmilaM
26.05.06,07:04
teda mam to brat akoze ked to nie je oslobodene od dane tak sa to zdanuje ?
Zita4
26.05.06,07:06
teda mam to brat akoze ked to nie je oslobodene od dane tak sa to zdanuje ?
Samozrejme, veď je to príjem zamestnanca.
Chobot
26.05.06,07:06
teda mam to brat akoze ked to nie je oslobodene od dane tak sa to zdanuje ?

Presne tak.
LudmilaM
26.05.06,07:07
dakujem , za odpoved
Tweety
26.05.06,07:14
dakujem , za odpoved Mesačne tieto príspevky podliehajú dani, príspevky zamestnanca pri ročnom zúčtovani patria medzi nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 Zákona o DzP
Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky
vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne
zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk.
Zita4
26.05.06,07:20
Súhlasím s Tweety, ale toto sa týka len príspevku zamestnanca a nie zamestnávateľa. (To len aby sme niekoho nepomýlili :) .)
Tweety
26.05.06,07:22
Súhlasím s Tweety, ale toto sa týka len príspevku zamestnanca a nie zamestnávateľa. (To len aby sme niekoho nepomýlili :) .) Dík, doplnila som to tam.
Netka
26.05.06,07:36
Ahojte. Koľko sú ochotný dať sprostredkovatelia za uzatvorenie zmluvy zo svojej provízie podpisujúcemu zmluvu?
Zita4
26.05.06,08:36
Ahojte. Koľko sú ochotný dať sprostredkovatelia za uzatvorenie zmluvy zo svojej provízie podpisujúcemu zmluvu?
To je protizákonné!:rolleyes:
Netka
29.05.06,13:34
To je protizákonné!:rolleyes:


Súhlasím ale bežne sa to deje, tak ma len zaujíma okolo akej sumy sa to pohybuje.
Viera123
29.05.06,14:45
Súhlasím ale bežne sa to deje, tak ma len zaujíma okolo akej sumy sa to pohybuje.
Prepáč, ale takéto veci na stránku naozaj nepatria, prečítaj etiketu...
Netka
30.05.06,11:32
Prepáč, ale takéto veci na stránku naozaj nepatria, prečítaj etiketu...


Ospravedlňujem sa za nevhodnú otázku.