baja41
21.02.13,08:12
Dobry den, je mozne konatelovi spolocnosti, ktory ma uzatvorenu so zamestnavatelom pracovnu zmluvu, preplatit cestovne nahrady spojene s pouzivanim vlastneho motoroveho vozidla pocas materskej dovolenky?
Dakujem vsetkym za odpoved.
veronikasad
21.02.13,07:14
Cestovné náhrady má vyplácané za výkon funkcie konatela alebo zamestnaca ?
Mila123
21.02.13,07:15
Dobry den, je mozne konatelovi spolocnosti, ktory ma uzatvorenu so zamestnavatelom pracovnu zmluvu, preplatit cestovne nahrady spojene s pouzivanim vlastneho motoroveho vozidla pocas materskej dovolenky?
Dakujem vsetkym za odpoved.
pracuje ako konateľ, momentálne je na MD , nepoberá mzdu za prácu? a má výkony- pracovné cesty?
Tweety
21.02.13,07:15
Dobry den, je mozne konatelovi spolocnosti, ktory ma uzatvorenu so zamestnavatelom pracovnu zmluvu, preplatit cestovne nahrady spojene s pouzivanim vlastneho motoroveho vozidla pocas materskej dovolenky?
Dakujem vsetkym za odpoved.
Ak bol na PC, tak áno.
veronikasad
21.02.13,07:17
pracuje ako konateľ, momentálne je na MD , nepoberá mzdu za prácu? a má výkony- pracovné cesty?
Akou zmluvou máte ošetrný výkon práce konatela ? Pracovná zmluva to byť nemôže.
baja41
21.02.13,07:18
ano, pracuje ako konatel, je momentalne na MD, nepobera mzdu a ma pracovne cesty
Mila123
21.02.13,07:19
Akou zmluvou máte ošetrný výkon práce konatela ? Pracovná zmluva to byť nemôže.
Veronika ja som sa pýtala......
pracovná zmluva to nesmie byť, ale....
Mila123
21.02.13,07:20
ano, pracuje ako konatel, je momentalne na MD, nepobera mzdu a ma pracovne cesty
a ako konateľ bol odmeňovaný ? pred nástupom na MD? teraz nie je...
je to MD či RD?
baja41
21.02.13,07:21
ma uzatvorenu mandatnu zmluvu
veronikasad
21.02.13,07:21
Veronika ja som sa pýtala......
pracovná zmluva to nesmie byť, ale....
Ale, môže mať kdesi ??? (sr.o-čky neúčtujem, tak neviem kde sa to uvádza, asi v spoločenskej zmluve) stanovené, že výkon funkcie konatela bude robiť bez nároku na odmenu. V tom prípade mu v prípade pracovnej cesty patria aj cestovné náhrady.
veronikasad
21.02.13,07:22
ma uzatvorenu mandatnu zmluvu
bez nároku na odmenu ?
baja41
21.02.13,07:24
ako konatel nebol odmenovany pred nastupom na MD vzhladom k tomu, ze funkcia vznikla pocas MD, je to MD
baja41
21.02.13,07:25
ano bez naroku na odmenu
veronikasad
21.02.13,07:25
ako konatel nebol odmenovany pred nastupom na MD vzhladom k tomu, ze funkcia vznikla pocas MD, je to MD
V mandátnej zmluve má stanovenú odmenu za výkon funkcie konatela ?
baja41
21.02.13,07:29
nie, za vykon funkcie konatela sa vzdal odmeny
Mila123
21.02.13,07:29
Ale, môže mať kdesi ??? (sr.o-čky neúčtujem, tak neviem kde sa to uvádza, asi v spoločenskej zmluve) stanovené, že výkon funkcie konatela bude robiť bez nároku na odmenu. V tom prípade mu v prípade pracovnej cesty patria aj cestovné náhrady.
súhlasím...
a ten výkon?
podľa mňa iba cez mandátnu zmluvu......tak je to u nás ošetrované....
veronikasad
21.02.13,07:32
nie, za vykon funkcie konatela sa vzdal odmeny
Nie je podstatné či sa vzdal, ale ako to máte definované v mandátnej zmluve.

Nárok na cestovné náhrady, ak bol na pracovnej ceste - má. Či to však nebude mať vplyv na výplatu materského zodpovedne odpovedať neviem. Zrovna riešim odvolanie v SP, ktorá pozastavila výplatu nemocenského počas dlhodobej PN-ky u pracovníka, ktorý skončil pracovný pomer z dôvodu zrušenia firmy a bolo mu vyplatené odstupné. To je ale trošku iný prípad, lebo odstupné sa zdaňuje a cestovné náhrady nie.
veronikasad
21.02.13,07:35
súhlasím...
a ten výkon?
podľa mňa iba cez mandátnu zmluvu......tak je to u nás ošetrované....
Súhlasím, odmena za výkon funkcie sa stanovuje v mandátnej zmluve. Je ale potrebné MZ vystavovať, ak bol dohodnutý výkon práce konatela bez odmeny ? Nestačí to uviesť v spoločenskej zmluve ? (to len nahlas uvažujem) ...
Mila123
21.02.13,07:36
ak výkon funkcie vznikol počas MD, tak prečo podpisovala mand. zmluvu aj s odmenou?
inak J,Motyčková vo svojich príspevkoch uvádzala, že výkon práce počas MD sa nepatia fondy do SP (iba nejaké GP...) a ZP a samozrejme preddavky na daň.....
z týchto podaných informácií je zrejmé, že MD vznikla z iného poistenia.....
veronikasad
21.02.13,07:39
ak výkon funkcie vznikol počas MD, tak prečo podpisovala mand. zmluvu aj s odmenou?
inak J,Motyčková vo svojich príspevkoch uvádzala, že výkon práce počas MD sa nepatia fondy do SP (iba nejaké GP...) a ZP a samozrejme preddavky na daň.....
z týchto podaných informácií je zrejmé, že MD vznikla z iného poistenia.....
V prípade, ktorý som uviedla tiež neboli z odstupného platené žiadne fondy za zamestnanca, napriek tomu pracovníkovi nemocenské za december odňali.

Materské v prípade ktorý riešime asi vzniklo zo zamestnania v s.r.očke, kde sa počas MD stala konatelom. Možno im niekto poradil nezdanené cestovné ako pravidelný zdroj príjmu počas MD.
baja41
21.02.13,07:40
takze z pohladu spolocnosti je mozne preplatit cestovne nahrady konatelovi na MD, ale konatel by mohol prist o materske?
veronikasad
21.02.13,07:44
takze z pohladu spolocnosti je mozne preplatit cestovne nahrady konatelovi na MD, ale konatel by mohol prist o materske?
Ano, ak bol konatel na pracovnej ceste, má nárok na cestovné náhrady a je to daňový výdavok pre firmu. Skús napísať dotaz na infolinku sociálnej poisťovne, či vyplatené cestovné náhrady neovplyvnia výplatu materského. Napíš tam že ide o výkon funkcie konatela (bez nároku na odmenu) v tej istej spoločnosti, v ktorej poberá materské ako zamestnanec
baja41
21.02.13,08:20
dakujem vsetkym co ste sa zapojili, toto je odpoved zo socialnej poistovne, na otazku ci cestovne nahrady ovplyvnia/neovplyvnia vyplatu materskeho:
Zamestnankyňa nemôže mať počas obdobia poberania materských dávok príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si uplatnila nárok na materské. To znamená, že ak poistenkyňa dosiahne počas poberania materských dávok príjem zo zamestnania, a tento príjem jej bude zúčtovaný za obdobie počas ktorého sa jej poskytuje materská dávka, stratí materské v tomto mesiaci.
veronikasad
21.02.13,08:22
dakujem vsetkym co ste sa zapojili, toto je odpoved zo socialnej poistovne, na otazku ci cestovne nahrady ovplyvnia/neovplyvnia vyplatu materskeho:
Zamestnankyňa nemôže mať počas obdobia poberania materských dávok príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si uplatnila nárok na materské. To znamená, že ak poistenkyňa dosiahne počas poberania materských dávok príjem zo zamestnania, a tento príjem jej bude zúčtovaný za obdobie počas ktorého sa jej poskytuje materská dávka, stratí materské v tomto mesiaci.
Boli rýchli, ale dosť šalamunsky napísaná odpoveď. nakolko cestovné náhrady nepoberá ako zamestnanec, ale ako konatel.
Tweety
21.02.13,08:23
dakujem vsetkym co ste sa zapojili, toto je odpoved zo socialnej poistovne, na otazku ci cestovne nahrady ovplyvnia/neovplyvnia vyplatu materskeho:
Zamestnankyňa nemôže mať počas obdobia poberania materských dávok príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si uplatnila nárok na materské. To znamená, že ak poistenkyňa dosiahne počas poberania materských dávok príjem zo zamestnania, a tento príjem jej bude zúčtovaný za obdobie počas ktorého sa jej poskytuje materská dávka, stratí materské v tomto mesiaci.

Podľa mňa, kedže to nie je zdaniteľný príjem, nemá nijaký vplyv na materské. Veď cestovné neide do výkazov.
baja41
21.02.13,08:27
ano, v podstate neodpovedali na otazku. a je mozne cestovne nahrady klasifikovat ako prijem?
veronikasad
21.02.13,08:28
Podľa mňa, kedže to nie je zdaniteľný príjem, nemá nijaký vplyv na materské. Veď cestovné neide do výkazov.
Súhlasím, o výplate cestovných náhrad sa počas výplaty materského SP nedozvie.
veronikasad
21.02.13,08:29
ano, v podstate neodpovedali na otazku. a je mozne cestovne nahrady klasifikovat ako prijem?
Príjem to je - nie je to však zdanitelný príjem. Konatelka z tohto titulu nebude podávať ani DP.