pivko
21.02.13,08:40
Ake sú podmienky ak sa chce nová s.r.o. stať platcom DPH? Počul som že je potrebné zložiť kauciu , ak áno v akej výške ? kto určí sumu?
Tweety
21.02.13,07:45
Zo zákona:

§ 4c
Zábezpeka na daň

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá podala žiadosť o registráciu pre daň podľa § 4 ods. 1 až 4, je povinná zložiť zábezpeku na daň zložením peňažných prostriedkov na účet daňového úradu alebo bankovou zárukou poskytnutou bankou4b) bez výhrad na obdobie 12 mesiacov v prospech daňového úradu vo výške požadovanej zábezpeky (ďalej len „zábezpeka na daň“), ak
a) je fyzickou osobou, ktorá je alebo bola konateľom alebo spoločníkom právnickej osoby,
1. ktorá má alebo mala ku dňu zániku nedoplatky na dani 1 000 eur a viac, ktoré vznikli v období, v ktorom táto fyzická osoba bola konateľom alebo spoločníkom tejto právnickej osoby a ktoré ku dňu podania žiadosti o registráciu pre daň neboli zaplatené,
2. ktorej bola zrušená registrácia pre daň podľa § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu a skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zrušenie registrácie pre daň nastali v období, v ktorom táto fyzická osoba bola konateľom alebo spoločníkom tejto právnickej osoby,

b) konateľ alebo spoločník tejto zdaniteľnej osoby je fyzická osoba, ktorá má nedoplatky na dani 1 000 eur a viac, ktoré ku dňu podania žiadosti o registráciu pre daň neboli zaplatené, alebo ktorej bola zrušená registrácia pre daň podľa § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu,

c) konateľ alebo spoločník tejto zdaniteľnej osoby je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je alebo bola konateľom alebo spoločníkom inej právnickej osoby,
1. ktorá má alebo mala ku dňu zániku nedoplatky na dani 1 000 eur a viac, ktoré vznikli v období, v ktorom táto fyzická osoba alebo právnická osoba bola jej konateľom alebo spoločníkom a ktoré ku dňu podania žiadosti o registráciu pre daň neboli zaplatené,
2. ktorej bola zrušená registrácia pre daň podľa § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu a skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zrušenie registrácie pre daň nastali v období, v ktorom táto fyzická osoba alebo právnická osoba bola jej konateľom alebo spoločníkom,

d) táto zdaniteľná osoba neuskutočňuje v čase podania žiadosti o registráciu pre daň dodanie tovarov alebo služieb, ale vykonáva len prípravnú činnosť na podnikanie.

(2) Žiadateľovi o registráciu uvedenému v odseku 1 určí daňový úrad rozhodnutím výšku zábezpeky na daň, ktorá je najmenej 1 000 eur a najviac 500 000 eur. Pri určení výšky zábezpeky na daň prihliadne daňový úrad na riziko vzniku nedoplatku na dani zdaniteľnej osoby. Žiadateľ o registráciu je povinný zložiť zábezpeku na daň do 20 dní od doručenia rozhodnutia o zložení zábezpeky na daň.

(3) Proti rozhodnutiu o zložení zábezpeky na daň žiadateľ o registráciu môže podať odvolanie do ôsmich dní od doručenia rozhodnutia o zložení zábezpeky na daň. Odvolanie proti rozhodnutiu o zložení zábezpeky na daň nemá odkladný účinok.

(4) Ak žiadateľ o registráciu uvedený v odseku 1 písm. a) až c), ktorý podal žiadosť o registráciu pre daň podľa § 4 ods. 1 až 3, v lehote podľa odseku 2 zábezpeku na daň nezloží alebo zloží zábezpeku v nižšej čiastke, na vymáhanie zábezpeky sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.4c)

(5) Ak žiadateľ o registráciu uvedený v odseku 1 podá žiadosť o registráciu pre daň podľa § 4 ods. 4 a v lehote podľa odseku 2 zábezpeku na daň nezloží alebo zloží zábezpeku v nižšej čiastke, daňový úrad žiadosť o registráciu pre daň zamietne a bezodkladne vráti žiadateľovi o registráciu zábezpeku na daň zloženú peňažnými prostriedkami na účet daňového úradu.

(6) Zábezpeka na daň sa použije na úhradu nedoplatku na dani, ktorý vznikol po zaregistrovaní zdaniteľnej osoby za platiteľa. O použití zábezpeky na daň alebo jej časti daňový úrad vydá rozhodnutie. Proti rozhodnutiu je možné podať odvolanie, odvolanie nemá odkladný účinok.

(7) Ak zábezpeka na daň alebo jej časť nebola použitá na úhradu nedoplatku na dani do 12 mesiacov odo dňa zloženia zábezpeky, daňový úrad peňažnú zábezpeku alebo jej časť zloženú peňažnými prostriedkami na účet daňového úradu vráti do 30 dní odo dňa, kedy uplynulo 12 mesiacov odo dňa zloženia zábezpeky na daň. Pritom správca dane pred vrátením zábezpeky na daň daňovému subjektu primerane uplatní postup podľa osobitného predpisu4d).

(8) Zo zloženej zábezpeky na daň platiteľ nemá nárok na úroky.
pivko
21.02.13,07:49
Super díky , ale sa tam nepíše koľko , kto o tom rozhoduje a na základe čoho.
Tweety
21.02.13,07:51
Super díky , ale sa tam nepíše koľko , kto o tom rozhoduje a na základe čoho.
M8š tam, že minimum je 1000€, a koľko to bude bv skutočnosti, tiež určí DÚ. Ale jasné pravidlá nie sú.
pivko
21.02.13,07:55
Tak že zase Kažimir niečo nedomyslel , zase korupcia , podplácanie aby to bolo čo najmenej. A štát má bezúročnú požičku.
super si to vymysleli bu.....ti !
Aljok
21.02.13,11:24
Super díky , ale sa tam nepíše koľko , kto o tom rozhoduje a na základe čoho.

Majú na to soft.
Väčšinou pýtajú zábezpeku 2 000 €.
Zita5
21.02.13,11:26
Moja posledná skúsenosť , účtujem s.r.o. a stali sa platiteľom DPH od 15.2.2013 . Je pravdou , že 90 % majú oslobodené plnenia a 10 % zdaniteľné , ale daňový úrad nepožaduje zábezpeku z dôvodu čo uvádzam .
pivko
21.02.13,13:03
Majú na to soft.
Väčšinou pýtajú zábezpeku 2 000 €.
A ten soft:D na mňa kukne z compu:confused: či mám v ruke igelitku ,alebo vo vačku obálku a rozhodne či 1000 alebo 2000?Alebo na základe čoho rozhodne?
Tweety
21.02.13,13:22
A ten soft:D na mňa kukne z compu:confused: či mám v ruke igelitku ,alebo vo vačku obálku a rozhodne či 1000 alebo 2000?Alebo na základe čoho rozhodne?
Určite si Ťa prelustruje( ten soft), možno aj správkyňa.:---
Aljok
21.02.13,13:39
A ten soft:D na mňa kukne z compu:confused: či mám v ruke igelitku ,alebo vo vačku obálku a rozhodne či 1000 alebo 2000?Alebo na základe čoho rozhodne?

Zabudla som dopísať, že tých 2000 € žiadajú od nových subjektov, ktorí ešte nezačali vykonávať ekonomickú činnosť.

Darmo sa rozčuľuješ, táto zábezpeka sa zavádza na základe smernice Rady 2006/112/ES.
Aké podmienky sú nastavené v softe? Tak tie všetky nechcú zverejniť, ale namiesto rozčuľovania si radšej prečítaj MP a dozvieš sa viac...
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/registracia_dph_2012_10.pdf
Aljok
21.02.13,13:40
Klient veru mal miestne zisťovanie - kontrolórov DPH.
pivko
21.02.13,13:48
A čisto teoreticky. Založím novú s.r.o. , softu sa zapáćim a určí mi kauciu 1.000 Eur. Následne /ešte žiadnu činnosť nevykonávam/ kúpim EMELO na reprezentáciu firmy za 70 litríkov bez dane. A bum 14.000 nadmerák , vyplatia ho a ako?
Aljok
21.02.13,14:37
A čisto teoreticky. Založím novú s.r.o. , softu sa zapáćim a určí mi kauciu 1.000 Eur. Následne /ešte žiadnu činnosť nevykonávam/ kúpim EMELO na reprezentáciu firmy za 70 litríkov bez dane. A bum 14.000 nadmerák , vyplatia ho a ako?
Prečo by nevyplatili? Klientovi - relatívne nový platiteľ poslali vyšší NO a bez kontroly...
pivko
21.02.13,14:43
A tych 1.000 by tiež mohli vrátiť :D:D Však nebudem mať na naftu:mee:
veronikasad
21.02.13,14:45
A tych 1.000 by tiež mohli vrátiť :D:D Však nebudem mať na naftu:mee:
Joj, to tu ani nepíš, lebo náhodou to bude niekto z DU čítať ...
Ak máš "70 litrov" na EMELO, predpokladajú, že v budúcnosti budeš mať aj na dane ( DP DPH) ...
Melnick
21.02.13,19:21
EMELO = Mercedes ML ? Nech neumriem sprostá , daj vedieť.