maedert
21.02.13,09:38
Danové priznanie 2012
Príjmy z prenájmu nehnutelnosti v zmysle §6 ods.3

1. Doteraz uplatnovane paušalne výdaje /do roku 2011/
2. K 1.1.2012 prenajimana nehnutelnost zaradená do obchodného majetku a pokračuje sa v odpisovaní ako v dalšich rokoch odpisovania
3. Za rok 2012 sa vedie Daňová evidencia podla §6 ods.11

Otazka:

1.Može sa v tomto v pripade v zmysle § 22 ods.9 pozastavit odpisovanie /daňové/ hmotného majetku /celku alebo časti/
2. V pripade uplatnenia daňových odpisov sa vykáže daňovú strata, ktorá sa nebude mocť umorovať.
Mila123
21.02.13,08:52
podľľa § 22/9 ZDP platí

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.

tento § nie je zakázané používať aj pri príjmoch podľa §6/3....
maedert
22.02.13,09:59
Dakujem pekne, takto som to pochopila aj ja, že to nie je zakázané ani pri prijmoch podla §6/3.

K otazke č.2
V pripade kedy skutočné vydavky /pri uplatnení odpisov/ boli vyššie ako prijmy z prenájmu, uvedie sa do DP za rok 2012 max. suma do výšky prijmov z prenájmov, aby sa nevykázala strata. Chápem to spravne!
Mila123
22.02.13,09:59
Dakujem pekne, takto som to pochopila aj ja, že to nie je zakázané ani pri prijmoch podla §6/3.

K otazke č.2
V pripade kedy skutočné vydavky /pri uplatnení odpisov/ boli vyššie ako prijmy z prenájmu, uvedie sa do DP za rok 2012 max. suma do výšky prijmov z prenájmov, aby sa nevykázala strata. Chápem to spravne!
áno,
benefin
27.02.13,21:28
Ahojte,
prosím neviete niekto kedy a ako sa menila doba odpisovania nehnuteľnosti od roku 1993? potrebujem zrekonštruovať spätne odpisy a neviem kde hľadať.
maedert
04.03.13,05:48
Dobrý deň,

vyplnam DP FO TypB za rok 2012:

kde vyznačím, že pri prijmoch §6 ods.3 uplatňujem preukázatelne výdavky podľa §6 ods.11 zák.

Dakujem