HUPKA64
03.03.06,19:13
Potrebovala by som poradiť:

FO nepodnikateľ, zamestnanec a súčasne osobný asistent podáva DP "B"

Daňová povinnosť je 26000,- Sk.

Z toho bola daň preddavková zo závislej činnosti 6000,- Sk. Daň na úhradu je 20000,- Sk.

Príjmy zo závislej činnosti hrubé = 127000,- Sk
Príjmy za služby osobného asistenta = 150000,- Sk.

Musí platiť štvrťročný preddavok na daň za rok 2005 splatný 31.03.2006 ?
Podiel príjmu zo ZČ je 45,85 % a služby osobného asistenta je 54,15 %.
Preddavok vychádza 6500,- Sk.
Vopred ďakujem.
marek1
03.03.06,18:53
správca dane môže v odôvodnených prípadoch stanoviť preddavky inak na základe žiadosti daňového subjektu.
pongo
03.03.06,20:48
Kde má zaradený príjem osobného asistenta ? Nie je to len ďalšia závislá činnosť ? Ak však ide o iný príjem a je predpoklad, že ho bude mať aj počas nasledujúceho roku, preddavky asi bude musieť platiť. Ale ak je pravdepodobné, že tento príjem nebude počas celého roku, mohol by to byť dôvod na podanie žiadosti správcovi dane o platenie preddavku inak a to vo výške napr. 0,- Sk (predpoklad, že príjem zo závislej činnosti bude väčšinový).
Marianna01
03.03.06,21:15
Príjem asistenta je príjmom podľa §6ods. 2 písm. b) zákona, takže správne vypisujete daňové priznanie B. Pri týchto práíjmoch má nárok na uplatnenie výdavkov. Keďže 25% paušálne výdavky mu v tomto prípade nestačia, treba pouvažovať, či by nevedel asistent odniekiaľ "zohnať" výdavky tak, aby nemusel platiť preddavky.
Príjem zo závislej činnosti nevstupuje do preddavkov SZČO (vrátane osobných asistentov). Tieto príjmy nemiešajte, preddavky bude v tom horšom prípade (ak nebude mať výdaje) platiť len z príjmov z osobnej asistencie.
Ale na paušálne výdavky 25% má nárok, takže to mu kľudne odpočítajte v tabuľke daňového priznania.
evina
03.03.06,21:30
Potrebovala by som poradiť:

FO nepodnikateľ, zamestnanec a súčasne osobný asistent podáva DP "B"

Daňová povinnosť je 26000,- Sk.

Z toho bola daň preddavková zo závislej činnosti 6000,- Sk. Daň na úhradu je 20000,- Sk.

Príjmy zo závislej činnosti hrubé = 127000,- Sk
Príjmy za služby osobného asistenta = 150000,- Sk.

Musí platiť štvrťročný preddavok na daň za rok 2005 splatný 31.03.2006 ?
Podiel príjmu zo ZČ je 45,85 % a služby osobného asistenta je 54,15 %.
Preddavok vychádza 6500,- Sk.
Vopred ďakujem.
1.Preddavkové oddobie na rok 2006 začína 1.4, t,j kvartálny preddavok je splatný 30.6. V prvom štvrťroku t,j, do 31.3. platí preddavok ak bol povinný ho platiť na rok 2005 a ten mal vypočítaný na základe DP za r. 2004. Ak platil na rok 2005 tak. k 31.3. ho musí zaplatiť a prípadný nedoplatok, resp. preplatok si vyrovná do 30.4.:
§34
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

2. Údaje, ktorú uvádzaš sú z DP r. 2005, t.j. preddavkové obdobie je 1.4.2006-31.3.2007 splatné 30.6., 30.9., 31.12.2006 a 31.3.2007. Výšku neviem overiť, ale predpokladám, že si ich vypočítala dobre. Vzhľadom k tomu, že boli aj príjmy zo ZČ /tu sa však provnáva ČZD/ menej ako 50% preddavky bude platiť v polovičnej výške.

Podľa § 6, ods.2, písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa odmena, ktorú dostáva osobný asistent za výkon činnosti osobného asistenta od občana s ťažkým zdravotným postihnutím, považuje za príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti a podlieha dani z príjmu fyzických osôb. To platí i v prípade, ak osobný asistent túto činnosť nevykonáva ako svoju živnosť. Tento príjem nie je možné považovať za príjem zo závislej činnosti. Osobný asistent by sa mal normálne rgistrovať na DÚ a obdržať daňové identifikačné číslo.
Príjmy, plynúce osobnému asistentovi na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie, si priznáva osobný asistent v daňovom priznaní sám, postupuje teda rovnako ako občan, ktorý vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.
HUPKA64
04.03.06,05:52
Ďakujem Vám všetkým za odpovede.
HUPKA64
04.03.06,05:53
Bude to veľká chyba, ak som dala do DP typu B tieto príjmy do oddielu číslo VIII. ako ostatné príjmy - iné. Dala som výdavky 25 %.

Daňovník, ktorý podáva DP nie je SZČO.
evina
04.03.06,06:17
Bude to veľká chyba, ak som dala do DP typu B tieto príjmy do oddielu číslo VIII. ako ostatné príjmy - iné. Dala som výdavky 25 %.

Daňovník, ktorý podáva DP nie je SZČO.
Áno je to chyba, jednak, že druh príjmov nezodpovedá zaradeniu a okrem toho podľa §8 sa neuplatňujú paušálne výdavky. Nie je SZČO z Tvojho pohľadu, lebo nepodniká, ale z hľadiska zákona o DzP, a teda zdaňovania jeho príjem je považovaný za príjem podľa § 6 ods. 2., t.j. akokeby vykonával SZČO a tak je aj posudzovaný. Napísala som Ti to podrobne v poslednom odseku môjho predchádzajúceho príspevku. DP je potrebné vyplniť v tomto zmysle.
HUPKA64
04.03.06,06:54
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Opravujem, nebolo ešte podané, len vypísané.
Marína
04.03.06,11:22
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Opravujem, nebolo ešte podané, len vypísané.
Keby aj bolo podané, do 31.3. opravné DP môžeš podať bez sankcií x-krát.