snežienka5
21.02.13,14:44
Robim interpretaciu vysledkov prieskumu diplomovej prace. V outputovom okne mam vysledky statistickeho testovania podla Spearmanovej korelacie a nedokazem sa orientovat vo vyjadreniach (precitani) vysledkov. Je tu nejaky zdatny statistik, ktory mi pomoze?
Oliwa
21.02.13,14:16
A čo tak prednášky, cviká, spolužiaci, oponent, google...? Nič? Ako chceš niečo interpretovať, keď to nedokážeš ani prečítať... Sorry, ale som znechutená zo študentov, ktorí si čoraz častejšie chcú robiť diplomovky za pomoci poraďákov, bez adekvátne vynaloženého vlastného úsilia...
snežienka5
21.02.13,14:46
Ty musis byt velmi mudra Oliwa a urcite by si to "zvladla" aj lavou zadnou. Zial, nemam tolko talentu a znalosti zo statistiky a to sa s tym mordujem od novembra, preto hladam pomoc, kde sa da.....Ale tu sa asi neda, ked su tu iba takyto HATERI ako ty...nech sa dari aspon tebe
snežienka5
21.02.13,15:01
dakujem ti, to som si zrovna vcera stiahla z googlu, ale hladam nieco konkretnejsie...chcela som sa iba poradit s niekym, kto vyhodnocoval ordinalne premenne podla Spearm. stat. testu.
cien
24.02.13,12:27
Ahoj, ja s tým občas robievam. Čomu konkrétne nerozumieš? Dôležité pre teba je "p" a jeho hodnota. Ostatné sú okrajové info, ktoré tebe nič nedajú, pokiaľ neštuduješ priamo štatistiku.
snežienka5
25.02.13,16:21
Vdaka ti za prejaveny zaujem :) ano, to co pises mi uz je po nastudovani literatury a testovani v SPSS jasne. Mam vsak trochu problem vyhodnotit jednu hypotezu, ktoru overuju 4 tabulky (vzdy vo vztahu zavisle a nezavisle premenna). V 3 pripadoch je p-hodnota mensia ako 0,05 a v jednom pripade je vacsia (teda tu plati HO). Len neviem ako to vyjadrit, ked 3 dvojice otazok vysli a 1 nie. Dalsia otazka, co mi vrta v hlave je, ci staci spravit testovanie poradovych premennych iba Spearmanovou korelaciou, bol mi odporuceny aj Kolmogorov-Smernov test. V skole sme sa ucili z korelacii iba Pearsona v PSPP a ako na potvoru musim zvladat nieco, comu nerozumiem. Preto som si aj vybrala humanne vedy, lebo som myslela, ze sa s matikou pasovat nebudem a teraz...poteš! Budem ti vdacna za odpoved :)
cien
25.02.13,19:20
Fiha, no to na vás majú teda riadne požiadavky. Čo ja viem, väčšinou pri diplomovkách ledva niekto sprzní chí kvadrát, nieto aby sa ešte zaoberal takouto vyššou štatistikou :) Ale to je jedno. Čo sa tvojho problému týka, bolo nutné overiť hypotézu štyrmi tabuľkami? Štandardne sa vyberajú premenné tak, aby sa dali použiť iba v jednej tabuľke - aby to bolo jednoznačné. Ak si potrebovala porovnať viac ako dve premenné, mohla si radšej zvoliť iný test - je ich kopec a niektoré sú fakt jednoduché v rámci možností vyššej štatistiky. Ak už chceš ale použiť tie štyri tabuľky, otázne je, akú dôležitosť má tá, ktorá sa nepotvrdila. Zrejme rieši jednu zo stránok hypotézy. Ale v globále je možné povedať, že sa hypotéza potvrdila, resp. tie rozdiely boli významné (neviem ako máš postavené hypotézy), pretože sa potvrdila väčšina - 3 zo 4. Neviem to na 100% ale takto to už prezentované niekde bolo, takže vychádzam z toho.
Spearmanov test je myslím pre potreby diplomovky v poriadku, je však menej presný ako kolmogorov - Smernov test. Aspoň čo ja viem. Ale zase na druhej strane stačilo spraviť iba ten kolmogorov Smernov, predsa len to je už neparametrická štatistika, teda niečo presnejšie ako korelácie. Ak to nie je nutné - ak to nutne nevyžadujú, tak sa tým podľa mňa už nezaťažuj... beztak tomu väčšina profesorov na vysokej nerozumie a na obhajobe budú čumieť ako teliatka na nové vrátka už teraz :D
snežienka5
26.02.13,06:05
dakujeeeem, uz som to nejak doklepala a pomohli aj tvoje info. Tym K-S testom sa zaoberat nebudem, je to pre mna spanielska dedina ... Skusala som v tom pracovat, ale mam chaos v tych tabulkach, tak to odinpretujem v Spearmanovom teste - to je pod. ako
snežienka5
26.02.13,06:08
dakujeeeem, uz som to nejak doklepala a pomohli aj tvoje info. Tym K-S testom sa zaoberat nebudem, je to pre mna spanielska dedina ... Skusala som v tom pracovat, ale mam chaos v tych tabulkach, tak to odinpretujem v Spearmanovom teste - to je pod. ako