moniika153
21.02.13,17:04
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohladne dedičstva Sme traja súrodenci a po mame sme zdedili jednu štvrtinu z nehnuteľnosti po jej rodičoch Spoluvlastníkmi nehnuteľnosti su este traja matkyny súrodenci Jedna sa o nevyhnuteľnosť ktorá ma dve supisne cisla. Tato jedna štvrtina sa deli medzi mna a dvoch súrodencov Moja otázka : moze kazdy s nas nakladať s vlastným dielom nezávisle od druhých ja so sestrou by sme chceli svoju cast predať alebo darovať jednej z maminych sestier- tato sestra nema v danej nehnuteľnosti žiaden podiel. Maminy súrodenci ktorí tam podiel maju odmietli kupu. Potrebujem na predaj súhlas vsetkych spoluvlastníkov, je na to nejaký paragraf?Chcela by som vediet ako sa mam zariadit, nakoľko este nieje ukončene dedicske konanie.

Dakujem
draik
21.02.13,21:20
S podielom môžte nakladať samostatne, nepotrebujete súhlas ostatných spoluvlastníkov, ale každý zo spoluvlastníkov má predkupné právo (platí aj v prípade darovania). Predkupné právo sa neuplatňuje vtedy, ak ide o prevod na blízku osobu t.j. predovšetkým prevod na manžela, súrodenca resp. príbuzného v priamom rade (to sú deti, vnuci atď alebo rodičia, prarodičia...).
blavaciko
21.02.13,23:53
dolezite ale je, ze so svojim podielom mozete nakladat az po ukonceni dedicskeho konania (zatial vas nie je, aj ked vas je)
moniika153
22.02.13,05:25
S podielom môžte nakladať samostatne, nepotrebujete súhlas ostatných spoluvlastníkov, ale každý zo spoluvlastníkov má predkupné právo (platí aj v prípade darovania). Predkupné právo sa neuplatňuje vtedy, ak ide o prevod na blízku osobu t.j. predovšetkým prevod na manžela, súrodenca resp. príbuzného v priamom rade (to sú deti, vnuci atď alebo rodičia, prarodičia...).

Dakujem za odpoved a neuplatnuje sa aj v pripade ked ide o tetu?
draik
22.02.13,07:38
Ak máte bežné rodinné vzťahy s tetou (nebývate s ňou, nie je navzájom odkázané na seba atď.) tak nepôjde o blízku osobu, a teda nebude možné obísť predkupné právo ostatných spoluvlastníkov.