airboy
21.02.13,18:46
Ahojte poraďáci, vedel by mi niekto poradiť ohľadom predpisov ohľadom stavby repliky auta - veteránu?. Nie som si celkom istý či, a ako sa potom dané auto dá prihlásiť do evidencie. Ako základ (podvozok, a niekoľko ďalších častí) chcem použiť staršie ojazdené auto, na ktoré sa montujú jednotlivé karosárske diely plus úprava interiéru aby pripomínalo pôvodné. Nejednalo by sa teda o 100% repliku, ale o auto ktoré ho na 99% imituje. A tu vzniká problém. Asi mi ho nedajú na veteránske značky keďže nie je originál. Čiže asi skôr na štandardné. Úpravou ale asi auto príde o niekoľko častí výbavy, ktoré sú v súčasnosti povinné. Ide hlavne o svetlá, a zopár iných drobností ako bezpečnostné pásy (čo sa dá vyriešiť). Najväčší problém je ale asi práve vo svetlách. Ak po úprave nebudú zodpovedať vyhláške, prihlásia mi vôbec auto do evidencie? Resp. dá sa zlegalizovať takáto úprava na už prihlásenom aute?

Aby som bol konkrétny, ako základ poslúži Jaguar XJ6, ktorý by bol upravený do podoby Jaguaru XK140.

Vopred ďakujem za akékoľvek informácie, postrehy a rady.
buchač
21.02.13,17:59
Ahojte poraďáci, vedel by mi niekto poradiť ohľadom predpisov ohľadom stavby repliky auta - veteránu?. Nie som si celkom istý či, a ako sa potom dané auto dá prihlásiť do evidencie. Ako základ (podvozok, a niekoľko ďalších častí) chcem použiť staršie ojazdené auto, na ktoré sa montujú jednotlivé karosárske diely plus úprava interiéru aby pripomínalo pôvodné. Nejednalo by sa teda o 100% repliku, ale o auto ktoré ho na 99% imituje. A tu vzniká problém. Asi mi ho nedajú na veteránske značky keďže nie je originál. Čiže asi skôr na štandardné. Úpravou ale asi auto príde o niekoľko častí výbavy, ktoré sú v súčasnosti povinné. Ide hlavne o svetlá, a zopár iných drobností ako bezpečnostné pásy (čo sa dá vyriešiť). Najväčší problém je ale asi práve vo svetlách. Ak po úprave nebudú zodpovedať vyhláške, prihlásia mi vôbec auto do evidencie? Resp. dá sa zlegalizovať takáto úprava na už prihlásenom aute?

Aby som bol konkrétny, ako základ poslúži Jaguar XJ6, ktorý by bol upravený do podoby Jaguaru XK140.

Vopred ďakujem za akékoľvek informácie, postrehy a rady.
Jednoznačné podmienky :

Prestavba vozidla

Za prestavbu sa považuje:
a) zmena kategórie vozidla,
b) zmena typu alebo druhu karosérie vozidla,
c) zmena alebo úprava karosérie vozidla, zmena alebo úprava nadstavby vozidla, ktorými sa mení účel použitia vozidla,
d) zmena podvozkovej časti a pruženia vozidla, ktoré spôsobia zmenu najväčšej prípustnej hmotnosti vozidla,
e) zmena rozmerov vozidla,
f) zmena hmotnosti vozidla,
g) zmena umiestnenia riadenia vozidla,
h) montáž plynového zariadenia,
i) zmena druhu pohonu, zmena typu motora,
j) zmena obsaditeľnosti vozidla; to neplatí, ak ide o prestavbu vozidla zmenou obsaditeľnosti vozidla zväčšením počtu miest na sedenie, ak je vozidlo výrobcom vybavené úchytnými miestami sedadiel a kotevnými miestami bezpečnostných pásov na zmenu počtu miest na sedenie,
k) pripojenie postranného vozíka k dvojkolesovému vozidlu.

Vozidlo po prestavbe musí byť opätovne schválené na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách.

Prestavba vozidla je zakázaná, ak
a) dôjde k odstráneniu tej časti, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,
b) ide o opakovanú prestavbu vozidla na pôvodnú kategóriu vozidla pred jeho prestavbou.

Prestavbu vozidla možno povoliť len pre vozidlá, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii a sú prihlásené do evidencie vozidiel, alebo majú vydané technické osvedčenie vozidla, ak nepodliehajú prihláseniu do evidencie vozidiel.

Prestavbu vozidla je zakázané povoliť, ak ide o
a) zmenu typu alebo druhu karosérie vozidla v rámci iného typového radu vozidla,
b) zníženie najväčšej prípustnej hmotnosti vozidla; to neplatí pri prestavbe vozidla na vozidlo jednoúčelového využitia, ak sa nezmení kategória vozidla,
c) zmenu umiestnenia riadenia; to neplatí pri prestavbe vozidla na vozidlo jednoúčelového využitia, ktoré vyžaduje umiestnenie riadenia na pravej strane alebo v strede vozidla, napríklad vozidlo na zametanie.
airboy
21.02.13,18:25
ďakujem za odpoveď. Z nej mi vyplýva: Že by mi ho nanovo museli schváliť na prevádzku. Čo by bolo problematické minimálne kvôly nevyhovujúcim svetlám. A za druhé že by mi prestavbu asi ani nepovolili keďže by došlo k zmene typu alebo druhu karosérie, a pravdepodobne aj hmotnosti. Nedalo by sa také auto evidovať ani ako napríklad "experimentálne"? Vidím že naša legislatíva je v tomto dosť prísna, v zahraničí je to asi dosť jednoduchšie.
Martin1310
21.02.13,21:06
Toto u nás nehrozí!!! aby sa ti to podarilo, aj original auto ktoré už raz vyradíš z evidencie nieje možné znovu prihlasiť,nieto ešte taketo ako píšeš.
Teda je to možné ale musel by si absolvovať všetko to čo musí absolvovať každý výrobca automobilov včetne pár kusov na crash testy,takže tákéto niečo len pre velmi ale velmi bohateho človeka.
Neviem o štáte ktorý by mal pre takýchto nadšencov motorizmu horšie podmienky ako tento náš.
Vieš podla našej legislatývi auto ktoré akokolvek minimálne vybočuje z štandardu je životunebezpečná vec.Zaujímave že sú štáty kde sú skoro neobmedzené možnosti a žiadny hromadný úhin motoristov sa tam nekoná.
misoft
21.02.13,21:15
Martin1310
21.02.13,21:32
Ano,to by bola krása keby u nás bolo niečo také možné.Ešte pred vstupom do EU sa čo to dalo ale dnes nie.V ostatných štátoch v EU sú síce podobne prísne podmienky ale všade majú možnosť ako za určitých podmienok niečo také dosiahnuť aj bez toho aby človek musel byť milionár.
Nás je totiž málo takže ked aj vláda schváli niečo čo sa nejakej skupine nepáči tak sa nikdy nenájde dosť ludí aby bol ich protest aspon viditelný vo večších krajinách je ukrivdených viac ludí a sú schopní si vybojovať čo chcú.
airboy
22.02.13,13:06
No keďže predpokladám že aj v okolitých štátoch bude podobná situácia, tak asi najschodnejšie bude spraviť to s autom na amerických značkách, na amerických papieroch, a doviezť ho sem s tým že ostane evidované v USA, a tu ho len používať.