smalen
21.02.13,20:41
Prosím, vedel by mi niekto poradiť, keď mám živnosť a platím odvody na ZP a SP a chcem sa zamestnať na hlavný pracovný pomer a živnosť nechcem zrušiť, budem musieť naďalej platiť rovnaké odvody na SP a ZP zo živnosti a aj zamestnávateľ bude za mňa odvádzať odvody na SP a ZP??? a čo potom, ak zo živnosti nebudem mať príjem, po ročnom zúčtovaní sa niečo zmení??? Ďakujem za rady.:(
mondes
21.02.13,19:45
Ak sa zamestnáš, automaticky odvody platí za teba zamestnávateľ. Zo živnosti ak nebudeš mať príjmy vyššie ako 4716,- Eur (za rok 2012) tak odvody do SP platiť nebudeš, až keď presiahneš túto výšku. Do ZP budeš platiť odvody naďalej a na základe RZZD, ktoré robia zdravotné poisťovne sa ti vráti preplatok zo ZP, ak ti vznikne.
Anik
21.02.13,19:55
Ak sa zamestnáš, automaticky odvody platí za teba zamestnávateľ. Zo živnosti ak nebudeš mať príjmy vyššie ako 4716,- Eur (za rok 2012) tak odvody do SP platiť nebudeš, až keď presiahneš túto výšku. Do ZP budeš platiť odvody naďalej a na základe RZZD, ktoré robia zdravotné poisťovne sa ti vráti preplatok zo ZP, ak ti vznikne.
Ak bol povinným platiteľom na SP odvody si bude platiť ďalej do 30.6 , ak bol príjem za rok 2012 vyšší ako 4716,- eur tak odvody na SP platiť bude napriek tomu, že bude mať súbeh zo zamestnaním, ak príjem bude nižší ako spomínaná hranica SP platiť nebude musieť.

Čo sa týka ZP - tam si pri súbehu môže dohodnúť výšku preddavkou na ZP a potom vrámci RZZP sa dozvie či bude doplácať, alebo mu vrátia