moniv
22.02.13,11:04
Zdravim Vas poradaci a prosim o pomoc.
Znama ma poprosila, aby som jej spravila danove priznanie za r. 2012, no robim si tazku hlavu v suvislosti s odvodmi do ZP a SP. Fakty:
Rok 2011:
- zivnost zalozila v 09/2011 s nulovym vysledkom
- odvody do ZP neplatila ziadne
Rok 2012:
- pokracovanie zivnosti pocas celeho roka s nulovym vysledkom
- od 23.1.2012 do 31.12.2012 - zamestnana na HPP

Moje otazky su v suvislosti s rokom 2012:
- ZP + SP - mala povinnosti zo zivnosti platit nejake odvody, ak nevykazovala ziadnu cinnost (do 23.1.2012) a nasledne bola zamestnana?
- ake DP by mala podat za r. 2012?

Vopred dakujem za akekolvek rady a ospravedlnujem sa, ak sa to uz riesilo, ale nic som nenasla:confused:
veronikasad
22.02.13,10:08
čo je v tvojom ponímaní "nulový výsledok" ? Samostatne zárobkovú činnosť neprevádzkovala, nemala žiadne príjmy, alebo bola v strate ? (vyššie výdavky ako príjmy). V akej oblasti podnikala ?
moniv
22.02.13,10:22
veronikasad presne ako si napisala, SZC neprevadzkovala, nemala ziadne prijmy (ani vydavky). Jednoducho mala iba zalozenu zivnost. Co sa tyka oblasti podnikania - asi maloobchod. V podstate sa "zamestnala" ako predavacka, kde jej "zamestnavatel" povedal, aby si na to zalozila zivnost, co ona aj spravila. Cele sa to potom skomplikovalo a nakoniec zacala pracovat normalne na pracovnu zmluvu (a zabudla si zivnost zrusit)
veronikasad
22.02.13,10:26
veronikasad presne ako si napisala, SZC neprevadzkovala, nemala ziadne prijmy (ani vydavky). Jednoducho mala iba zalozenu zivnost. Co sa tyka oblasti podnikania - asi maloobchod. V podstate sa "zamestnala" ako predavacka, kde jej "zamestnavatel" povedal, aby si na to zalozila zivnost, co ona aj spravila. Cele sa to potom skomplikovalo a nakoniec zacala pracovat normalne na pracovnu zmluvu (a zabudla si zivnost zrusit)
V tomto prípade nemusí podávať B-čko, stačí keď podá A-čko, kde uvedie príjmy zo zamestnania a do osobitných záznamov daňovníka napíše, že v roku 2012 neprevádzkovala živnosť=nemala žiadne príjmy ani výdavky z podnikania.
Len zrejme bude treba poslať aj oznámenie do prísl. zdr.poisťovne, kvoli RZZP za rok 2012
moniv
22.02.13,10:30
Veronikasad velmi pekne dakujem za odpoved. Prosim, co myslis tym oznamenim do ZP? Je na to nejaky formular? Dakujem
moniv
22.02.13,10:32
A co treba spravit vo vztahu so socialnou poistovnou?
veronikasad
22.02.13,10:32
Veronikasad velmi pekne dakujem za odpoved. Prosim, co myslis tym oznamenim do ZP? Je na to nejaky formular? Dakujem
Stačí listom, s uvedením identifikácie živnostníka (IČO, rodné číslo, adresa). Pošli doporučene, alebo doruč osobne do podatelne ZP, kde si treba dať potvrdiť kopiu.
veronikasad
22.02.13,10:34
A co treba spravit vo vztahu so socialnou poistovnou?
So sociálnou poisťovňou nič, keďže nebola povinným platitelom odvodov. Ak by ju SP vyzvala na základe informácie, ktoré dostane zo ŽU, že mala založenú živnosť, potom to treba riešiť rovnakým oznámením ako do zdr.poisťovne.
moniv
22.02.13,10:43
velmi pekne dakujem za rady :-)
Kala713
03.03.13,16:57
Prosím o radu. Od marca 2012 som SZČO. V januári 2013 som sa zamestnala na TPP. Platím ďalej odvody do ZP ak základ dane za r. 2013 z DP je 540 €? Za predpokladu že budem ako SZČO odvádzať odvody v r. 2013 do ZP (a nebudem mať žiadny príjem) a zároveň som zamestnanec, urobí ZP ročné vyúčtovanie a odvody-preplatok mi vráti? Ďakujem
Mila123
03.03.13,17:07
Prosím o radu. Od marca 2012 som SZČO. V januári 2013 som sa zamestnala na TPP. Platím ďalej odvody do ZP ak základ dane za r. 2013 z DP je 540 €? Za predpokladu že budem ako SZČO odvádzať odvody v r. 2013 do ZP (a nebudem mať žiadny príjem) a zároveň som zamestnanec, urobí ZP ročné vyúčtovanie a odvody-preplatok mi vráti? Ďakujem
preplatky ZP vracia späť ale znížené o zrážkovú daň, ktorá sa nikdy nevypláca späť, t.j. nedostaneš sa ku nej.....
byť na Tvojom mieste, zbehnem do príslušnej ZP a skús sa s nimi dohodnúť na nižších, popr. žiadnych preddavkov....
Kala713
03.03.13,17:31
Ďakujem