Zuzana B.
22.02.13,12:25
Riesim vypoved z dovodu neuspokojiveho plnenia pracovnych uloh. A zamyslam sa preco je zakonnik postaveny takto...
jedna zam-kyna dostala upozornujuci list a lehotu dokedy ma dojst k naprave, ak nedojde tak dostane vypoved. A potom este nasledujuce dva mesiace si ju musime drzat v stave, teda pridelovat jej pracu nakolko jej plynie vypovedna doba.
zam-kyne su na sebe zavisle, nakolko je to kolektivna praca, podla povahy dotknutej zam-kyne viem, ze s nou bude problem a nebude robit ani tolko co doteraz a nemame ju kam inam dat. budu s nou este problemy a vypisat sa neda nakolko by jej to znizilo o nieco davky v nezamestnanosti.
radsej by som jej dala dvojmesacne odstupne ako drzat ju dva mesiace kym jej uplynie vypovedna doba... ale toto zakon neumoznuje.
kto so mnou suhlasi? a kto nie a preco?
drobeceva
22.02.13,11:38
radsej by som jej dala dvojmesacne odstupne ako drzat ju dva mesiace kym jej uplynie vypovedna doba... ale toto zakon neumoznuje.
kto so mnou suhlasi? a kto nie a preco?[/QUOTE]


ja by som nesúhlasila z pozície z-ľa...poruší pracovnú disciplínu a dáte jej odstupné?

ako z-c by som to brala ...poruším PD a dostanem odstupné...a môžem sa smiať z-ľovi do očí....tak zváž :)
Zuzana B.
22.02.13,11:47
jasnacka ze nedostane odstupne, nakolko by to bolo v rozpore so zakonnikom, ale takto sa nam moze dalsie 2 mesiace smiat na pracovisku kym jej neuplynie vypovedna doba a popripade poburovat ostatnych zam-cov a podobne.
drobeceva
22.02.13,11:53
jasnacka ze nedostane odstupne, nakolko by to bolo v rozpore so zakonnikom, ale takto sa nam moze dalsie 2 mesiace smiat na pracovisku kym jej neuplynie vypovedna doba a popripade poburovat ostatnych zam-cov a podobne.

Zuzka, ale veď Ty si písala, že najradšej by si jej dala odstupné -preto som takto zareagovala.
Neznamená, že počas VD si môže robiť čo chce. Musí riadne pracovať a poslúchať príkazy nadriadenného. Ak poruší PD , znova upozornenia a v súlade so ZP okamžité skončenie PP
veronikasad
22.02.13,11:55
Riesim vypoved z dovodu neuspokojiveho plnenia pracovnych uloh. A zamyslam sa preco je zakonnik postaveny takto...
jedna zam-kyna dostala upozornujuci list a lehotu dokedy ma dojst k naprave, ak nedojde tak dostane vypoved. A potom este nasledujuce dva mesiace si ju musime drzat v stave, teda pridelovat jej pracu nakolko jej plynie vypovedna doba.
zam-kyne su na sebe zavisle, nakolko je to kolektivna praca, podla povahy dotknutej zam-kyne viem, ze s nou bude problem a nebude robit ani tolko co doteraz a nemame ju kam inam dat. budu s nou este problemy a vypisat sa neda nakolko by jej to znizilo o nieco davky v nezamestnanosti.
radsej by som jej dala dvojmesacne odstupne ako drzat ju dva mesiace kym jej uplynie vypovedna doba... ale toto zakon neumoznuje.
kto so mnou suhlasi? a kto nie a preco?
Zuzana, so zvýrazneným nesúhlasím. Poberanie nemocenského neovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti, nakoľko toto obdobie je vylučitelná doba (neplatí, ak z titulu PN-ky bude mať krátenú nejakú pohyblivú zložku mzdy)
Zuzana B.
22.02.13,12:07
Aha, Veronika dakujem za opravu, mas pravdu.
Ano p. Drobecova, chapem preco si tak reagovala, tym som chcela povedat, ze radsej by som sa s nou rozlucila skor, zamestnavatela to bude stat rovnake naklady - ci ukoncit PP a dat ostupne alebo platit mzdu pocas vypovednej doby. teda zamestnavatel je na tom istom len s tym rozdielom, ze zam-nec sa bude zucastnovat na vyrobnom procese.
veronikasad
22.02.13,12:43
Aha, Veronika dakujem za opravu, mas pravdu.
Ano p. Drobecova, chapem preco si tak reagovala, tym som chcela povedat, ze radsej by som sa s nou rozlucila skor, zamestnavatela to bude stat rovnake naklady - ci ukoncit PP a dat ostupne alebo platit mzdu pocas vypovednej doby. teda zamestnavatel je na tom istom len s tym rozdielom, ze zam-nec sa bude zucastnovat na vyrobnom procese.
Z dôvodov ktoré uvádzaš, zamestnanec nemá nárok na odstupné. Ak by ste mu ho vyplatili, je to pre zamestnávatela nedaňový výdavok.
Hľadala som v ZP, neviem to rýchlo nájsť, neviem či to platilo v minulosti, alebo sa uvažovalo s tým pri novele - ak prítomnosť zamestnanca počas výpovednej doby na pracovisku je nežiadúca, patrí (alebo v minulosti mu patrila) po určitú dobu náhrada mzdy bez toho, aby chodil do práce. Ak sa mi to podarí nájsť, pripojím odkaz.
Zuzana B.
22.02.13,12:52
Dakujem Veronika, ten paragraf by ma celkom zaujimal, s tym som sa este nestretla, ale to ze v tomto pripade nevznika narok na osdtupne, to viem, iba som polemizovala, ze radsej by som vyplatila odstupne ako ho drzat este dva mesiace v praci pocas vypovednej doby a tak ci onak zam-tela to stoji rovnaky peniaz - ci uz mzda vyplatena zam-covi pocas 2-mesacnej vypovednej doby alebo vyplatene 2-mesacne odstupne.
veronikasad
22.02.13,12:54
Dakujem Veronika, ten paragraf by ma celkom zaujimal, s tym som sa este nestretla, ale to ze v tomto pripade nevznika narok na osdtupne, to viem, iba som polemizovala, ze radsej by som vyplatila odstupne ako ho drzat este dva mesiace v praci pocas vypovednej doby a tak ci onak zam-tela to stoji rovnaky peniaz - ci uz mzda vyplatena zam-covi pocas 2-mesacnej vypovednej doby alebo vyplatene 2-mesacne odstupne.
Zamestnanec nesúhlasí so skončením prac.pomeru dohodou s tým, že by ste mu "odstupné" za výpovednú dobu (zámerne uvádzam v úvodzovkách) vyplatili vo forme odmeny ?
Zuzana B.
22.02.13,12:59
Velmi dobre ta chapem... priznam sa, ze takto som to uz riesila v minulosti... ale v taky cas tam musi byt dovera lebo nikde vo vystupnych papieroch by som nepisala o vyplateni odstupneho. ak to dospeje do toho stadia ze manazer vyroby na tom bude trvat aby nebola pritomna vo vyrobe po tom co by jej mala zacat plynut vypovedna doba, tak skusim takuto variantu.
Mima4
22.02.13,18:56
Čítam Vaše príspevky a riešim podobný problém. Mám problémy so zamestnancom, ktorý si neplnil dobre pracovné povinnosti a okrem toho máme podozrenie z nekalého konania v minulosti, ktoré sa ale nedá dokázať. Ďalej nám odbúraval zákazníkov posielaním ku konkurencii, čoho bola svedkom ďalšia zamestnankyňa. Všetko je pre nás zbytočné riešiť okamžitým skončením, keďže sme v pracovnej zmluve neuviedli dôvody okamžitého zrušenia pracovného pomeru. Chcem to riešiť výpoveďou, ale nechcem platiť odstupné. Budem postupovať tak že mu dám výpovednú dobu.
Otázka: ak chce odstupné, musí podať žiadosť pred začatím plynutia výpovednej doby? Potom to už je pasé?
Otázka 2: Ak nepodá žiadosť, ale nebude počas výpovednej doby pracovať - jednoducho nepríde - ako mám postupovať?

Ďakujem za reakcie.
veronikasad
22.02.13,19:07
Čítam Vaše príspevky a riešim podobný problém. Mám problémy so zamestnancom, ktorý si neplnil dobre pracovné povinnosti a okrem toho máme podozrenie z nekalého konania v minulosti, ktoré sa ale nedá dokázať. Ďalej nám odbúraval zákazníkov posielaním ku konkurencii, čoho bola svedkom ďalšia zamestnankyňa. Všetko je pre nás zbytočné riešiť okamžitým skončením, keďže sme v pracovnej zmluve neuviedli dôvody okamžitého zrušenia pracovného pomeru. Chcem to riešiť výpoveďou, ale nechcem platiť odstupné. Budem postupovať tak že mu dám výpovednú dobu.
Otázka: ak chce odstupné, musí podať žiadosť pred začatím plynutia výpovednej doby? Potom to už je pasé?
Otázka 2: Ak nepodá žiadosť, ale nebude počas výpovednej doby pracovať - jednoducho nepríde - ako mám postupovať?
Ďakujem za reakcie.
Aký bude dôvod výpovede zo strany zamestnávatela ? Otázky, ktoré si položila, platili pri výpovedi zo strany zamestnávatela z dôvodu nadbytočnosti, alebo rušenia prevádzky - do 31.12.2012.
Tweety
23.02.13,12:57
Čítam Vaše príspevky a riešim podobný problém. Mám problémy so zamestnancom, ktorý si neplnil dobre pracovné povinnosti a okrem toho máme podozrenie z nekalého konania v minulosti, ktoré sa ale nedá dokázať. Ďalej nám odbúraval zákazníkov posielaním ku konkurencii, čoho bola svedkom ďalšia zamestnankyňa. Všetko je pre nás zbytočné riešiť okamžitým skončením, keďže sme v pracovnej zmluve neuviedli dôvody okamžitého zrušenia pracovného pomeru. ZP neukladá uvádzať v PZ dôvody okamžitého skončenia PZ, tie majú byť uvedené v IS. Chcem to riešiť výpoveďou, ale nechcem platiť odstupné. Budem postupovať tak že mu dám výpovednú dobu.
Otázka: ak chce odstupné, musí podať žiadosť pred začatím plynutia výpovednej doby? Potom to už je pasé?
Otázka 2: Ak nepodá žiadosť, ale nebude počas výpovednej doby pracovať - jednoducho nepríde - ako mám postupovať?
Pri skončení PP výpoveďou pre porušenie PD nárok na odstupné nevzniká. PP končí uplynutím VD. Pri okamžitom skončení detto..
Ďakujem za reakcie.
V texte.
Mima4
26.02.13,20:39
Ďakujem za reakcie,
problém, že my nemáme IS (neboli sme na to pripravení), zamestnancom bol len on. A čo sa týka tej výpovedi, môžem mu ju vôbec dať? Pretože ak dám výpoveď, toto pracovné miesto je zrušené? Nemôžem naň zobrať ďalšieho človeka?
Ešte som sa teraz dočítala, že pokiaľ je zamestnaný do 1 roka má nárok len na 1-mesačné odstupné.... On pracuje od začiatku marca minulého roku a od začiatku februára je na PN, ktorá skončí v marci ("plánovane"), PN sa započítava do doby trvania pracovného pomeru, takže už musím vyplácať 2-mesačné?!
ďakujem
Mima4
26.02.13,20:44
Aký bude dôvod výpovede zo strany zamestnávatela ? Otázky, ktoré si položila, platili pri výpovedi zo strany zamestnávatela z dôvodu nadbytočnosti, alebo rušenia prevádzky - do 31.12.2012.

My máme taký problém, že jeho pracovné miesto sa nedá zrušiť, pretože je na ňom postavená živnosť, na druhej strane odhliadnuc od skutočnosti jeho konania a správania, nedokážeme zabezpečiť pre toto pracovné miesto plnú vyťaženosť (na 8 hodín - na plný pracovný úväzok), tak sme po vydiskutovaní nevhodného správania navrhli prechod na skrátený pracovný úväzok s čím nesúhlasil. Momentálne je PN, neviem, ako postupovať, keďže dané pracovné miesto zrušíť úplne nemôžem (bolo mi povedané, že i keď na 2 hodiny v týždni, ale musí byť obsadené).
veronikasad
26.02.13,20:57
Dakujem Veronika, ten paragraf by ma celkom zaujimal, s tym som sa este nestretla, ale to ze v tomto pripade nevznika narok na osdtupne, to viem, iba som polemizovala, ze radsej by som vyplatila odstupne ako ho drzat este dva mesiace v praci pocas vypovednej doby a tak ci onak zam-tela to stoji rovnaky peniaz - ci uz mzda vyplatena zam-covi pocas 2-mesacnej vypovednej doby alebo vyplatene 2-mesacne odstupne.
§ 141a
Dočasné prerušenie výkonu práce

Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. Zamestnancovi po dobu dočasného prerušenia výkonu práce patrí náhrada mzdy najmenej v sume 60 % jeho priemerného zárobku; ak sa závažné porušenie pracovnej disciplíny nepreukázalo, zamestnancovi patrí doplatok do výšky jeho priemerného zárobku.