svojar
04.03.06,07:33
S týmto problémom som sa stretol včera pri čítaní prílohy denníku Pravda "Ako na dane", kde na str. 3 sa v článku píše, citujem :
"Do nezdaniteľnej sumy sa rátajú aj dôchodky, takže dôchodcovia si môžu o vrátenie zrážkovej dane požiadať len vtedy, ak ich penzia je mesačne nižšia ako 7328 Sk".
Potiaľ je to jasné, ale článok pokračuje dalej :
"Aj penzisti s vyššou penziou môžu požiadať cez daňové priznanie štát, aby jim vrátil zrazenú daň z príjmov, ale len ak neprevýšili sumu 43 968 Sk. Ide o prípady, keď pracovali na základe pracovnej zmluvy alebo dohody o vykonaní práce a ich zamestnávateľ im vyplatil príjmy už po zdanení. Takúto možnosť majú prvýkrát tento rok".
Rovnaké se opakuje aj na str. 10 - Nájdite si, aké máte uľavy.
" Pracujúci penzista, ktorý zo zamestnania dosiahol vlani príjmy pod hranicou 43968 Sk, ktoré mu vyplatili už po zdanení, môže požiadať štát cez daňové priznanie o vrátenie tejto dane".

Prezrel som(možno nedbanlivo) zákon 595/2003 v platnom znení, ale nič také som nenašiel. Možno to vychádza z toho, že FO, ktoré majú príjem do 43968 Sk nemusia podať DPFO a mali nezdanené príjmy tak daň neplatia.

Problém č. 2 - Ako potom vyplniť DPFO aby tam vznikom preplatok na dani.
Do ktorých riadkov treba čo písať. Príklad : Príjem 14 198 Sk,-, zrazené preddavky 2698,- Sk.
Poraďáci - daňováci prosím poraďte.
Pepa
04.03.06,07:19
Postupuješ štandardným spôsobom - potvrdenie od zamestnávateľa "opíšeš" do DP A a postupuješ podľa riadkov - LEN v r. 53 uvedieš 0 - ostatné ťa už dovedie /ak si zobereš DP A/ pod oddielom VI. čítaj čísmenko 7).
A ešte pridávam link - tuším od príspevku 29:http://www.porada.sk/t19722-p3-dohody--dchodcovia.html
svojar
04.03.06,08:16
Ďakujem, link som pozrel a Teba oceňujem.