nozkar
22.02.13,15:30
Potreboval by som poradiť. Obchodujem so zahraničím, hlavne Nemecko a Rakúsko. Nie som platca DPH. Faktúry, ktoré mi vystavujú, sú teda uvádzané s DPH. Dopočul som sa, že nemôžem dať do účtovníctva faktúru zo zahraničia, ktorá nemá všetky náležitosti, teda moju adresu + ICO aj moje DIC. Oni na faktúrach udávajú len moje meno, adresu, ale moje ICO a DIC neuvádzajú. Je to pravda,že takúto faktúru nemožno použiť do účtovníctva? A musí takáto faktúra obsahovať aj formu úhrady a dátum splatnosti? Ďakujem za odpoveď
KEJKA
22.02.13,17:31
A za čo sú tie faktury? Sleduješ si obrat v pripade nakupovania tovaru? A čo ak ide o nákup služieb?
nozkar
22.02.13,18:49
Hej, sledujem priebezne. A su to faktury za oblecenie.
KEJKA
22.02.13,19:18
Mozes nakupovat dodavatel je povinny uvadzat svoje Dic nie tvoje. Ico by malo byt ale za fakturu zodpoveda dodavatel.
nozkar
23.02.13,17:20
Ale ako to je s jej použitím v účtovníctve? Známemu vraj povedali na daňovom úrade, že to nie je daňovým dokladom a že takúto faktúru nemožno použiť v účtovníctve, lebo vraj nemá všetky povinné náležitosti. Ale počul som a aj čítal na nete, že ju možno dať do účtovníctva bez problémov, tak neviem ako to naozaj je, keď každý povie niečo iné.
KEJKA
23.02.13,22:02
povinné náležitosti sú uvedené v zákone o DPH, podľa mňa platia pre platiteľov DPH.
V prípade registrácie si z takých faktúr nebudeš môcť odpočítať DPH, aj keby si mal nárok- ale to nebude možné práve kvôli chýbajúcim náležitostiam.
Pre účtovníctvo by som to neriešila.
Na druhej strane - čo ti bráni požiadať a trvať na tom, aby na faktúru uvádzal dodávateľ tvoje IČO?
frenkacik
24.02.13,17:29
Na vetu: "známemu vraj povedali" zabudni. Ja mám dobré skúsenosti pri probléme kontaktovať priamo daňové riaditeľstvo SR: http://www.drsr.sk
Napísal som im problém a oni mi bez problémov odpovedali. :-)
Budeš mať navyše niečo v ruke, ak to bude neskôr nejaký ich úradník riešiť...
1a4ter
24.02.13,21:38
Moji účtovníci tvrdia, že tie informácie (ičo, dič) tam musia byť aby to bol hodnotný daňový doklad. Strýc chodí aj na daňové kontroly a hovoril že ak sa chceš vyhnúť problémom tak to tam treba dať. Ja objednávam určitý materiál z Thaiwanu a tie čísla tam nemali problém napísať.
calimero1
24.02.13,22:16
Dovolim si polemizovat. Obchodnik v Indii sa tazko bude riadit nasimi danovymi zakonmi. Vystavuje faktury podla ich legislativy. Samozrejme, pokial ho poziadam, aby na doklad uviedol ICO a DIC (on ani nemusi vediet, co to je), moze mi vyhoviet, ale nemusi. Bezne dostavam faktury zo zahranicia a verte mi, nie vzdy je jednoduche sa s predavajucim dohodnut. Napr. s Cinanmi taketo veci uz ani neriesim, som rad, ze je na fakture vobec napisane Invoice a moja adresa. Colnikom to nikdy nevadilo a nikdy nebol problem v colnom konani. Urcitu davku tolerancie by som ocakaval aj od danovakov, ved nie sme pupok sveta a vela zahranicnych partnerov ani netusila, ze nejake Slovensko existuje, kym sa nestretli so mnou.
Ine je to v pripade platcov DPH a faktur vystavovanych v ramci EU. Tam by malo byt IC DPH (VAT number) uvedene, lebo to prikazuje europska legislativa. Ale stretol som sa uz aj s tym, ze Anglicania dost na to kaslu a vystavuju faktury s vierohodnostou toaletneho papiera. Oni celkovo byrokraciu nemusia a danovaci tam maju vyssi prah tolerancie v porovnani s nami.
U nas sa baziruje na nepodstatnych veciach a velke danove uniky akoby nikto nevidel. V Anglicku je to presne opacne, zbytocne sa nebuzeruje, pokial podnikatel nie je evidentny zlodej.
jenny5
25.02.13,13:12
Mam skusenost s fakturami z UK a uprimne, nikdy mi nedodali fakuturu podla mojich poziadaviek. Jeden dodavatel si uz na to zvykol, ale iny mi posle len e-mail, v ktorom je napisane v preklade "tento e-mail je vasa faktura" to je vsetko. Aj ked som ich opakovane ziadala o novu fakturu s nalezitostami, nedocakala som sa. Nakolko ide o tovar z EU a sme platcami DPH, musim ho samozdanit, co aj robim na zaklade tych podkladov, ktore mam...
nozkar
25.02.13,18:37
Tiež súhlasím,že sa s tým robia zbytočné okolky. Je to všetko len byrokracia - podla mňa. A k tomu DÚ, tak tam mi povedali, že tam tie náležitosti byť musia, aby to bol správny daňový doklad. Vraj keď je tam iba moja adresa, môžem to môžem kupovať na súkromné účely. Platím všetko prevodom na účet a vopred, doklady z banky sú, ale nemôžem to použiť, lebo je to na súkromné účely. Skvelý štát. Ale zas druhá pani z DÚ mi povedala,že je to jedno a nemusí to tam byť.. Tak keď ešte aj tam majú rozdielne názory, tak potom komu veriť. Kocúrkovo! Aj som firmám skúšal písať, nech to tam dopíšu, ale korešpondencia s nimi je unikátna. Zistil som to nedávno, tak čo robiť s tými predchádzajúcimi faktúrami. Niekto aj písal,že si to tam dopíše a zaúčtuje normálne. Preto som chcel vedieť, že či s tým má niekto nejaké skúsenosti a ako on postupuje.
calimero1
25.02.13,21:37
Mam skusenost s fakturami z UK a uprimne, nikdy mi nedodali fakuturu podla mojich poziadaviek. Jeden dodavatel si uz na to zvykol, ale iny mi posle len e-mail, v ktorom je napisane v preklade "tento e-mail je vasa faktura" to je vsetko. Aj ked som ich opakovane ziadala o novu fakturu s nalezitostami, nedocakala som sa. Nakolko ide o tovar z EU a sme platcami DPH, musim ho samozdanit, co aj robim na zaklade tych podkladov, ktore mam...

Co sa tyka UK, uplne suhlasim. Oni za fakturu povazuju vsetko. Aj obycajny email, aj rukou nacarbany zdrap papiera bez adresy dodavatela a odberatela.
Anglicky podnikatel ti povie, ze on riesi biznis a nie hluposti. U nas clovek musi riesit kopec hluposti a len ak mu ostane cas, potom riesi biznis. Ja sa tym Anglicanom ani necudujem, ze sa v EU necitia dobre. Ta uradnicka masineria a tisice noriem ich dusia, oni byrokraciu nemaju v povahe, je to ina mentalita.
calimero1
25.02.13,21:43
Tiež súhlasím,že sa s tým robia zbytočné okolky. Je to všetko len byrokracia - podla mňa. A k tomu DÚ, tak tam mi povedali, že tam tie náležitosti byť musia, aby to bol správny daňový doklad. Vraj keď je tam iba moja adresa, môžem to môžem kupovať na súkromné účely. Platím všetko prevodom na účet a vopred, doklady z banky sú, ale nemôžem to použiť, lebo je to na súkromné účely. Skvelý štát. Ale zas druhá pani z DÚ mi povedala,že je to jedno a nemusí to tam byť.. Tak keď ešte aj tam majú rozdielne názory, tak potom komu veriť. Kocúrkovo! Aj som firmám skúšal písať, nech to tam dopíšu, ale korešpondencia s nimi je unikátna. Zistil som to nedávno, tak čo robiť s tými predchádzajúcimi faktúrami. Niekto aj písal,že si to tam dopíše a zaúčtuje normálne. Preto som chcel vedieť, že či s tým má niekto nejaké skúsenosti a ako on postupuje.

Je absurdne tvrdit, ze pokial nie je na fakture uvedene ICO, mohol som to kupit na sukromne ucely. Ved pokial som to uhradil z podnikatelskeho uctu, tovar som prijal na sklad a viem zdokladovat jeho predaj, malo by to stacit. Proste nasi uradnici nevnimaju suvislosti a potom to tak aj v tejto krajine vyzera.
nozkar
28.02.13,12:44
Tiež si to myslím. Ale ako to v skutočnosti je, to človek asi ťažko zistí. Tak teraz volám a mailujem do zahraničia a snažím sa im vysvetliť čo a ako a prečo, tak dúfam,že sa mi to podarí, aj keď komunikácia s nimi nie je jednoduchá a oni tvrdia svoje. Ďalej som dozvedel,že každá faktúra zo zahraničia musí mať razítko aj podpis. No v Nemecku to tak jednoznačné nie je a ako som sa dozvedel, veľa podnikateľov svoje faktúry neorazí ani nepodpíše, lebo vraj tam boli prípady s falšovaním a potom to šlo na súd a nevyhrali. Dokonca si sami odporúčajú nepodpisovať ich a nedávať razítka. Tvrdia,že takéto faktúry sú platné a plnohodnotné. Ale aj tam vedú podobnú polemiku ako tu, že či sa to môže a či nie. Jedine keď sa posiela faktúra v elektronickej podobe napr. ako PDF, tak od roku 2011 nemusí byť podpísaná a je platná.

Fakt je to tak, ako bolo napísané, vybavuj, zisťuj, overuj, a ak ti náhodou zostane čas, tak sa môžeš venovať aj podnikaniu!
blavaciko
28.02.13,13:05
Tiež si to myslím. Ale ako to v skutočnosti je, to človek asi ťažko zistí. Tak teraz volám a mailujem do zahraničia a snažím sa im vysvetliť čo a ako a prečo, tak dúfam,že sa mi to podarí, aj keď komunikácia s nimi nie je jednoduchá a oni tvrdia svoje. Ďalej som dozvedel,že každá faktúra zo zahraničia musí mať razítko aj podpis. No v Nemecku to tak jednoznačné nie je a ako som sa dozvedel, veľa podnikateľov svoje faktúry neorazí ani nepodpíše, lebo vraj tam boli prípady s falšovaním a potom to šlo na súd a nevyhrali. Dokonca si sami odporúčajú nepodpisovať ich a nedávať razítka. Tvrdia,že takéto faktúry sú platné a plnohodnotné. Ale aj tam vedú podobnú polemiku ako tu, že či sa to môže a či nie. Jedine keď sa posiela faktúra v elektronickej podobe napr. ako PDF, tak od roku 2011 nemusí byť podpísaná a je platná.

Fakt je to tak, ako bolo napísané, vybavuj, zisťuj, overuj, a ak ti náhodou zostane čas, tak sa môžeš venovať aj podnikaniu!

to s peciatkou je blbost!
peciatka nie je povinnou nalezitostou ani faktury vydanej na slovensku... to len tu si vsetci myslia, ze kazdy papier firemny musi byt orazitkovany...
nozkar
01.03.13,12:41
Je to tak, len keď človek všeličo okolo seba počúva, čo, kto a kde mal s čím problémy, tak mu nezostáva nič iné, len si všetko radšej overiť, a ešte aj potom v tom človek nemá jasno, lebo ešte aj z jedného úradu si vedia protirečiť. Ale čo, na Slovensku je to tak, načo niečo robiť jednoducho, keď sa to dá aj zložito.