lu-cinka
04.03.06,09:13
Ak dostanem formou notárskej zápisnice do daru byt spolu so záložným právom v prospech banky/úver/,ktorý potom vyplatím,zaujímalo by ma,či pri predaji tohoto bytu,pokiaľ v ňom nemám trvalý pobyt,resp.nie som vlastníčkou dva roky,platím daň z prijímu alebo sa dá odpočítať vyplatenie tohoto úveru.:confused:
KEJKA
04.03.06,17:55
zdaňuješ príjem z predaja bytu, pričom môžeš odpočítať všetky výdavky na jeho získanie. Píšeš síce dar, ale zároveň úver? Ak výška splateného úveru vlastne predstavovala cenu bytu, tak si ho môžeš odpočítať. Tiež úroky, notárske , právne služby.
Jannet
05.03.06,06:18
naklady, ktore ti vznikli s nadobudnutim bytu si mozes uplatnit, nielen splatky uveru, aj notarske poplatky, vymenu zamku a pod.
Johanka
05.03.06,09:38
Ak dostanem formou notárskej zápisnice do daru byt spolu so záložným právom v prospech banky/úver/,ktorý potom vyplatím,zaujímalo by ma,či pri predaji tohoto bytu,pokiaľ v ňom nemám trvalý pobyt,resp.nie som vlastníčkou dva roky,platím daň z prijímu alebo sa dá odpočítať vyplatenie tohoto úveru.:confused:
Tu je jednoznačne napísané, že nehnuteľnosť je nadobudnutá darom. To , že to kúpila aj s nejakou ťarchou , neovplyvňuje spôsob zdanenia v prípade predaja predmetu darovania.
Pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej darovaním sa postupuje podľa § 8 ods.5 písm.b/, ktorý bol s účinnosťou od 1.1.2006 novelizovaný. Do výdavkov si môže daňovník uplatniť obstarávaciu cenu zistenú podľa § 25 ods.1 písm. a/ (toto ustanovenie bolo tiež novelizované). Platí všeobecne na darovaný majetok, teda aj na nehnuteľnosti. Skúma sa, či by pri predaji predmetnej nehnuteľnosti bol príjem z predaja u darcu. ktorá je FO ( v deň darovania), oslobodený od dane podľa § 9 ZoDP. Ak by nebol oslobodený, tak OC je obstarávacia cena zistená u darcu. Ak by bol oslobodený, tak OC je cena , za ktorý ju nadobudol obdarovaný ( cena zo znaleckého posudku v čase darovania).