telefonica
23.02.13,06:04
Milí poraďáci, v krátkosti: Manžel je živnostník/neplatca DPH, poskytuje ubytovanie v budovách používaných na živnosť - odpisovaných. Tieto budovy boli súčasťou BSM, kým manželka/nebola živnostníčka nezomrela. Časť (konkrétne polovicu) živnostníkom odpisovaného majetku (budov používaných na podnikanie) zdedil syn. Živnostník ku koncu roka ukončil živnosť a túto v rovnakých budovách začal prevádzkovať od nového roka syn/platca DPH. Prosím o radu, ako to účtovne vyriešiť?
1. Čo s majetkom, ktorý bol zdedený niekým iným, než živnostníkom?
2. Akú sumu majetku pripočítať v tomto prípade pri ukončení živnosti?
2. Ako vložiť u syna do podnikania tú časť majetku, ktorú nevlastní? Neviem si s tým rady.

Prosím, pomôžte....
telefonica
25.02.13,17:01
Dalo by sa tak, že na základe dokladov o dedičstve by som polovicu majetku vyradila? A keby áno, tak v akej hodnote? V 50% alebo suma aká je uvedená v dedičskom konaní? Následné užívanie tohoto majetku by bolo riešené zmluvou? Alebo nevyradiť, len napísať zmluvu, že živnostník má právo užívať tú polovicu tohto majetku, ktorý už nevlastní, na podnikateľské účely (stará sa o budovy "se vším všudy") a na základe tejto zmluvy by sa vlastne v účtovníctve nič nemenilo a zostatky by som pri ukončení pripočítala do základu dane?
Ako potom uvedené budovy založiť u syna, ktorý v tomto podnikaní pokračuje?
Prosím, ak by ste mali hociaký nápad, dajte mi vedieť.
Ďakujem