pildo
23.02.13,09:09
Ahojte,

nenašiel som vhodnejšiu rubriku, tak píšem sem (škoda, že tu nie je sekcia právo).

Chcem sa opýtať, či je na Slovensku platná zmluva, ktorú nám dal podpísať konateľ firmu, pre ktorú robím. Znenie tejto zmluvy bolo v anglickom jazyku, aj keď som zamestnancom slovenskej sročky (majiteľ a konateľ je poliak).

Bohužiaľ, zmluvu som v časovej tiesni podpísal (a bohužiaľ som si neprečítal kompletné celý text - robili na nás nátlak, aby sme to rýchlo podpísali a zároveň z kolegovia z Poľska po mne chceli súrne niečo urobiť).

Dozvedel som sa od kolegu, že zmluva o nespolupracovaní s konkurenciou obsahuje také prvky, o ktorých som nepredpokladal. Napr. nám ňou zakázali zúčastňovať sa na affiliate programe materskej firmy a zrušili nám účty, ktoré sme mali založené ešte pred dátumom podpisu zmluvy, čo by mohla byť retroaktivita.

Chcem sa ďalej opýtať, ako to je s tým, keď v zmluve som sa zaviazal, že rok od ukončenia pracovného pomeru nemôžem nastúpiť u konkurenčnej firmy, ani si založiť konkurenciu.

Mám už asi 3 roky vlastnú sro, ktorej predmet podnikania má praktický rovnaké činnosti, ako firma, pre ktorú pracujem. Platí podpis fyzickej osoby aj pre právnickú osobu, ktoré bola založená pred podpisom tejto zmluvy?

Je vôbec zmluva platná, ak nám ju dal podpísať konateľ firmy v cudzom jazyku, neposkytol nám dostatočný čas na rozmyslenie, neobdržali sme ani podpísanú kópiu tejto zmluvy. V zmluve neboli menované žiadne paragrafy, ani podľa akého zákona je zmluva napísaná.

Celý problém je ten, že vo firme sa k nám poliaci chovajú hrozne (napr. 0€ vianočné odmeny, aj keď obrat za december bol o 100% väčší, ako normálne. nezavolali nás na teambuilding, aj keď sme v SK-CZ pobočke len 3 a na miesto konania to máme 120km, zatiaľ čo poliaci to mali 300km, nedôvera voči zamestnancom, dokonca nedôverujú ani kolegyni, ktorá je vedúca SK-CZ pobočky a pod.). pre časový nátlak som si neuvedomil, čo to vlastne podpisujem. Zmluva prakticky nepriniesla nič pre nás, ale je výhodná len pre majiteľa firmy. Viem, nemal som podpisovať niečo, čo som poriadne nečítal a mal so si to nechať prejsť hlavou, ale pre časový nátlak som to podpísal a teraz to ľutujem.
blavaciko
23.02.13,12:20
podpisal, suhlasil... hoc by ta zmluva bola v azbuke alebo cinskych znakoch, naco podpisujes nieco, co si necital a co mu nerozumies?




Mám už asi 3 roky vlastnú sro, ktorej predmet podnikania má praktický rovnaké činnosti, ako firma, pre ktorú pracujem. Platí podpis fyzickej osoby aj pre právnickú osobu, ktoré bola založená pred podpisom tejto zmluvy?

ako mame my vediet, co je v zmluve napisane​, ked to nevies ani ty? ale zrejme si sa v nej zaviazal nevyvijat konkurencnu aktivitu, co znamena aj spolocnictvo a konatelstvo v konkurencnej firme.
pildo
23.02.13,13:57
potreboval som robiť, nemal som čas prekladať ju. inak nemala by byť každá zmluva vypovedateľná?

mal som pocit, že zmluvy musia spĺňať určitú formu (podľa akého zákona je zmluva napísaná (obchodný, občiansky a pod.), taktiež je otázne, čo ja konkrétne mám s majiteľom/konateľov firmy. pracovnú zmluvu mám podpísanú s právnickou osobou - slovenskou sro, teda takáto zmluva by podľa mňa mala byť uzavretá s mojim zamestnávateľom - slovenskou sročkou a nie s jej poľským konateľom - fyzickou osobou.

bohužiaľ, podpísal som a teraz to ľutujem. hľadám teda možnosti, ako zneplatniť tuto zmluvu. lenže ako som už napísal, bolo to pod časovým nátlakom, v texte v cudzom jazyku (anglicky viem, ale nie právnickú angličtinu - nie je možné použiť niečo s faktom, že nás úmyselne chceli dostať do omylu tým, že nám dali podpísať zmluvu v cudzom jazyku, navyše nenechali nám dostatok času na rozmyslenie? plus použiť niečo o nevýhodnosti pre nás, keďže zmluva nám nič neprináša a je výhodná len pre fyzickú osobu - konateľa? navyše nám zrušili účty, ktoré boli založené pred dátumom podpisu (retroaktivita - následne vyhlásiť celú zmluvu za neplatnú?), provízie za predaj neboli vyplatené - tam by tiež mohol byť porušený zákon), s osobou s ktorou myslím nemám žiadny vzťah, navyše sme nedostali ani podpísanú kópiu. takáto zmluva dúfam bude neplatná. Čakám ešte na vyjadrenie od právnej poisťovne, snáď mi poradia fintu, ako by sa z toho dalo vykľučkovať.
blavaciko
23.02.13,22:10
aku zmluvu chces vyhlasit za neplatnu, ked ziadnu nedrzis v ruke? mas veeeelmi zlu vyjednavaciu poziciu...
jedine co momentalne mozes robit je ziadat o vyplatenie provizi na ktore mas podla teba narok ci na odzrusenie uctov, ktore boli zrusene (ale mozno boli zrusene v sulade so zmluvou, ktoru si podpisoval a jej kopiu nemas)
pildo
24.02.13,10:37
text zmluvy mam na maily... rovnako mam svedkov, ze to bolo pod casovym natlakom, aj ze ta zmluva bola v AJ a nedali nam kopie...
sroservis
24.02.13,13:34
Dobrý deň,

tej vašej teórii o časovom nátlaku nedávam veľa šancí na úspech.
Ak sa Váš vzťah s druhou stranou pohybuje v rovine pracovného práva, zvážte si či tá Vaša dohoda je v súlade s ust. § 83a ZP (nižšie).
Toto znenie platí od 1. 9. 2011:
§ 83a
Obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ a zamestnanec sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť, že zamestnanec po skončení pracovného pomeru nebude po určitú dobu, najdlhšie jeden rok, vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru, iba ak zamestnanec v priebehu trvania pracovného pomeru má možnosť nadobudnúť informácie alebo znalosti, ktoré nie sú bežne dostupné a ich využitie by mohlo privodiť zamestnávateľovi podstatnú ujmu.

(3) Ak obmedzenie zárobkovej činnosti dohodnuté v pracovnej zmluve je väčšie, ako to vyžaduje potrebná miera ochrany zamestnávateľa, môže súd záväzok zamestnanca podľa odseku 1 obmedziť alebo zrušiť.

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu najmenej v sume 50 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca za každý mesiac plnenia záväzku podľa odseku 1. Peňažná náhrada je splatná vo výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, a to za predchádzajúce mesačné obdobie, ak sa nedohodlo inak.

(5) Zamestnanec a zamestnávateľ sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť na primeranej peňažnej náhrade, ktorú je zamestnanec povinný zaplatiť, ak poruší záväzok podľa odseku 1. Suma peňažnej náhrady nesmie presiahnuť celkovú sumu peňažnej náhrady zamestnávateľa dohodnutej podľa odseku 4. Suma peňažnej náhrady sa primerane zníži, ak zamestnanec splnil svoj záväzok sčasti. Zaplatením peňažnej náhrady záväzok zamestnanca podľa odseku 1 zanikne.

(6) Zamestnávateľ môže od záväzku podľa odseku 1 odstúpiť len počas trvania pracovného pomeru zamestnanca; záväzok zaniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo odstúpenie doručené druhej zmluvnej strane, najneskôr však posledným dňom trvania pracovného pomeru.

(7) Zamestnanec môže záväzok podľa odseku 1 vypovedať, ak mu zamestnávateľ nevyplatil peňažnú náhradu do 15 dní od uplynutia jej splatnosti; záväzok zaniká dňom, v ktorom bola výpoveď doručená druhej zmluvnej strane.

(8) Záväzok podľa odsekov 1, 4 a 5 musí byť súčasťou pracovnej zmluvy, inak je neplatný. Odstúpenie od dohody podľa odseku 6 a výpoveď podľa odseku 7 musia byť písomné, inak sú neplatné.

(9) V kolektívnej zmluve je možné vymedziť okruh zamestnancov, s ktorými možno dohodnúť obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru, dobu trvania obmedzenia zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru, minimálnu mieru primeranej peňažnej náhrady podľa odseku 4 a obmedzenie najvyššej sumy peňažnej náhrady podľa odseku 5.
pildo
25.02.13,11:09
ak som to dobre pochopil, tak zmluva je neplatná, keďže nie je súčasťou pracovnej zmluvy, ale je to samostatný papier? Rovnako v zmluve nie je žiadna zmienka o finančnej náhrade, takže zmluva nie je platná ani z tohoto dôvodu.

chcel by som sa ešte opýtať, ako to je s tým bodom 4. Ak nás obmedzuju na dobu 12 mesiacov, tak nám musia vyplatiť minimálne 6 mesačných platov a viac (podľa dohody) z priemerného zárobku (hrubého/čistého?)? alebo každý mesiac čo pracujeme vo firme máme nárok na 50% z priemerného platu? nerozumiem presne tej časti o vyplatení za predchádzajúce mesačné obdobie.
sroservis
25.02.13,14:55
ten bod 4 hovorí o tom, ako si má zamestnávateľ plniť svoj záväzok.

Príklad: pracovný pomer, v ktorom je dohodnuté takéto obmedzenie má skončiť 28.2.2013, pričom je dohodnuté, že Z-ľ bude platiť zamestnancovi 70% jeho priemerného platu, a to po bodu 6 mesiacov.
T.j. vo výplatnom termíne (napr. 4. alebo 12. deň v mesiaci - ako má zamestnávateľ štandardne stanovené) v apríli by mal Z-L vyplatiť Z-Covi náhradu mzdy za marec a následne každý mesiac až do dosiahnutia stanoveného obdobia (6 mesiacov).

Ak dohodnutá náhrada nie je vyplatená ani do 15 dní - zamestnanec môže túto dohodu vypovedať, t.j. doručením výpovede môže dohodnutý záväzok porušiť a napr. zamestnať sa u konkurencie zamestnávateľa.

Ešte k Vašim úvaham - pracovná zmluva môže mať aj dodatky (ktoré sú jej súčasťou, t.j. dohoda môže byť aj v nich).
pildo
26.02.13,06:47
Ďakujem ti za rady, pomohol si mi.

Ešte ma napadlo, ja vlastne nie som povinný podpísať takýto dodatok, ak má pre mňa know how väčšiu hodnotu, ako mi ponúkne zamestnávateľ? Trošku som rozmýšľal a prišiel som na to, že právo v celej EU by malo byť harmonizované a podobný paragraf o mlčanlivosti je praktický asi v celej EU (ak nie nevýhodnejší pre zamestnávateľa) a teda chceli nás podviesť tým, že nám nedali do zmluvy zmienku o finančnej náhrade.

Know how, ktoré som tu nabral je pomerné cenné, keď človek vie, ako ho využiť. Určite ma väčšiu cenu, ako 50% z platu po dobu 1-12 mesiacov (podľa dohody). Pôvodne som nemal v pláne robiť im konkurenciu, ale vidím koľko firma zarába, čo sa predáva, viem kto produkty vyrába a za aké ceny, akými marketingovými kanálmi sa produkty predávajú. Keď si do toho zoberiem fakt, koľko nám platia, ako sa k nám chovajú (nula € odmeny vianočné, zmena pravidiel počas hry, zmazanie affiliate účtov a nenahradenie zárobkov, ignorovanie zo strany manažérov, totálna nedôvera a pod.), že trestajú ľudí za aktivitu navyše, tak mám chuť im urobiť konkurenciu (pôvodne som to nemal v pláne, ale večer som rozmýšľal a fakt mám pocit, že nás chceli poriadne ojebabrať a ja sa nerád nechávam ojebabravať).