pildo
23.02.13,09:34
Ahojte,


chcem sa opýtať, či je na Slovensku platná zmluva, ktorú nám dal podpísať konateľ firmu, pre ktorú robím. Znenie tejto zmluvy bolo v anglickom jazyku, aj keď som zamestnancom slovenskej sročky (majiteľ a konateľ je poliak).

Bohužiaľ, zmluvu som v časovej tiesni podpísal (a bohužiaľ som si neprečítal kompletné celý text - robili na nás nátlak, aby sme to rýchlo podpísali a zároveň z kolegovia z Poľska po mne chceli súrne niečo urobiť).

Dozvedel som sa od kolegu, že zmluva o nespolupracovaní s konkurenciou obsahuje také prvky, o ktorých som nepredpokladal. Napr. nám ňou zakázali zúčastňovať sa na affiliate programe materskej firmy a zrušili nám účty, ktoré sme mali založené ešte pred dátumom podpisu zmluvy, čo by mohla byť retroaktivita.

Chcem sa ďalej opýtať, ako to je s tým, keď v zmluve som sa zaviazal, že rok od ukončenia pracovného pomeru nemôžem nastúpiť u konkurenčnej firmy, ani si založiť konkurenciu.

Mám už asi 3 roky vlastnú sro, ktorej predmet podnikania má praktický rovnaké činnosti, ako firma, pre ktorú pracujem. Platí podpis fyzickej osoby aj pre právnickú osobu, ktoré bola založená pred podpisom tejto zmluvy?

Je vôbec zmluva platná, ak nám ju dal podpísať konateľ firmy v cudzom jazyku, neposkytol nám dostatočný čas na rozmyslenie, neobdržali sme ani podpísanú kópiu tejto zmluvy. V zmluve neboli menované žiadne paragrafy, ani podľa akého zákona je zmluva napísaná.

Celý problém je ten, že vo firme sa k nám poliaci chovajú hrozne (napr. 0€ vianočné odmeny, aj keď obrat za december bol o 100% väčší, ako normálne. nezavolali nás na teambuilding, aj keď sme v SK-CZ pobočke len 3 a na miesto konania to máme 120km, zatiaľ čo poliaci to mali 300km, nedôvera voči zamestnancom, dokonca nedôverujú ani kolegyni, ktorá je vedúca SK-CZ pobočky a pod.). pre časový nátlak som si neuvedomil, čo to vlastne podpisujem. Zmluva prakticky nepriniesla nič pre nás, ale je výhodná len pre majiteľa firmy. Viem, nemal som podpisovať niečo, čo som poriadne nečítal a mal so si to nechať prejsť hlavou, ale pre časový nátlak som to podpísal, teraz to ľutujem a dúfam, že takáto zmluva nie je platná.