Srnqa
23.02.13,11:09
Dobrý deň
rada by som sa dozvedela, čo všetko zahŕňa okruh "ekonomická správa". Doteraz som nikde ani náznak nenašla, ale nechcem prevziať viac povinností, ako by sa patrilo:o
Tu prikladám rozpis, čo by som mala na zodpovednosť:

1. Samostatné a prehľadné hospodárenie a vedenie finančných prostriedkov spoločenstva na účte
2. Pravidelné informovanie spoločenstva o hospodárení a výpisoch z účtu a fondu opráv 1x za mesiac a toto odovzdať predsedovi spoločenstva
3. Zabezpečenie spôsobu autorizácie čerpania prostriedkov z fondu podľa podpisového vzoru v banke po odsúhlasení predsedom alebo členom rady
4. Vedenie účtovníctva
5. Vykonávanie všetkých úhrad súvisiacich s prevádzkou spoločenstva
6. Evidencia úhrad príspevku do fondu a zálohových platieb za služby spojené s užívaním bytu a poplatku za výkon správy
7. Stanovenie výšky zálohových platieb za služby spojené s prevádzkou domu a užívaním bytu
8. Vedenie evidencie neplatičov a 1x za štvrťrok ich odovzdať predsedovi spoločenstva na ďalšie riešenie

9. Vypracovanie zmlúv na nových majiteľov bytov a NP
10. Sledovanie splatnosti dodávateľských faktúr za dodané služby, zabezpečenie ich pravidelného a včasného uhrádzania
11. Kontrola správnosti a oprávnenosti dodávateľských faktúr, kópie faktúr odovzdať predsedovi alebo členovi rady na kontrolu
12. Vypracovávanie prehľadu o nezaplatených záväzkoch a pohľadávkach
13. Spracovanie ročného rozúčtovania služieb spojených s užívaním bytu a NP v súlade s platnou legislatívou
14. Na základe výsledkov ročného zúčtovania služieb navrhovanie ďalšieho postupu v stanovení výšky pravidelných zálohových platieb za poskytované služby.

Je niečo, čo tam vyslovene nepatrí a je to v kompetencii predsedu?
Myslím, že tých povinností je viac ako dosť, ide o cca. 58 bytov a 6 NP, ktoré sú v prenájme; podvojné účtovníctvo.
Akú hodnotu má takýto ekonóm? Na porade som videla príspevok, že za 48 b.j. si bral 2500 €/rok.
Za odpoveď ďakujem.
mackoivan
24.02.13,08:42
myslím, že ešte doplniť- vymáhanie pohľadávok, (komisionárska zmluva) - predkladanie správy hospodárenie atd -
Inak záleži na texte mandátnej zmluvy, ktorú uzavrieš s SVB- Ja by som sa poradil s profesionálným správcom, alebo by som si zohnal kópie príslušných zmlúv ako vzor
Pod tých 2500 eur nechoď - myslím prijateľné pre obidve strany
Srnqa
24.02.13,16:11
Ďakujem za odpoveď, to vymáhanie má na starosti predseda, keď som s nimi hovorila predbežne (nakoľko nie sme ešte dohodnutí), ja im iba vyhodím neplatičov a prípadné problémy by riešila firma na vymáhanie pohľadávok - tak povedal :)
mackoivan
26.02.13,05:17
z netu:
evidenciu zálohových platieb vlastníkov
vystavuje vlastníkom zálohové predpisy za jednotlivé služby ( Evidenčné
listy )
zúčtováva jednotlivé platby
vykonáva po odsúhlasení technickým úsekom úhrady došlých faktúr do FPOÚ
vykonáva úhrady došlých faktúr za služby
pravidelne v štvrťročných intervaloch poskytuje všetkým spravovaným objektom
v písomnej forme prehľad o tvorbe, čerpaní a zostatku FPOU, stavu nedoplatkov a
postupe o ich vymáhaní
spracúva správu o hospodárení za kalendárny rok v spolupráci s Vedúcim
správy domov
kontroluje dodržiavanie úhrad od jednotlivých vlastníkov
na konci zúčtovacieho obdobia vyhotoví vyúčtovanie jednotlivým vlastníkom
vystavuje Zmluvy o výkone správy pre novoprevzaté objekty a pri zmene
vlastníkov
vystavuje faktúry za poskytované služby
vystavuje všetky hlásenia pre daňové úrady a štatistické hlásenia
vystavuje potrebné podklady pre banky a stavebné sporiteľne pri čerpaní
úverov