Lollla
23.02.13,14:47
Ahojte poradaci, prosim vas, kto by mi poradil, predchadzajuca uctovnicka mi odovzdala stavy na ucte 314 ...ktore vsak nesedia....inventarizacia uctu, je uplne zla... ked som patrala...po niektorych fa...boli uz davno zuctovane....alebo som sa k tomu vobec nedopatrala, chcela by som tento stav na ucte vynulovat....aby sa mi tie strariny netahali uz do nasledujucich obdobi, ako to mozem proste jednoducho odpalit, prec. Prosim poradte mi niekto, kto sa s tym stretol. Velmi pekneeeeeee dakujem ( stavy sa tahaju podla jej odovzdanej inventarizacie od roku 2008 )
KEJKA
23.02.13,16:18
nedaňový odpis 546
Sarlotka
23.02.13,17:20
tiez riesim podobne , dakujeme za radu kejka...

v mojom pripade islo o prenajom, ukoncenie prenajmu a kaucia mala byt podla zmluvy vo vyske 3 splatok ale nauctovana je vyssia, takze mi tam cast ostava... mam vsak doklad,kde prenajimalel aj najomca prehlasuju, ze voci sebe nemaju ziadne pohladavky ani zavazky

k dokladom sa dopracovat neviem...
Lollla
23.02.13,18:06
Kejka velmi pekne dakujem za odpoved. Velka vdaka
Majka69
03.03.13,17:15
Ahojte
ja mám tiež problem na účte 314, ale súvisí s platením preddavkov do zahraničia (konkretne ČR). Zaplatenú zálohu som účtovala na 314/221. Prepočet kurzom banky v deň zaplatenia bol cca 520 EUR. Prišla mi FA v českej mene, kde mi odrátali zaplatenú zálohu. Tú som nahrala opäť aktuálnym kurzom dodania tovaru a stiahla zálohovú FA (účtujem v programe POHODA). Účtovanie 504/321 a 321/314 (odrátanie zálohy). Avšak program mi odrátal zálohu prepočítanú týmto kurzom, teda v prepočte cca 500 eur. Z toho vyplýva, že na účte 314 mi visí nevysporiadaných 20 eur. Ja si myslím, že by som int.dokladom doúčtovala kurzový rozdiel (563/314) vo výške 20 eur, ale nie som v tomto v rozpore s týmto paragrafom? ...

Podľa § 24 ods. 3 postupov účtovania môžeme vymedziť účtovné prípady, pri ktorých nemôžeme účtovať o kurzových rozdieloch, a to účtovné prípady účtované na účtoch:


314 – Poskytnuté preddavky
324 – Prijaté preddavky
475 – Dlhodobé prijaté preddavky,


Alebo tú 314 musím vysporiadať inak ako cez kurzove? Prosím poraďte
Vďaka
Maja
Tweety
03.03.13,17:16
Ahojte
ja mám tiež problem na účte 314, ale súvisí s platením preddavkov do zahraničia (konkretne ČR). Zaplatenú zálohu som účtovala na 314/221. Prepočet kurzom banky v deň zaplatenia bol cca 520 EUR. Prišla mi FA v českej mene, kde mi odrátali zaplatenú zálohu. Tú som nahrala opäť aktuálnym kurzom dodania tovaru a stiahla zálohovú FA (účtujem v programe POHODA). Účtovanie 504/321 a 321/314 (odrátanie zálohy). Avšak program mi odrátal zálohu prepočítanú týmto kurzom, teda v prepočte cca 500 eur. Z toho vyplýva, že na účte 314 mi visí nevysporiadaných 20 eur. Ja si myslím, že by som int.dokladom doúčtovala kurzový rozdiel (563/314) vo výške 20 eur, ale nie som v tomto v rozpore s týmto paragrafom? ...

Podľa § 24 ods. 3 postupov účtovania môžeme vymedziť účtovné prípady, pri ktorých nemôžeme účtovať o kurzových rozdieloch, a to účtovné prípady účtované na účtoch:


314 – Poskytnuté preddavky
324 – Prijaté preddavky
475 – Dlhodobé prijaté preddavky,

Alebo tú 314 musím vysporiadať inak ako cez kurzove? Prosím poraďte
Vďaka
Maja
Tú istú zálohu účtuješ rovnakým kurzom. T.j. aj pri zaplatení, aj pri vyrovnaní.
Majka69
03.03.13,17:19
Nerozumiem... pri zaplatení, O.K. pri vyrovnaní - to myslíš pri odpočítaní?
Tweety
03.03.13,17:20
Nerozumiem... pri zaplatení, O.K. pri vyrovnaní - to myslíš pri odpočítaní?
Áno tým, že ju odpočítaš, bude vyrovnaná.
Majka69
03.03.13,17:27
No áno, tak by to dávalo zmysel, ale potom v programe POHODA nebudem nahrávať žiadnu zálohovú FA, potom ani ju sťahovať do klasickej daňovej. To všetko urobím len účtovnými zápismi.... Resp. klasickú FA nahrám len so sumou, ktorú mám douhradiť...
Čo je lepšie?