callyisto
23.02.13,15:08
Pekný deň, poraďáci,
na zhromaždení v máji 2012 bolo hlasovaním odsúhlasené zateplenie povaly vo výške ca 8000€, bez jej bližšej špecifikácie, zhruba pred týždňom som našiel vo vývesnej skrinke oznam zo začiatku februára, že rada po zaslaní cenových ponúk tieto prerokovala a vybrala firmu xy, ktorá zrealizuje zateplenie formou zx za xw €.
Mohla rada rozhodnúť o tom, ktorá firma a aký druh zateplenia sa bude realizovať?
Má vôbec tieto kompetencie, keďže podľa zákona 182/1993 je len dozorný orgán SVB, ktorý:
zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
navrhuje odvolanie predsedu,
kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov
svojar
23.02.13,15:06
Asi ste si to na tom zhomaždení aj odsúhlasili, že tak bude, keď bola stanovená aj cena okolo 8000€. Podľa mňa na tom nie nič nenormálne. Akciu zateplenia povaly Zhromaždenie vlastníkov bytov ako najvyšší orgán schválilo- vykonávanie robia výkonné orgány predseda a rada.
sito
23.02.13,15:08
Zákon jej to neumožňuje, rade! Ale neumožnili jej to vlastníci bytov, zhromaždenie v zmluve o SVB?
mackoivan
24.02.13,15:18
Zákon jej to neumožňuje, rade! Ale neumožnili jej to vlastníci bytov, zhromaždenie v zmluve o SVB?
Nuž ak by vlastníci bytov dali do zmluvy SVB rade také kompetencie- ako výber dodávateľov- bolo by to z ich strany veľmi, veľmi nezodpovedné. Všetkým vlastníkom pri zakladaní SVB chýbajú potrebné informácie a nevedia do čoho idú, Až na niektorých až veľmi informovaných a tí to ľahko môžu zneužiť. Štandartný postup pri výbere dodávateľov, pri väčších zákazkach, je:
1. zhromaždenie odsúhlasí začatie zbierania ponúk
2. odsúhlasí zloženie výberovej komisie, ktorá vyberie najvýhodnejšiu ponuku
3.zhromaždenie SVB odhlasuje výbranú ponuku výberovou komisiou.
8000 eur rozhodne treba zarátať do väčšej investičnej akcie
sito
24.02.13,17:49
Nuž ak by vlastníci bytov dali do zmluvy SVB rade také kompetencie- ako výber dodávateľov- bolo by to z ich strany veľmi, veľmi nezodpovedné. Všetkým vlastníkom pri zakladaní SVB chýbajú potrebné informácie a nevedia do čoho idú, Až na niektorých až veľmi informovaných a tí to ľahko môžu zneužiť. Štandartný postup pri výbere dodávateľov, pri väčších zákazkach, je:
1. zhromaždenie odsúhlasí začatie zbierania ponúk
2. odsúhlasí zloženie výberovej komisie, ktorá vyberie najvýhodnejšiu ponuku
3.zhromaždenie SVB odhlasuje výbranú ponuku výberovou komisiou.
8000 eur rozhodne treba zarátať do väčšej investičnej akcie

Máš pravdu, Ivan.

Ale vieš, ľudia sa všeliako, dohodnú, podpíšu. A až im začne tečie do topánok, niekedy, až ich majú plné, im to začne, páliť! Či ich, páliť?
callyisto
26.02.13,17:26
Ďakujem za odpovede, konečne sa mi podarilo pozrieť zmluvu, o výbere ponúk tam vôbec nič nie je, všetky body sú len podľa zákona.
Ako ďalej?
callyisto
26.02.13,17:34
a tak predsa len som to našiel v zmluve o SVB:
Spoločenstvo môže vykonávať údržbu a opravy cez dodávateľské subjekty, ktoré vyberie predseda a členovia rady výberovým konaním z ponúk dodávateľských subjektov alebo podľa rozhodnutia zhromaždenia.
mackoivan
27.02.13,05:43
a tak predsa len som to našiel v zmluve o SVB:
Spoločenstvo môže vykonávať údržbu a opravy cez dodávateľské subjekty, ktoré vyberie predseda a členovia rady výberovým konaním z ponúk dodávateľských subjektov alebo podľa rozhodnutia zhromaždenia.
údržba a opravy nie je to isté ako investičné akcie. Azda v každom SVB má predseda kompetenciu dať urobiť drobné opravy aj bez predbežného schválenia SVB. Tiež má určený limit finančných prostriedkov, s ktorými môže nakladať podľa svojho úváženia- pri úhradach súvisiacich so správou domu. Vy to máte v zmluve SVB napísané príliš šalamúnsky. Na zhromaždení SVB navrhni dodatok k zmluve SVB, v ktorom si jasne určite pravidlá pri nakladaní s financiami SVB.
svojar
27.02.13,08:12
Vždycky ide o to, aký je záujem ľudí-vlastníkov bytov. Niekde by boli radi, že dajakú akciu na Zromaždení vlastníkov odsúhlasili a ostané nechali na predsedovi a rade. Nakoľko nie je záruka, že pri svolaní vlastníkov na osúhlasenie dodávateľa už sa im to podarí. Napr je 32 vlastníkov, na schvalovanie sa dostaví väčšina, napr 17 a 1 bude proti dodávateľovi a môžu celú akciu zabaliť. Nemusí pomôcť ani písomné hlasaovanie.
Takže keď si zvolili predsedu a radu, mohli by im aj v takýchto finančne náročnejších akciách dôverovať.
mackoivan
27.02.13,08:59
vždycky ide hlavne o peniaze
callyisto
01.03.13,15:27
Áno ide o peniaze, a mňa trošku mrzí, že ako vlastník som nemal možnosť výberu z ponúk, jednoducho prišla tvrdá direktíva.
Omnoho skôr by som uvítal, nejakú informačnú kampaň, aký druh, aké plusy a aké mínusy, a na základe toho vybrať nejlepšiu ponuku.
peton
01.03.13,15:56
Nuž, nič Ti však nebráni ako vlastníkovi nahliadnuť do všetkých dokumentov s tým súvisiacich a zistiť si o zateplení viac informácií, ktoré Ťa buď uspokoja alebo totálne pobúria.
nunenko
01.03.13,17:02
môžem ťa utešiť, výber vlastníkov hlasovaním nie je žiadna výhra. Správca predloží jednu ponuku. kde cena je niečo, čo sa nedá ani nazvať.
Vieš, platíš si správcu, a je to vyhadzovanie peňazí. 9 z 30 vlastníkov to odhlasuje...http://img.obrazok.com/pisomnehlasovaniemeracetepla-_1_Stranka_3.jpg



potom, ked odsúhlasená firma, ktorá ani nemala certifikát na montáž sa sama rozhodlam že o zakázku nestojí http://img.obrazok.com/pisomne_hlasovanie_Strana_3.jpg
mackoivan
02.03.13,05:42
mackoivan
02.03.13,05:53
riadne predražené- pozri cenník
nunenko
02.03.13,07:39
Ja viem, že to bolo riadne predražené, ale každému je to jedno. Správca je guru a ja kverulant.
callyisto
03.03.13,10:36
stará tehlová bytovka kolaudovaná v roku 1960, štyri poschodia, trojuholnikova strecha, 4x12 bytových jednotiek