Vakos_SK
23.02.13,22:19
Pri zapínaní stolného pc (win xp) vždy blikne obrazovka na čierno (blik trvá asi 0,5 sec.) Po bliknutí zmizne štart a veľmi dlho trvá kým sa naspäť objaví.

Ďalším problémom je veľmi dlhý štart 2-3 min. ale to nieje až tak dôležité.
Niran
24.02.13,06:52
Kedy bol naposledy preinstalovany win xp? Pravdepodobne tam uz mas plno bordelu. Ten start 2-3 min je naozaj vela aj pri starsom pc. Odporucam preinstalovat win. Predtym este mozes skusit ho vycistit napr. CCleanerom http://downloads.zoznam.sk/program/ccleaner-43 a mozes skusit aj preinstalovat ovladace grafickej karty. Ak nepomoze tak by som predsa len preinstaloval win xp. Aby si nemusel nanovo stahovat vsetky ovladace urob si ich zalohu pomocou Driver Genius http://softmania.sk/ostatne-ovladace/driver-genius-professional
Vakos_SK
24.02.13,08:01
No to máš pravdu že tam môže byť bordel lebo už fakt dlho nebol preinštalovaný a čistenie nemusím ani robiť lebo mne to robí každý deň TuneUp. Grafické ovládače som preinštaloval v najbližšej dobe asi 4 krat takže tým to nebude :) Ok tak idem sa do toho pustiť
misoft
24.02.13,11:06
Grafika a pamäť "nestíha" nemáš na ploche toho veľa nahádzaného? Lebo všetko čo je na ploche uberá z pamäte, vyťažuje aj videoRAM.
Moja XP nebola nikdy preinštalovaná - nabieha ešte i po ôsmich rokoch do 1,5 minúty (ale základné systémové - teda aj plocha a obrazovka - nabehnú do minúty.)
A si si istý, že TuneUp to robí každý deň a dôkladne? Určite necháva staré a nepotrebné súbory - podľa nastavenia. A aj tie sa naťahujú.
Vakos_SK
24.02.13,11:37
No teraz som robil test a štart mu trvá presne 4:36 (min:sec). Na ploche je toho 13,9 GB tak asi aj to ho brzdí. Idem skúsiť to roztriediť tak aby to nebolo na ploche a už som skúšal aj ccleaner a mám vypnuté skoro všetky programy ktoré sa zapínajú pri štarte (antivirak je tapnuty a daemon tools). A pri tom sa pri zapínaní ani nebere skoro nič z procesora. Lebo asi 1,5 min pri nabehnutí je ticho (ide skoro na prázdno) a potom sa rozbehne a procesor beží ako o život.
Vakos_SK
24.02.13,11:43
Akože to že ten komp ide zle by mi až tak nevadilo lebo ja mám inú nadupanú mašinu ale keď vidím ako to ide sestre (že sa ten komp trápi sám zo sebou) tak mi je až zle :)
misoft
24.02.13,15:26
Daemon Tools vypni - pokiaľ nepoužívaš - je zbytočne ho spúšťať (časové zdržanie pri ňom pri rozbehu programu + vytváraní virtuálnej mechaniky).
A z plochy: jednoducho si urob nejakú zložku, z plochy to do nej posťahuj - potom ostane len odkaz na zložku na ploche - miesto skoro 14GB tam bude len pár kB ako *.lnk (odkaz).
Potom znova spustiť CCleaner, prečistiť, potom dať prečistiť registre (aj to trochu pomôže). Tiež ešte pomôže (dlhšie trvá) - windowsácke čistenie disku. A na záver - defragmentácia.


Až toto urobíš - potom zmeraj časy a porovnaj.
Vakos_SK
24.02.13,17:38
Diki za radu. Tú prvú časť som tak spravil a ostatné musím tiež :)
Niran
25.02.13,05:50
Samozrejme ak sa robi pravidelna udrzba systemu tak vydrzi jeho funkcnost pomerne dlho, niekedy az do rozhodnutia zmenit ho na iny. V praci sme mali XP-cko od casu ako vysiel a fungoval na vsetkych pc bezproblemovo niekolko rokov i ked v tych kompoch nebolo nic len pracovne dokumenty. Ale udrzbu na nich robili informatici takmer kazdy mesiac, niekedy aj castejsie. Osobne aj tak zastavam nazor ze OS je potrebne raz za cas preinstalovat, ci to uz niekto spravi raz za rok, dva alebo castejsie je uz len na jeho rozhodnuti. Cistenie disku nasledna defragmentacia zaberu tolko casu ze podstane rychlejsia a aj ucinnejsia volba je preinstalovat Win, hlavne ked je tam ten OS uz dlhsie. Preto ako som pisal vyssie, zalohuj si ovladace (usetris tym kopec casu) preinstaluj Win a budes mat zasa na dlhsi cas pokoj i ked volba co nakoniec spravis je na tebe.
sthruska
25.02.13,07:07
Niran, v podstate máš pravdu. Ale rozhoduje aj to koľko a akých programov máš nainštalovaných.